סמכות הורית והצבת גבולות

סמכות הורית והצבת גבולות
סמכות הורית והצבת גבולות
במערכת היחסים בין הורה לילד נוצרת הסמכות ההורית. המתפתחת באופן טבעי ומטרתה לעזור להורה להגן על ילדיו, כיוון שבתחומים רבים בחיים ההורה הוא זה שיודע מה נכון ומה לא נכון עבור ילדיו. הסמכות ההורית מאפשרת לכוון את הילד, להכיר לו את דרכי החברה, ולהציב לו גבולות שיישמרו עליו. בניית סמכות הורית היא תהליך הדרגתי שנבנה מיום היוולדו של הילד, ומתפתח יום יום ושעה ושעה, מתוך דיאלוג מתמשך בין ההורה והילד.

עם השנים הסמכות ההורית עומדת בפני אתגרים שונים. בכל גיל ישנן התמודדויות שונות ובעוצמות שונות, בגיל ההתבגרות ,לדוגמא ,הסמכות ההורית צריכה לדעת כיצד להשתלב אל מול מתבגר שכבר מרגיש מבוגר אחראי על עצמו ואינו מעוניין בהכוונתם של הוריו.

סמכות הורית שאינה יציבה ומבוססת כהלכה יוצרת קשיים רבים בחיי היומיום, אי הסכמות, חוסר יכולת לוותר, וכמובן ריבים לרוב. ההורה חש תסכול, כעס וייאוש מהתנגדות ילדיו להכוונה שהוא מנסה להקנות להם, והילד חש חוסר בהירות ובלבול שמתבטאים בהתנגדויות ושבירת מוסכמות.

במקרים בהם כף המאזניים נוטה לכיוון אחד ניתן לראות קושי בסמכות הורית והצבת גבולות. אם ההורים מציבים יותר מדי גבולות בתחומים רבים מדי, נוצר דיכוי של הילד ואין לו את תחושת האחריות והעצמאות. ילד שכזה עלול לנסות לפרוץ גבולות קיצוניים על מנת לחוש תחושת עצמאות ושליטה. מאידך כאשר ההורים אינם מציבים כמעט גבולות הילד גדל בתוך בלבול ואי סדר פנימי, ללא עמוד שדרה שמנחה אותו וגם הוא עלול לפרוץ גבולות מתוך קושי לקבל על עצמו חוקים וכללים חיצוניים.
הסמכות ההורית והצבת הגבולות מתפתחים היטב בתוך סביבה חיובית, משתפת ומשקפת, שפתוחה למשא ומתן עד גבול מסוים.
לאילו מכם שמזדהים עם השורות האחרונות , אל ייאוש! ניתן לבנות סמכות הורית ולשנות הרגלים ישנים וותיקים ביחסים שלכם עם ילדיכם.
גמישות, סדרי עדיפויות ,מינונים נכונים והכלה הם מילות המפתח לבניית סמכות הורית והצבת גבולות טובה יותר המובילה לבניית יחסים ממקום יותר נעים ומקבל.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת היכרות.
 
_________________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי לילדים  |  טיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים ונוער  

יעוץ פסיכיאטרי לילדים  |  אבחון פסיכודידקטי  |  בעיות חברתיות אצל ילדים ונוער
_________________________________________________________________________


ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
_________________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר