טיפול בילדים מאומצים

טיפול בילדים מאומצים
טיפול בילדים מאומצים
תיאוריות ומחקרים בתחום הפסיכולוגיה מצביעים על כך שהחודשים הראשונים לחיים בעלי השפעה מכרעת על עיצוב האישיות והעולם הפנימי. החוויות הראשוניות בהם אנו נתונים, אפילו בחודשים הראשונים של חיינו, למרות שאיננו יכולים לדווח עליהן מילולית מותירות בנו חותם עמוק.
כאשר מדובר באימוץ לרוב הורים אינם יודעים במדויק את אשר ארע לילד בחודשים הראשוניים לחייו. הילד נולד אל תוך נסיבות חיים קשות המאלצות את הוריו הביולוגיים לוותר עליו. פעמים רבות הילד נתון בחוויות ראשוניות שיכולות להיות טראומתיות. זו תקופה קריטית בה ההורה המאמץ אינו יכול להגן ולשמור על הילד. בהמשך החיים עלולות חוויות ראשוניות כאובות לצוץ בחייו של הילד באופנים עקיפים ולקבל צורה של סימפטומים גופניים או נפשיים כואבים. איש המקצוע מסייע למשפחה לפענח את מקור הארכאי של קשיים אלו ולעבד אותם.

מה שלרובנו נראה כמובן מאליו כי הורינו ידאגו לנו וטיפלו בנו, אינו כך עבור ילדים מאומצים. בנפשם חקוקה טראומה של נטישה ופרידה. מלווה אותם תמיד קול המהדהד מהעבר שאומר כי ישנה אפשרות שהורי לא ירצו בי. זו היא מחשבה איומה שמעלה עבור הילד שאלות קשות – "האם אשרוד ללא דאגת הורי? האם עשיתי משהו רע שרצו למסור אותי? האם יכולתי להיות אחרת ולא היו מוסרים אותי? אולי יפה יותר אולי שקט יותר?". גם כאשר תהיות אלו אינן רלוונטי להווה, מתקשה הילד להשאיר את הקול הזה בעבר ולהסתגל לנסיבות החיים החדשות. איש המקצוע מסייע לילד להקשיב לקולות הללו וללמוד להשאירם מאחור.

תהליך האימוץ יכול ליצור לעיתים פיצול עמוק בזהותו של הילד. הוא עזב מאחור משפחה אלמונית, לעיתים בארץ נוכרית. הוא הגיע באופן מלאכותי לעולם חדש ומשפחה חדשה. המעבר החד מותר אותו עם השאלה של מי הוא? האם הוא דומה להוריו הביולוגים או הוריו המאמצים? מה מחבר אותו להוריו המראה החיצוני או האופי? בסיוע המטפל ינסה הילד לחבר את הטלאים, לבנות את זהותו ואת הסיפור הייחודי שלו.

ההורה המאמץ מתמודד עם חוויות לא פשוטות מצידו גם כן. תהליך האימוץ הוא דרך ארוכה המתחילה בהחלטה לאמץ, הנסיבות העבר שהובילו להחלטה, והפנטזיה לגבי האימוץ. בדרך כלל ההורה נאלץ לעבור תהליך בירוקראטי מורט עצבים עד שניתן להגשים את האיחוד המיוחל עם הילד.
וזו כמובן רק תחילת הדרך – מתחיל תהליך ארוך של הסתגלות לחיים בצוותא הן עבור ההורים והן עבור הילד.לאורך הדרך עולות פעמים רבות דילות לגבי האופן בו כדאי להתייחס לנושא האימוץ. האם למספר? מה לספר? האם לעודד שאלות או "להחליק"?. איש המקצוע יכול להוות מקור תמיכה עבור ההורים, לסייע להם לעבד את החוויות שלוו אותם סביב האימוץ. ההורים יחד עם איש המקצוע יכולים להתלבט בדילות המטרידות את ההורים והילד.

לצערנו בחיי הנפש המורכבים אין כללי אצבע שתמיד עובדים. כל משפחה צריכים למצוא את הדרך הנכונה עבורה להתמודד עם הדילמות שעולות. תהליך של טיפול יכול לסייע רבות בחשיבה ובהבנה מעמיקה אודות חווית האימוץ, הן עבור הילד והן עבור ההורים.
 
 
 אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקביעת פגישת היכרות.
________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכיאטרי לילדים  |  טיפול CBT לילדים ונוער 

                           
אבחון פסיכולוגי ופסיכודידיקטי לילדים
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשרמלאו פרטים ואנו ניצור קשר