הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD
הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD

תסמינים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית  Obsessive Compulsive Disorder

הפרעה מסוג זה מאופיינת במחשבות חוזרות ונישנות אודות שלל דברים ונושאים, לדוגמא האם שכחו את הרכב פתוח? סביר שלא שכחו לנעול את דלת הרכב, ומי שסובל מהפרעה זו ינטה לחשוב שוב ושוב על כך ולא יוכל להדחיק ולהתעלם ממשחשב מציקה זו. מחשבות חודרניות אודות כך עלולות לעלות ולהציף את החשיבה, מחשבות קיצוניות יותר מעסיקות ללא הפסק כגון מה יקרה אם... מה נוראי יקרה אם לא יתקיים כך וכך.. וכדומה. מחשבות אלו מעוררות לחץ וחרדה ולכן מופעלות התנהגויות כפייתיות (קומפולסיביות) כדי להרגיע ולהיפטר מאותן מחשבות מציקות. מעין טקסים חוזרים ונשנים שמורכבים מהתנהגויות כגון בדיקה חוזרת שוב ושוב, ביצוע ניקיון שוב ושוב, שטיפת ידיים כפייתית וכו' וכו'. לעיתים האובססיביות של המחשבות והקומפולסיביות בהתנהגות כה עוצמתיים עד כדי כך שקיימת פגיעה בולטת באיכות החיים ובתפקוד השוטף.

אם אתה חש שתסמינים אלו מוכרים לך
צור קשר לקביעת פגישה היכרות!

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מורכבת משני רכיבים מרכזיים:
אובססיות מתבטאת במחשבות שאינן דאגות פשוטות של חיי היומיום, ושנחוות כחודרניות ופולשניות ויוצרות אצל האדם תחושת חרדה ומצוקה.
הקומפולסיביות מתבטאת בהתנהגויות חוזרות ונישנות בניסיון להקל ולפרק את המצוקה כגון בדיקה או רחיצה. הקומפולסיביות יכולה להתבטא גם בפעולות מחשבתיות חוזרות כגון ספירה שוב ושוב, תוך תחושה שקיימת חובה לבצע ושאם לא יתרחש משהו נוראי.

טיפול
הטיפול היעיל ביותר שאנו ממליצים להפרעת OCD הינו טיפול משולב של טיפול CBT יחד עם טיפול תרופתי (במידת הצורך ואם המטופל מעוניין בכך). טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על בסיס הנחה כי קשיים רגשיים והתנהגותיים נגרמים מלמידה נרכשת ורכישה של התנהגויות בלתי מסתגלות ודפוסי חשיבה מגבילים ובלתי יעילים עבורו. טיפול CBT ינסה להתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים על ידי תרגול, הקניית מיומנויות, חשיפה להתנסויות ושיתוף פעולה אקטיבי של המטפל יחד עם המטופל בתהליך הטיפולי המשותף.
 

 אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקביעת פגישת היכרות ראשונית!
 

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול CBT ב OCD טיפול תרופתי ב OCD
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר


 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר