פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני – מומחה לנפש האדם


הפסיכולוגים הקליניים עוסקים במגוון נושאים מקצועיים, בעיקר טיפול פסיכולוגי (פסיכותרפיה) וביצוע אבחון והערכה פסיכולוגים. הפסיכולוגים הקליניים עובדים במספר תצורות: באופן פרטני עם ילדים, נוער ומבוגרים, עם זוגות, משפחות, קבוצות טיפוליות ומסגרות רחבות יותר. קיימים תחומי התמחות ספציפיים כגון התמחות בהפרעות חרדה, הפרעות אכילה, מחלות נפשיות וכו'.

פסיכולוגים קליניים הינם מומחים לטיפול פסיכותרפי בתחומים שונים בהם התמחו ובשיטות טיפול שונות כגון טיפול פסיכודינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משפחתי, טיפול קצר מועד וכו'. במרבית המקרים, פסיכולוג קליני יעדיף שיטה אחת בה יעמיק את ההתמקצעות שלו, כאשר כלל האצבע הנו להתאים את יכולות המטפל לכל מטופל באופן ספציפי על מנת ליצור התאמה ויעילות מירבית בטיפול.

אם הנך חווה קושי ואתה מעוניין להתמודד באמצעות טיפול פסיכולוגי,
צור עמנו קשר בטלפון 03-9505052
או בטופס צור קשר.


הכשרת פסיכולוג קליני


ההכשרה של פסיכולוג או פסיכולוגית קלינית בישראל כוללת לימודים אקדמאיים הכוללים תואר ראשון בפסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות (או תואר בעל קירבה לתחום) ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית. במהלך התואר השני נדרש פרקטיקום של שנה בו הסטודנט מתנסה בעבודה מעשית בתחום בריאות הנפש במקומות המאושרים לכך ע"י משרד הבריאות כגון תחנה לבריאות הנפש ובתי חולים פסיכיאטרים וכו'. לאחר סיום התואר השני מתחיל שלב ההתמחות בן 4 שנים הכולל התנסות אישפוזית (לרוב בבתי חולים פסיכיאטרים) והתנסות מרפאתית. לאחר סיום ההתמחות יש לעבור מבחן מדינה לקבלת רישיון מומחה.

פעמים רבות קיים בלבול בין התפקיד של פסיכולוגית קלינית לתפקיד הפסיכיאטר. פסיכיאטר הנו רופא השם דגש על כלל הסימפטומים הגופניים והנפשיים ותפקוד המטופל. פסיכולוג קליני אינו רופא לפיכך אינו רשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות, כאשר עיקר ההכוונה היא כלפי עולמו הרגשי פנימי של המטופל.


גישות טיפול פסיכולוג קליני


הגישות המרכזיות כיום לטיפול פסיכולוגי ע"י פסיכולוגים קליניים הן טיפול פסיכודינמי וטיפול קוגנטיבי התנהגותי. טיפול פסיכודינמי הנו טיפול תהליכי העוסק בקונפליקטים פנימיים של נפש האדם, מודעים ולא מודעים, כאשר מטרתו להבין קונפליקטיים אלו ומציאת דרכי התמודדות איתם. טיפול מסוג זה לרוב אינו קצר וכולל הכרות מעמיקה של המטופל כמעט בכל הרבדים של חייו: ילדותו, חייו הזוגיים, החברתיים, המשפחתיים וכו'.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו קצר יותר בטבעו משום שהנו טיפול ממוקד יותר (כגון מיקוד בחרדה). הטיפול משתמש בטכניקות קוגנטיביות כגון סכמות חשיבה ועבודה על עיוותי חשיבה על מנת לשנות את התפיסה של המטופל את העולם ואת עצמו. מציאת דפוסי חשיבה נוקשים האחראים לשימור סימטומים בלתי רצויים הנה אחת מהשיטות שבטיפול זה.


הערכה ואבחון פסיכולוגי


פסיכולוגים קליניים מתמחים גם בתחום הערכה ואבחון פסיכולוגי. אבחון פסיכולוגי כולל הערכה כוללת של נפש האדם, מבנה אישיותו, כוחות ומשאבי אגו, עולם פנימי וכו'. האבחון הפסיכולוגי מתאר את התפתחותו של האדם מבחינה קוגניטיבית, אקדמאית, רגשית, אישיותית, חברתית ועוד. האבחון מנסה להבין בעיות והפרעות שונות המטרידות את נפש האדם ולפתח תוכנית טיפולית או התערבות אחרת. לצורך כך האבחון הפסיכולוגי עושה שימוש במבחני אינטליגנציה ומבחני אישיות שונים והתרשמות קלינית של המאבחן\נת.

מתלבטים האם לפנות לטיפול?
פנו אלינו וננסה לענות על כל שאלה שעולה.

לחצו כאן ליצירת קשר באמצעות הטופס
או התקשרו 03-9505052


הכירו את הפסיכולוגים הקליניים במכון תל אביב לפסיכותרפיה:


איתמר פסקלאיתמר פסקל - פסיכולוג קליני
פסיכולוג קליני מומחה, מנהל המכון, עוסק בפסיכותרפיה במבוגרים, בטיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי בבני נוער. (מספר רישיון פסיכולוג 7876, מספר רישיון מומחה 27887). משמש כקב"ן (קצין בריאות נפש) בשירות מילואים. כיום לומד בתכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית בבית הספר...
לחצו כאן לקרוא עוד...ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית 	ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קליניתד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית
פסיכולוגית קלינית מומחית (מספר רישיון פסיכולוג 7868), עוסקת בטיפול במבוגרים על ידי טיפולים פרטניים, זוגיים וקבוצתיים. בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובעלת ניסיון טיפולי של 11 שנים במטופלים במגוון גילאים, תרבויות, מצבים אישיים וקשיים רגשיים. את ניסיון הטיפול רכשה במערכות...
לחצו כאן לקרוא עוד...איזי מאימןאיזי מאימן - מומחה CBT
עובד סוציאלי קליני, עוסק בפסיכותרפיה עם מבוגרים ומתבגרים, טיפול זוגי וייעוץ שיקומי. (מס\' רישיון 18285). בעל הכשרה ונסיון רב בטיפול קוגנטיבי התנהגותי (טיפול CBT) מטעם משרד הבריאות. בעל תואר שני . M.A בעבודה סוציאלית קלינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מדריך מוסמך...
לחצו כאן לקרוא עוד...קישורים לאתרים בנושא פסיכולוג קליני:

 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר