מהו טיפול פסיכותרפי?

טיפול פסיכותרפי
טיפול פסיכותרפי

כיצד פועלת פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה (Psychotherapy), משמעותה טיפול באמצעות שיחה. "פסיכו" היא נפש ביוונית, ו"תרפיה" - טיפול. משמעותה טיפול נפשי בקשיים שונים בתחום בריאות הנפש, כגון משברי חיים, הפרעות ומחלות נפשיות וקשיים שונים שעמם מתמודדים במהלך החיים.

קיימות שיטות רבות ומגוונות לפסיכותרפיה, ננסה להסביר חלק מהן. לפני כן חשוב לציין מספר עקרונות בסיסיים הקשורים לטיפול פסיכותרפי. המטפל בדרך כלל נוקט בגישה אובייקטיבית ככל הניתן, ומאפשר את המרחב ואת עצמו עבור המטופל. בדרך כלל המטפל מגדיר עצמו כלוח חלק - כמי שאינו מספר אודותיו אלא משאיר את הבמה פנויה לגמרי למטופל.

המטפל מנסה ככל הניתן להיות לא רק עבור המטופל, אלא מעבר לכך, להיות רגיש ואמפטי ככל הניתן לצרכיו הרגשיים ולהכילו ככל הניתן. הבסיס לקשר אינטימי כזה בין מטפל ומטופל מבוסס על בניית אמון תוך דגש על מתן סודיות למטופל. בחלוף הזמן, המרחב הטיפולי שנוצר הנו מרחב מאפשר, בטוח, שניתן להישען עליו ולחשוף חלקים רבים בעצמי, חלקם אף פחות נגישים ומודעים.

צרו עמנו קשר להתייעצות
טלפון 03-9505052

שיטות טיפול פסיכותרפי:

קיימות שיטות טיפול רבות שנועדו ליעל את הטיפול הפסיכולוגי לקשיים מסויימים, כאשר פסיכולוגים בדרך כלל יודעים לשלב מספר שיטות טיפול על מנת להתאים עצמם באופן אישי למטופל ולבעיות איתם הוא הגיע. להלן מספר פירוט של מספר גישות:

1. טיפול פסיכודינמי
טיפול פסיכודינמי עוסק בקונפליקטים פנימיים בנפש האדם, כאשר מטרת הטיפול היא יצירת תובנות ודרכי התמודדות טובות עימם. טיפול פסיכותרפי מסוג זה עוסק לא רק בהסרת הסימפטומים שגורמים למצוקה, אלא גם חיזוק היכולות והמשאבים, העצמה וחיזוק העצמי. זהו אחד הדגשים שיוצרים ייחודיותו של טיפול זה. הלכה למעשה טיפול פסיכודינמי מרחיק לכת הרבה מעבר למצוקה המיידית - אלא הוא מתבונן על הפוטנציאל הגלום באדם בכל מובן: ביחס לכישרונותיו, יכולותיו הבינאישיות וכו'.

טיפול זה יתמקד גם ביצירת ביטחון עצמי טוב יותר, יכולת התמודדות טובה יותר עם מנעד רחב יותר של רגשות, הבנה עמוקה ומדוייקת יותר של העצמי והזולת, ובעיקר התמודדות מול כל מה שהחיים מציעים לנו לטוב ולרע, ממקום חופשי וגמיש יותר. טיפול פסיכולוגי מסוג זה יתן דגש להתבוננות עצמית מדוייקת, תהליך חקירה וגילוי עצמי, כאשר כל אלו מתרחשים במרחב טיפולי בטוח ופתוח המבוסס על אמון וכנות בין המטפל למטופל.


2. טיפול CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי
טיפול מסוג זה הנו ממוקד ויחסית קצר מועד. מדובר בטיפול פסיכולוגי מכוון מטרה כגון חרדה, פוביה, דיכאון קל, הפרעה כפייתית ועוד. מדובר בטיפול מובנה, הפועל בדרך כלל על בסיס פרוטוקולים ברורים שהוכחו מחקרית כיעילים. מדובר בטיפול שעוסק בכאן ועכשיו - בהווה, ולא הולך אחורה אל העבר באופן מעמיק ויסודי כמו הטיפול הפסיכודינמי לדוגמה.

המרכיב הקוגניטיבי של טיפול CBT כולל בירור של התפיסה החשיבתית של המטופל, כלומר האם קיימים עיוותי חשיבה או דפוסים נוקשים או חזרתיים שיש לעבוד עליהם. טיפול קוגניטיבי מציע דרכי חשיבה אלטרנטיביות, גמישות וסתגלניות יותר למציאות, תוך אתגור החשיבה הקיימת ולימוד טכניקות לשנות חשיבה אוטומטית קיימת.

המרכיב ההתנהגותי בטיפול פסיכותרפי מסוג זה, כולל עבודה טיפולית על הרגלים התנהגותיים קודמים באמצעות חיזוקים חיוביים ושליליים, התניות והכחדה של התנהגויות לא רצויות. במהלך הטיפול נעשית עבודת למידה משותפת וניתנים שיעורי בית לתרגול עצמי.

3. טיפול זוגי
ענף זה בפסיכותרפיה מטרתו לעבוד עם משפחות ובני זוג שנמצאים במערכת יחסים ורצונם לעשות שינוי. בדרך כלל מטפלים זוגיים ומשפחתיים רואים ביחסים בינאישיים בתוך המשפחה ובזוגיות כגרום מרכזי ומהותי לבריאות האדם. רבים מהפונים לטיפול זוגי מתקשים למצוא את המשותף והמאחד, ומטרת הטיפול היא לבחון מהם המקומות המחברים ולפתוח ערוצי תקשורת בין בני הזוג בהם יוכלו לבחון באופן מעמיק ויסודי את הקשר ביניהם והבעיות הכרוכות בו.

4. טיפול בהבעה ויצירה
טיפול פסיכותרפי מסוג זה הקרוי גם טיפול באמנויות, מבוסס על החשיבה כי טיפול נפשי יכול להתבסס גם על דרכים לא מילוליות תוך התבססות על קשר גוף נפש. טיפולים מסוג זה משלבים דרכים סימליות ותחושתיות לביטוי רגשי בנוסף לדרכים מילוליות קלאסיות. 

טיפול באומנויות כולל חשיפה של מטופל המתקשה לדוגמה לבטא את עצמו באופן מילולי, להביע רגשות קשים, מודחקים ואף לטפל בהם באופן שלעתים אינו מודע או שמתאפשר לקרב אותו למודעות נגישה יותר. דוגמה לטיפולים מסוג זה: טיפול באומנות, טיפול בתנועה, טיפול בדרמה, טיפול במוזיקה, ביבליותרפיה (כתיבה יוצרת) ועוד. 

צרו עמנו קשר להתייעץ בכל שאלה!
טלפון 03-9505052
___________________________________________________________
קישורים נוספים:
___________________________________________________________

איזי מאימן, מומחה בטיפול CBT, מציג את ניסיונו בטיפול קוגניטיבי התנהגותי


מלאו פרטים ואנו ניצור קשר