התמודדות עם אירוע טראומטי

התמודדות עם אירוע טראומטי
התמודדות עם אירוע טראומטי
גם ילדים חווים אירועים קשים ולא פשוטים מסוגים שונים,  כגון עדות או השתתפות בתאונה, אובדן קרוב של חבר משפחה או חבר קרוב, מחלה, תקרית חברתית משמעותית, אירוע אלים, פריצת מלחמה וכדומה. כל אירוע טראומטי יכול להיות תקרית חד פעמית או אירוע שחוזר על עצמו והיה חלק משגרת חייו של הילד. כל אירוע שהשאיר חותם רגשי של פחד, בהלה, תחושת מצוקה ובלבול מתמשכים הוא אירוע שיש להתייחס אליו ולעקוב אחר השפעותיו.
לילדים יש קושי גדול יותר לעבד אירוע טראומטי ,לגבש התייחסות נכונה ומציאותית ולהבין בדיוק מה עבר עליהם. יש לזכור שילדים ובני נוער עוד נמצאים בגדילה והתפתחות רגשית וקוגניטיבית ועל כן המנגנונים שהם מפעילים מול האירוע שעברו אינם בשלים עדיין.

התמודדות עם טראומה - השפעת הסביבה

ילדים מושפעים מתגובת הסביבה לאירוע שחוו. אם הסביבה מגיבה בהיסטריה, לחץ ומצוקה הילד ייכנס ללחץ גדול יותר, וירגיש פחות בטוח ותחושת חוסר האונים תגבר. על ההורים והצוות במסגרת החינוכית להוות גורם תומך ומחזק וכך הילד יכול לגייס את הכוחות שכן יש בו להתמודדות עם המצב.

כתגובה לאירוע יכולות להיווצר תגובות שיש להיות ערים אליהן: התנהגות שונה מהרגיל, סיוטי לילה ובעיות שינה, עצבנות וחוסר סבלנות בעת משחק, משחק חזרתי המשקף את האירוע ,התפרצויות זעם, בהלה מרעשים.
באופן מיידי בראש סדרי העדיפויות עומדים שני דברים, האחד לתת לילד את תחושת הביטחון הפיזי והנפשי ולהרגיע אותו כמה שיותר, והדבר השני
הוא לפנות לטיפול מול גורם מקצועי מוסמך כמו פסיכולוג ילדים מומחה, יחד עימו תבררו האם הוא סובל מתסמינים שמעידים על פוסט טראומה ואיזה טיפול יעזור לו.

טיפול באירוע טראומטי אצל ילדים כולל מפגשים עם הילד, עם משפחתו ובמידת הצורך גם עם גורמים חינוכיים מעורבים. הילד הוא חלק ממערכת שלמה בה הוא חי, מערכת שכוללת משפחה, בית ספר, וחברה ועל כן ראיה כלל מערכתית תורמת להבנת חייו והמצבים בהם הוא עומד, וגם כדי לגייס את כל הסביבה הנדרשת במאמץ להתגבר על הטראומה ולחזור לשגרת חיים.


 אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקביעת פגישת היכרות.
 

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכיאטרי לילדים  |  טיפול CBT | טיפול פסיכולוגי

                           
אבחון פסיכולוגי ופסיכודידיקטי לילדים
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשרמלאו פרטים ואנו ניצור קשר