הפרעת התפתחותית נרחבת בספקטרום האוטיסטי ו PDD

הפרעה התפתחותיות נרחבת PDD
הפרעה התפתחותיות נרחבת PDD

הפרעה התפתחותיות נרחבת (Pervasive Developmental Disorder - PDD )

כוללת ספקטרום רחב של מצבים כגון אוטיזם ואספרגר, כשהליבה המשותפת לכולם הינה פגיעה במיומנויות החברתיות והתקשורתיות. בשנים האחרונות קיימת עליה חדה בכמות הילדים המאובחנים כלוקים ב-PDD. שכיחות התופעה בארץ נאמדה על כ-1 על כל 1000 ילדים. בדרך כלל מתגלה ההפרעה בסביבות גיל 3, אך במקרים גבוליים יתכן גילוי מאוחר יותר.


ההפרעת PDD גורמת לפגיעה תפקודית במספר היבטי חיים משמעותיים:

* לקות במיומנויות חברתיות - פגיעה משמעותית באינטראקציות חברתיות והדדיות, קושי להבין ולהגיב לרגשותיו של האחר, העדר מותאמות לקונטקסט החברתי.
* לקות במיומנויות תקשורת – קושי ברכישת השפה ובשימוש השוטף בה. לדוגמה הדיבור יכול להיות לא ברור ולא מותאם לסיטואציה. בנוסף קיים קושי בתקשורת הלא מילולית. לדוגמה העדר הבעות פנים וחוסר הבנה של שפת גוף.
* הפרעות בהתנהגות – הצמדות לתבניות חזרתיות בהתנהגות, סף תסכול נמוך, התפרצויות זעם.

נוסף על אלו ילדים המאובחנים כ-PDD מראים טווח רגשי צר, וקיים קושי בפעילות דמיונית ומשחקית. עם השנים בולטת התבודדות חברתית. כמו כן, יתכן חוסר איזון תחושתי המוביל לרגישות יתר לגירויים (לדוגמה רגישות למגע וצליל). יתכן העדר הנאה ממגע גופני.
בשכיחות גבוהה מופיעות הפרעות קשב וריכוז. עם זאת, פעמים רבות היכולת הקוגניטיבית תקינה ואף בתחומים ספציפיים יכולה להיות גבוהה מן הממוצע.

עבור ילדים עם תסמינים של PDD העולם החיצוני נחווה כמאיים ומציף. הילד חש כי אינו מבין את המתרחש וזה יותר מדי בשבילו. הוא חסר כלים להתמודד עם האתגרים התפתחותיים שמציבה הסביבה. על כן, הוא מתכנס לבועה מנותקת מהעולם הסובב אותו, זו משמשת כמקום בטוח עבורו.

במהלך הטיפול יוכלו ההורים להבין את מהות הפרעת ה-PDD ואת האופן הייחודי בו היא מתבטאת אצל הילד שלהם. ההורים בסיוע המטפל ינסו להבין את העולם כפי שחווה אותו ילדם.
במהלך העבודה הטיפולית איש המקצוע יחד עם ההורים מחפשים דרכים להיכנס לעולמו הייחודי של הילד, ותוך כך להזמינו באופן חוזר ונשנה לקשר עימם. מוטיב מרכזי בטיפול הוא הניסיון המתמיד "לחתור למגע" - הזמנה מתמדת לקשר במקום ובאופן בו יכול הילד. עבור ילדים נורמטיביים ההורים מציבים דרישות משלהם והילדים במהרה מוצאים את הדרך לישר קו ולהיענות לנדרש. אך עבור ילדים הלוקים ב-PDD צריכים ההורים גמישות יתר והתכוננות לקצב שמכתיב הילד. נדרשת בדיקה מתמדת של גבול היכולת של הילד, מחד לאתגר אותו דיו ומאידך לא לתסכל אותו יתר על המידה. זאת על מנת ליצור תנועה של התפתחות ולא לאפשר לו לסגת לבועה אוטיסטית מבודדת. באופן זה יהיה ניתן למצות את הפוטנציאל הטמון בילד.

כפי שניתן להתרשם רק מקריאת הפסקה האחרונה זו עבודה מורכבת ומתישה עבור ההורים. כך שמסגרת הטיפול היא משענת ותמיכה גם עבורם. הגידול של ילד עם לקות בספקטרום של PDD מהווה התמודדות מורכבת עבור ההורים ויכולה לעלות תחושות קשות. הורים לילדים הלוקים ב-PDD תוהים לעצמם האם ילד בכלל אוהב אותי? האם הוא צריך אותי מבחינה רגשית?
לעיתים יכולות לעלות תחושת של בושה או כעס כי הילד שלהם שונה. או תחושות של אשמה מהשאלה האם הם תרמו בדרך כלשהי למצב הנוכחי?
אלו שאלות חשובות, ומהותיות בהתמודדות של ההורים עם גידול ילדם. במהלך הטיפול יוכלו ההורים להתוודות לקולות הפנימיים שעולים ולהתמודד איתם בתמיכה של המטפל.
 


 אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקביעת פגישת היכרות.
 

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכיאטרי לילדים  |  טיפול CBT לילדים ונוער 

                           
אבחון פסיכולוגי ופסיכודידיקטי לילדים
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשרמלאו פרטים ואנו ניצור קשר