קונפליקטים של גיל ההתבגרות

קונפליקטים של גיל ההתבגרות
קונפליקטים של גיל ההתבגרות
"החברים זה כל העולם שלו.."
"כל היום סגור בחדר עם הטלוויזיה והמחשב.."
 "הוא חושב שהוא יודע הכי טוב.."
 
כהורים אתם יודעים בדיוק מתי הבן שלכם נכנס לגיל ההתבגרות, בתקופה של היום זה קורה די מוקדם ולפעמים נראה שלא נגמר. גיל ההתבגרות מאופיין בתקופה בה יש המון מתח וקונפליקטים עם ההורים ועם המסגרת החינוכית.
המתבגר עובר הרבה שינויים בתקופה זו ולאחר שנים שפגש דמויות שונות לחיקוי, הכיר אנשים שונים, נחשף להתנהגויות, למד את מה שהעולם מציע, הוא כעת מגבש לעצמו זהות אחידה ויציבה משלו. בתהליך הזה הוא צריך להיפרד משתי הדמויות המשפיעות ביותר על חייו, מהוריו. הסיבה שהתקופה הזו מאופיינת בכל כך הרבה ריבים ,אי הסכמות ושבירת גבולות היא כי זו הדרך לגבש זהות נפרדת מהורים. דרך הכרחית וקשה, ויש שיגדו שבנם לקח אותה רחוק מדי, וכבר איבד את גבול הטעם הטוב.

חיי החברה של המתבגר לעיתים הם נושא מרכזי לעימות. מתבגרים חיים בין מתבגרים, שהופכים להיות בני בריתם לשנים הללו, הם מושפעים מהם ומרגישים ששם נמצאת התמיכה וה "בית" שלהם. אם ילדכם נמצא בחברה שמוסכמת עליכם, כלומר ההרגלים, תחומי התוכן וההתייחסות שלהם מקובלים עליכם יהיה לכם יותר קל עם זה, אם אתם אינכם מרוצים מההרגלים, ההתנהגויות והכיוונים אליהם מושכים אותו חבריו הדבר יכול להכניס מרחק גדול בינכם לבינו. בעוד אתם רוצים את טובתו וחושבים על ההשפעות והמשך דרכו, הוא דבק בהעדפותיו ואף מרגיש שחבריו קרובים אליו יותר מכם.

קונפליקטים רבים סובבים סביב מלחמות שליטה וטריטוריה. בשנות ההתבגרות המתבגר עסוק בעצמו, בשינויים בגופו, במקומו בחברה, באיך שהוא נראה, בפיתוח תחומי עניין, ולצד כל אילו מתפתח הצורך בפרטיות. הצורך בפרטיות מתבטא ברמות בהן הוא משתף את הוריו, ברכושנות בחפציו אל מול אחיו, בהפיכת חדרו למבצר הפרטי שלו ולעיתים אסור להיכנס אליו. הנושאים הללו הם יומיומיים ושכיחים מאוד, ובאמצעות תקשורת פתוחה, סדרי עדיפויות ופשרות אפשר לגשר עליהם.

טיפול במתבגרים והדרכת הורים בהקשר זה נעשה תוך הבנה של צרכיהם הייחודיים של המתבגרים, הבנה של השלב בו הם נמצאים בחיים, מציאת דרכי תקשורת, הבנה של סדרי עדיפויות ושיקולי דעת. בהתלבטות האם להגיע להדרכת הורים? או להתחיל טיפול עם התבגר? או האם לשלב? יש לשקול כל מקרה לגופו, על פי רמת שיתוף הפעולה של המתבגר. טיפול פסיכולוגי במתבגרים עוזר למצוא דרכי תקשורת נוספות אל נפשו, לעזור לו לצלוח תקופה סוערת ורגשית זו, ולהקל לעזור הן למתבגר והן להוריו.

 הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת הכרות.

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא: טיפול פסיכולוגי לילדים | הפרעת קשב וריכוז  |  אבחון פסיכולוגי לילדים
 
יעוץ פסיכיאטרי לילדים  |  אבחון פסיכודידקטי | אבחון דידקטי

________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם: בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשרמלאו פרטים ואנו ניצור קשר