דיכאון אצל ילדים

דיכאון אצל ילדים
דיכאון אצל ילדים

ילדים, אותם יצורים קטנטנים, האם הם בנויים כמו כולנו? או שמא מדובר במערכת שונה לחלוטין? השאלה הזו נשאלה לפני כמה עשרות שנים בתחום הרפואה וממשיכה להישאל כיום בתחומים נוספים, בכללם גם בתחום בריאות הנפש.

ילדים בדרך כלל מתוארים ומצופים להיות שמחים, אופטימיים וחסרי דאגות. כך זה אמור להיות. אך תופעת הדיכאון איננה נדירה כל כך בקרב ילדים ובני נוער. וחשוב ביותר להיות עירניים לכך, על מנת שיהיה אפשר לאבחן ולטפל באוכלוסייה הצעירה מבעוד מועד.

דיכאון אצל ילדים ובני נוער הוא אינו מצב רוח חולף, למרות הנטייה של ההורים לייחס דיכאון למצב הילד, רק כאשר הסמפטומים מובהקים וחריפים, זוהי תופעה שכיחה. הדיכאון עשוי להופיע כבר מגיל צעיר מאוד. ובגיל ההתבגרות הדיכאון הופך לנפוץ עוד יותר.

הסטטיסטיקה מדברת על כאחוז אחד הסובל מדיכאון בקרב ילדי הגן, שני אחוזים בגיל בית הספר, ובגיל ההתבגרות ישנה קפיצה לכחמישה אחוזים. בגיל הזה, מוטה היחס בין המינים לכך ששיעור הבנות הסובלות מדיכאון עולה בהרבה על שיער הבנים. ילד השרוי בדיכאון לא בהכרח יסכים או ירצה בטיפול, בגלל תחושות חוסר הטעם והערך המלוות את ההפרעה הזו. אך חשוב ביותר שההורים ומערכת החינוך של הילד, ישימו לב לתסמינים המתעוררים ויפנו את הילד לטיפול הולם.

לעיתים קרובות, הורים מייחסים את מצב הרוח המדוכא לאופי מופaנם ושקט של הילד. ובגיל ההתבגרות, השינויים במצב הרוח מיוחסים לתופעות הקשורות בגיל ההתבגרות. ולכן חשוב מאוד לדעת כיצד להבדיל בין השניים ומתי כדאי לפנות לטיפול בדיכאון. דיכאון בקרב ילדים ובני נוער נחשב לבעיה פסיכולוגית חמורה, אשר עלולה לפגוע רבות בתפקוד ובהתפתחות התקינה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. זו הסיבה לחשיבות המכרעת לאבחנה פסיכולוגית מקצועית והתאמה של טיפול יעיל ומתאים, כמה שיותר מוקדם.

ילדים בגילאים צעירים, אינם יודעים לדווח ולהעיד על כך שהם שרויים במצב דיכאון, וגם אין להם את אוצר המילים, בדרך כלל, בשביל לתאר באופן מדוייק את רגשותיהם. ולכן, עד לגיל ההתבגרות, האחריות לשים לב שהדברים אינם כשורה, מוטלת אך ורק על ההורים. אצל בני נוער, המצב כבר שונה, הם בעלי מודעות, וברוב הפעמים ידעו להעיד על תחושות דיכאון. אך הם אינם בהכרח יבחרו לשתף מישהו מהסובבים אותם. ולכן, כיום הורים צריכים להיות מודעים לכך שדיכאון, על כל סוגיו, עלול להשפיע על המשך חיי ילדיהם באופן קריטי וניכר.

סימנים נוספים שעשויים להעיד על קיומו של דיכאון אצל ילדים:
דיכאון אצל ילדים עשוי לבוא לידי ביטוי באופנים שונים מהמוכר לנו, עצב, מצב רוח ירוד, חוסר אנרגיה וכדומה, כל אלו הינם מאפיינים רגילים וידועים לדיכאון, אך אצל ילדים, הדיכאון עלול להתבטא גם בהתקפי זעם, כעס, עצבנות יתר וכן קשיים בשינה.

לעומת זאת, בגיל ההתבגרות ישנם שינויים מכריעים ומורכבים, המתחוללים בגוף ובנפש ומחוללים שינויי מצב רוח ניכרים, נורמליים לחלוטין, כגון עצבות ועצבנות. אך במידה ותחושות אלה אינן דועכות, או הופכות להיות אינטנסיביות ותכופות, עד כדי שלא ניתן להתמודד איתן, יתכן כי מדובר בדיכאון.

הדיכאון נפוץ ושכיח מאוד בקרב בני נוער, ולכן יש להבין כי למרות שלפעמים זה נראה כך, ולעיתים נדמה כי המצב לעולם לא ישתפר- זה אינו מקרה אבוד. ישנן אפשרויות טיפול רבות לתופעה הזו וההתאוששות עשויה להגיע מוקדם מהמצופה.

סמפטומים:
· ירידה ניכרת וממושכת במצב הרוח
· חוסר עניין בפעילויות חברתיות ובדברים שקודם לכן הסבו הנאה.
· הסתגרות
· כעס וזעם
· חוסר תיאבון או לחלופין תיאבון מוגבר ואכילת יתר
· קשיי שינה או קושי חריף להתעורר משינה
· קשיי ריכוז ניכרים
· ירידה בערך העצמי
· רגשות אשם

הסמפטומים, כמו אצל מבוגרים, עשויים לפגוע בדפוסי האכילה והשינה, אך אצל ילדים, ההורים הם אלה המכתיבים את שעות השינה והפעילות ביום יום, ולכן צריך לשים לב לשינויים בדפוסים הרגילים של הילד, האם עייף או פעיל יותר מהרגיל, האם מתעוררים וויכוחים בנושא הארוחות, האם נמנע מאכילה או מבקש כמויות גדולות מהרגיל וכן הלאה.

