טיפול בהרטבה ובעיות שליטה בסוגרים

הרטבה ובעיות שליטה בסוגרים
הרטבה ובעיות שליטה בסוגרים
מדובר בתופעות של בריחת הפרשות באופן בלתי רצוני. אנקומפרסיס – הפרשת צואה לא רצונית . אנורזיס – הפרשת שתן לא רצונית. שכיחות ההפרעות הללו נאמד בין 1-4% כתלות בגיל וטיב ההפרעה. תופעות האנקומפרסיס או האנורזיס גורמות מצוקה רבה ובושה הן עבור הילד והן עבור ההורים.

לעיתים קיים מקור פיזיולוגי לבעיה, דוגמת בעיות במערכת העיכול, המעיים או בעיה במערכת הסוגרים, על כן כדאי להתייעץ עם רופא. עם זאת, בחלק מהמקרים המקור הפיזיולוגי אינו העיקרי ובמצבים אלו טיפול פסיכולוגי יכול להיות יעיל. גורמים סביבתיים ורגשיים יכולים להוות מקור להפרעה. לדוגמה בעיות בתהליך הגמילה מחיתולים, כגון גמילה מאוחרת או קושי בסמכות ההורית בשלב הגמילה. מאבק של הילד כנגד הוריו על עצמאות ועל שליטה, פעמים רבות יהיה מלווה בהתנהגות מרדנית ועקשנות מרובה. רצון הילד ברגרסיה לשלבים מוקדמים יותר. כמו כן, יתכנו גם בעיות רגשיות אחרות או קשיי למידה שתורמים להופעת ההפרעה.

איש המקצוע בשיתוף פעולה עם ההורים מחפשים דרכים להפסיק את הסימפטום דרך הקניית הרגלי שירותים ותמיכה בילד בהתנהגויות שירותים מסתגלות. במקביל במהלך הטיפול נעשה ניסיון לברר את הדפוסים המשפחתיים שייתכן ותרמו לפיתוח הסימפטום אצל הילד.

העדר טיפול בבעיה מעלה את הסכנה כי עם הזמן עלולים להופיע סימפטומים שניוניים שהינם תולדה של המצב המתמשך, לדוגמה: ביטחון עצמי ירוד, דחייה חברתית, פגיעה בקשר בין הילד להוריו.


 אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקביעת פגישת היכרות.
 

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכיאטרי לילדים  |  טיפול CBT לילדים ונוער 

                           
אבחון פסיכולוגי ופסיכודידיקטי לילדים
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשרמלאו פרטים ואנו ניצור קשר