חוות דעת לרישיון נהיגה

חוות דעת לרישיון נהיגה
חוות דעת לרישיון נהיגה

חוות דעת פסיכיאטרית רפואית למשרד הרישוי


בדרך כלל קבלת רישיון נהיגה אינה מצריכה חוות דעת כלהיא, פסיכיאטרית או רפואית. ע"פ חוק, חוות דעת נדרשת כאשר קיים סיכון לתפקודו התקין של הנהג בזמן הנהיגה, כאשר סיכון זה יכול לנבוע הן מסיבות רפואיות והן מסיבות נפשיות או עירוב ביניהן. במקרה של קשיים נפשיים שדווחו, נדרש הנהג להגיע לועדה רפואית (של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים)  על מנת לדון האם הוא מסוגל לנהוג כהלכה או שיפסל רישיון הנהיגה שלו.

חוות דעת רפואית או פסיכיאטרית עבור הועדה הרפואית של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) נדרשת כאשר אדם מעוניין להצטייד בחוות דעת מסוג זה טרם לכתו לוועדה או כאשר נפסל רשיונו והוא מעוניין לערער על ההחלטה, ובמיוחד כאשר נפסל רשיונו של אדם עקב "אי התאמה אישיותית או נפשית". תחת הגדרה משפטית זו קיימת קשת רחבה של אבחנות והגדרות נפשיות, כאשר המשמעות המרכזית היא כי הועדה הרפואית קבעה שמטעמים נפשיים קיימת מסוכנות לאדם או לאחרים במידה ולא יפסל רשיון הנהיגה שברשותו. 

המציאות מלמדת כי המונח המשפטי "אי התאמה אישיותית" כולל קשת רחבה של הגדרות ואבחנות נפשיות, כגון אי התאמה, חוסר בשלות, הפרעת הסתגלות, אימפולסיביות, חוסר אחריות כלפי העצמי ו\או הסביבה וכדומה. חוות הדעת פסיכיאטרית עבור משרד הרישוי כוללת התייחסויות והסקת מסקנות שונות הרלוונטיות לנהיגה: יכולת ריכוז, קבלת החלטות וכו'. 

למידע נוסף צרו עמנו קשר
טלפון: 03-9505052

בעת כתיבת מסמך משפטי זה, עורך לעתים הפסיכיאטר בדיקות נוספות מעבר לבדיקה הפסיכיאטרית הרגילה, כגון מבחני אישיות ומבחנים פסיכודיאגנוסטיים, וזאת על מנת להעמיק, לתקף ולבסס את חוות דעתו. כמו כן הפסיכיאטר המומחה עשוי להפנות לבדיקת שתן ודם, בדיקות נוירולוגיות או בדיקות אחרות הרלוונטיות לסיבה שהובילה לפסילת הרישיון.

חשוב מאוד כי המסמך יהיה ענייני וממוקד בנושאים הרלוונטיים לדיון בועדה הרפואית. לעתים מדובר בדיון קצר ותכליתי, ולכן מסמך זה צריך לקלוע למטרה ולהציג את הנושאים באופן בהיר וממוקד. עצם קיומה של חוות דעת יכול לקדם דיון ענייני ומקצועי שיתמקד בפרטים הקשורים למצב. חוות דעת פסיכיאטרית מקצועית עשויה להעניק ידע, כלים והמלצות הן לועדה והן לאדם הניגש אליה, על מנת להגן על עצמו ועל אחרים. 

חוות דעת פסיכיאטרית למתן רישיון נהיגה נדרשת לעתים על מנת לשמור על זכויותיהם של נהגים, במיוחד אלו בעלי רישיון נהיגה ציבורי או מסחרי המתפרנסים מכך. חוות דעת מסוג זה יכולה להמליץ על טיפול פסיכולוגי או תרופתי במידה וקיים צורך, וזאת על מנת להדגיש אפשרויות התומכות בעמדת המערער. לעתים חוות הדעת יכולה להמליץ כי אדם בעל קושי נפשי מסויים מסוגל לנהוג ביתר זהירות. 

מחלות נפשיות שונות כגון הפרעה דו קוטבית, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, סכיזופרניה ועוד, עשויות ליצור לנהג קושי אמיתי בזמן הנהיגה העשוי לסכן אותם ואחרים. יחד עם זאת חשוב לומר כי מחלה או הפרעה נפשית אינה מונעת מאדם לנהוג! קיימים אנשים רבים הסובלים מהפרעות ומחלות נפשיות המטופלים תרופתית ונוהגים כהלכה. כמו כן יש לציין כי אנשים המשתמשים בסמים עשויים להוות סיכון בזמן נהיגה. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עשוי לקבוע תנאים מסויימים בהם לא תתבצע נהיגה, כגון איסור נהיגה בלילה, נהיגה ללא נטילת טיפול תרופתי או איסור על נהיגה ברכב ציבורי או מסחרי.נושאים רלוונטים נוספים:


מלאו פרטים ואנו ניצור קשר