חוות דעת לצוואה

חוות דעת לצוואה
חוות דעת לצוואה
חוות דעת פסיכיאטרית
משפטית עבור צוואה


מהי צוואה?
מדובר במסמך משפטי, אשר אדם מעוניין לפרט בו את בקשותיו ורצונותיו לאחר מותו לגבי פירוט ירושת נכסים, כספים וכל רכוש אחר. בדרך כלל נהוג לפנות לעורכי דין המומחים לנושא על מנת שהצוואה תהיה קבילה ככל הניתן בבית משפט. סכסוך בין יורשים נוצר כאשר אחד הצדדים אינו מקבל את הצוואה כמסמך ירושה קביל מתוך חשד כי הצוואה נכתבה בזמן שאותו אדם היה במצב נפשי או גופני שאינו כשורה.

סכסוכים מסוג זה בנושא צוואה מתגלים במיוחד כאשר האדם ביצע שינוי בצוואתו סמוך למותו, ומתעוררות שאלות שונות מדוע פעל כך דווקא בזמן זה? האם היו כוחות ששיכנעו אותו אחרת? האם עשה זאת עקב מצב בריאותי או נפשי מסויים? צוואה אינה קבילה בבית משפט עקב פגמים שונים כגון "פגם צורני" (חוסר בתאריך או חתימה, ניסוח לא מובן), "פגם בכשירות" של כותב הצוואה בשל מצב גופני או נפשי (מחלה נפשית, לקיחת תרופות רפואיות וכו'), "פגם הנוגע להוראת הצוואה" שלא פעלו ע"פ הוראות החוק לרישום צוואה, ו"פגם הנוגע לנסיבות עריכת הצוואה" שהוכח כי הופעלה השפעה חיצונית על מנת לשנות את נוסח הצוואה (כגון איום, זיוף, מרמה וכדומה).

המשפט הישראלי, על פי חוק הירושה, תשכ"ה-1965, מכיר בארבעה סוגי צוואות: צוואה בכתב יד - כאשר המסמך כולו כתוב בכתב יד, חתום בכתב יד, בעל תאריך בכתב יד (סוג צוואה זה הנו בעייתי משפטית עקב חוסר הידע של כותב הצוואה בתחום). צוואה בכתב - מול שני עדים, בדרך כלל בעזרת עורך דין המתמחה בנושא. צוואה כאמירה בעל פה - מול אדם מורשה בדין (רשם, שופט, נוטריון). צוואת מי שרואה עצמו אל מול המוות - צוואה בעל פה מול שני עדים, שערכו זיכרון דברים והביאו את המסמך אל רשם לענייני ירושה.

למידע נוסף ופרטים צרו עמנו קשר
טלפון 03-9505052


חוות דעת פסיכיאטרית לענייני צוואה

חוות דעת פסיכיאטרית מסוג זה נכתבת ע"פ רצון בני המשפחה או ע"פ הוראת בית המשפט העוסק בתיק, כאשר מטרת חוות דעת היא למתן גושפנקא כי האדם שכתב את הצוואה אכן כשיר מבחינה נפשית לעמוד מאחורי הכתוב בה ולאשר שאכן מדובר ברצונותיו ובקשותיו הפרטיות. בדרך כלל בגיל מבוגר, ובמיוחד כאשר קיימות מחלות שונות המשפיעות על תפקוד האדם וצלילותו, מומלץ לקבל חוות דעת פסיכיאטרית עבור הצוואה על מנת למנוע מראש קשיים וספקות בנוגע לאמינותה.

רצוי כי חוות הדעת הפסיכיאטרית תכתב בסמוך לכתיבת הצוואה עצמה על מנת לשקף את מצבו הנפשי של האדם בזמן החתימה על המסמך. חוות הדעת תתן פירוט לגבי תפקודו הכללי והנפשי של האדם, יכולתו הקוגניטיבית (ייבדק באמצעות שיחות קליניות, שאלונים ואבחון פסיכולוגי במידת הצורך), תבדק ההיסטוריה הרפואית והנפשית, ויתבצעו שיחות עם בני המשפחה במידת הצורך לברר האם התרחש שינוי כלשהו בהתנהגותו ובמצבו הרפואי והנפשי באותה עת, ותערך כל בדיקה נפשית או רפואית אחרת שתהיה רלוונטית  למקרה (בדיקות דם, בדיקות נוירולוגיות וכדומה).

באופן גורף, בדרך כלל בית המשפט מבקש לכבד את בקשותיו של המנוח. קיימים מצבים בהם המנוח מבקש להוריש הכול לבן משפחה מסוים או באופן לא שווה, וכך נוצרים מתחים רבים. הסכסוך יכול להיות ממושך וקשה כאשר הצדדים ינסו להשתמש בכל כלי העומד ברשותם, לעתים תוך עיוות תמונת המציאות. הזמנת חוות דעת פסיכיאטרית טרם כתיבת הצוואה עשויה למנוע זאת ולבטל טענות שונות, ולאפשר לבית המשפט לקיים את הצוואה כהלכתה ועל פי רצונו המקורי המנוח.
לקריאה נוספת בנושאים רלוונטים:
חוות דעת פסיכיאטרית
חוות דעת לאפוטרופסות
חוות דעת לרישיון נהיגה
ייעוץ פסיכיאטרי
טיפול פסיכיאטרי

מלאו פרטים ואנו ניצור קשר