כפי שציינו, ישנה חשיבות רבה להתערבות ואבחנה מוקדמים של ההפרעה, מכיוון שהדיכאון מהווה השפעה רבה על ההתפתחות והתפקוד בכל תחומי החיים. ובכדי לווסת את החשש מפני הדרדרות נפשית שעלולה להתפתח למצבים קיצוניים (ואף אובדניים), כאשר עולה חשד לדיכאון, של הילד, על ההורה לפנות לגורם טיפולי מוסמך, פסיכיאטר או פסיכולוג ילדים.

יש לשים דגש מיוחד בהערכת הסיכון לפגיעה עצמית או פגיעה בסביבת הילד. איבוד עניין והתקווה, תחושות יאוש ובדידות, הם אלה המביאים את הילד לעיתים למחשבות אובדניות. טיפול מקצועי, פסיכולוגי או פסיכיאטרי, מלבד התיחסותו לרגשות הקשים שחווה הילד ומתן הסברים והדרכה להורים, יכול להיות בהרבה מקרים מציל חיים.

טיפול פסיכולוגי לילדים ונוער
קיימים צעדים רבים בהם אפשר לנקוט, (כהורים ודמויות מחנכות נוספות), על מנת להתמודד עם המצב ולגרום לילד\ למתבגר להרגיש טוב יותר ולחולל שינוי במצב רוחו.

ישנן גישות טיפוליות מגוונות, השואפות להתאים לגיל הילד ולמשפחתו. בגילאים צעירים, יהיה דגש בהדרכת הורים, במקרים מסוימים, יש לתת מענה טיפולי לכל המשפחה- טיפול משפחתי.
חשיבות הטיפול איננה טמונה בהפחתת הסבל בלבד, אלא גם במניעתה או בהקטנתה של הפגיעה המשמעותית בתפקוד. המחיר של דעיכת התפקוד הינו בירידה בביטחון ובערך העצמי וביכולות הלימודיות והחברתיות.
טיפול בדיכאון אצל ילדים ונוער, לרוב מתחלק לטיפול ריגשי, טיפול תרופתי או לעיתים אף שילוב של השניים.

טיפול רגשי
תהליך הטיפול הפסיכולוגי בדיכאון אצל ילדים ונוער, כרוך בהרתמות מצד ההורים, שדרושים ללמוד כיצד להוות משענת, להבין את עומק הבעיה ולהתמקד פחות בביטוייה החיצוניים של ההפרעה. הילד יקבל עידוד, תמיכה והדרכה מהמטפל, ובכל פגישה הם יעריכו יחדיו את התקדמותו ויבחרו במשימות לשבוע הבא.

פעמים רבות, לילדים קל יותר לבטא את מצוקותיהם באמצעות טיפול ביצירה, כגון טיפול באומנות, ביביליותרפיה, טיפול בבעלי חיים וכדומה. הטיפול לרוב הינו טיפול דיאדי, בו נוכחים ההורה והילד, ולעיתים בטיפול משפחתי, המערב את כל בני המשפחה. החשיבות בליווי הדרכת הורים הינו במטרה לעזור להורה להתמודד עם המצב ולחשוב ביחד על דרכי התמודדות יעילים שיובילו לפיתרונות רצויים. הטיפול נעשה באמצעות משחקים, המאפשרים ביטוי שאינו מילולי, לתכנים רגשיים חבויים. אמלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה ניתן לפנות  אל פסיכולוג ילדים מומחה לטיפול פסיכולוגי בילדים.
אצל בני נוער, הטיפול שונה, מכייון שישנו הצורך לעצמאות ונפרדות מההורים, בדרך כלל הטיפול ייעשה עם יידוע ההורים, אך ללא נוכחותם.

טיפול תרופתי
טיפול תרופתי יינתן על ידי פסיכיאטר, בהתייעצות עם ההורים כמובן. ישנן מספר סוגים של תרופות אנטי דכאוניות, ביניהן קבוצות מעכבי סרטונין, זאת מהסיבה שנמצא אצל אנשים בעלי נטייה לדיכאון כי ישנו חסך, לעיתים משמעותי, במוליך העצבי- סרטונין. תרופות מסוג זה, בדרך כלל ינתנו לילד שהגיע לגיל ההתבגרות, הוכחה היעילות הרבה של תרופות נוגדות דיכאון בקרב בני נוער.
אחת התרופות המקובלות ביותר לטיפול בדיכאון בקרב בני נוער היא פלואוקטין. כמו כן, לפני תחילת טיפול בנטילת תרופות, יש להקפיד על בדיקה והערכה גופנית, על ידי רופא אשר מוסמך לכך וכן ביצוע בדיקות דם. לאחת תחילת הטיפול, על אותו נער להיות במעקב סדיר, על ידי הפסיכיאטר המומחה.


מידע נוסף בנושא טיפול בילדים:  טיפול פסיכיאטרי לילדים  |  טיפול CBT לילדים ונוער 


                           
אבחון פסיכולוגי ופסיכודידיקטי לילדים    |  פסיכולוג ילדים 
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר

מלאו פרטים ואנו ניצור קשר