תקיפה מינית והתעללות מינית

התמודדות עם תקיפה מינית והתעללות מינית
התמודדות עם תקיפה מינית והתעללות מינית

התמודדות עם תקיפה מינית

תקיפה מינית מוגדרת אצל מבוגרים כמעשה של מגע מיני, הפשטה מבגדים או אמירה מינית, התערטלות, וגם באמצעות חפץ כלשהו, ושנעשים בכפייה בניגוד לרצונו והסכמתו. 
אצל ילדים תקיפה מינית היא ניצול מיני או התעללות מינית המוגדרים כשימוש בילד לצורך פעילויות מיניות שהם לא מבינים לחלוטין, ולכן אינם יכולים או מסוגלים להסכים לכך באופן מודע, ושפעילויות אלו מפרות את המוסכמות החברתיות, והן מיועדות לסיפוק דרישותיו ורצונותיו המיניים של התוקפן הפוגע והמתעלל.

ההשלכות הרגשיות של תקיפה מינית לכל סוגיה הן ארוכות טווח, עמוקות ושורשיות, ויש לתת להן את הדעת בכל מובן המילה. ההשפעה תלויה בעוצמת הפגיעה ובגורמים אחרים כגון גיל הפגיעה, מידת האלימות, הפרשי גיל, מידת קירבה משפחתית, תגובת הסביבה וכדומה.

כמעט בכל מקרה של תקיפה מינית והתעללות מינית הקורבן מוגדר כנפגע טראומה העלולה להתפתח ל
PTSD הפרעה פוסט-טראומטית המאופיינת בזכרונות חוזרים ונשנים של האירוע הטראומטי, עוררות יתר, הימנעות מכל מה שמזכיר את האירוע הקשה (למשל הימנעות מנסיעה באותו אוטובוס שקשור לאירוע, קושי בקיום יחסי מין גם זמן רב לאחר התרחשותו של האירוע). לכך מתווספות תחושות אשמה, השפלה, דיכאון, חוסר ישע ואימה. במיוחד בולטת האשמה כאשר התוקף מגיע מתוך המשפחה (במרבית המקרים התוקף חבר משפחה).

עיקר הפגיעה גם עבור מבוגרים וגם עבור ילדים היא פגיעה ביחסי האמון עם אנשים ובכלל עם העולם. קשה לסמוך על מישהו, וקיימת תחושה שהסכנה והאימה אורבים מעבר לפינה. התחושה שמישהו קרוב עשוי לפגוע בך כפי שקרה בעבר, עלולה לפגוע גם ביכולת לכונן יחסים בינאישיים קרובים ובפרט יחסים זוגיים תקינים בעלי אינטימיות וקירבה רגשית. לאחר פגיעה כה אנושה ע"י תוקפן הביטחון העצמי והדימוי העצמי ירודים. שנאה עצמית, סלידה מהעצמי ותחושת חוסר ערך לעצמי עשויים להציף ולפגוע ביכולת לתפקד באופן תקין ועצמאי. כמו כן, פגיעה מתקיפה מינית או התעללות מינית מאופיינים בסודיות, והסתרה של מה שקרה, לרוב מפחד, אשמה ובושה.

במידה והנכם מזהים סממנים אלו חשוב 
לפנות לעזרה פסיכולוגית מקצועית! 

נושא שבולט הן אצל ילדים שעברו תקיפה או התעללות מינית קצרה או ממושכת הוא הנושא של תגובתיות מינית. מדובר למעשה בהתנהגות מינית מוחצנת, שאצל ילדים מתבטאת בעיקר בדיבור רב על התחוםת הפגנת ידע שאינו תואם גיל, משחקים מיניים, הפשטת בגדים עצמית או של ילדים אחרים, נגיעה עצמית באיברי מין או נגיעה באיברי מין של אחרים. 

טיפול
כמובן שקיים הבדל מהותי בין מי שפונה מייד לאחר המקרה לבין מי שפונה לטיפול לאחר תקופה ממושכת, ובין מי שחווה תקיפה חד פעמית לבין מי שחווה התעללות מינית ממושכת. גורמים רבים כאמור משפיעים על עוצמת הפגיעה ומשך הטיפול וטיבו.
מי שסובל כתוצאה מהפגיעה מהפרעת PTSD פוסט טראומה עשוי לבחור
בטיפול CBT קוגנטיבי התנהגותי  לטיפול יעיל בחרדה והימנעות ממגע עם כל דבר הקשור לאירוע. מי שחווה אירוע מורכב הכולל תחושות אשמה, השפלה, ירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי ותחושה כי יחסי האמון שלו מול אנשים נפגעו, ימצא כי טיפול פסיכולוגי דינמי ארוך טווח עשוי לעזור עד מאוד להשבת האמון והעצמת

טיפול פסיכולוגי בהתמודדות עם תקיפה מינית או התעללות מינית עוזר לשקם מחדש את הביטחון העצמי, האמון באחר, התמודדות עם אשמה ובושה (אשמה מהווה מרכיב עיקרי וחשוב בנדבך הטיפולי), תחושת ערך עצמי וקשרים בינאישיים. כמו כן, הטיפול עוזר למטופל לעבד ולעכל את מה שהתרחש ולחזור לאיכות חיים ורמת תפקוד תקינים.

במקרה של תקיפה מינית או התעללות מינית בילדים אנו ממליצים להגיע לטיפול משפחתי בנוסף לטיפול הפרטני עם הילד. הטיפול המשפחתי מספק הכוונה ותמיכה להורים בכל הקשור לרגשות אשם, התמודדות והחזרת האמון.פנו אלינו בדף צור קשר על מנת לקבוע
פגישת היכרות ראשונית!

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי בדיכאון  |  טיפול פסיכולוגי בחרדה

                           
טיפול פסיכולוגי ב PTSD  |  טיפול CBT  |  טיפול דרך האינטרנט
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר


 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר