קשיים בדימוי עצמי ותחושת חוסר ביטחון

קשיים בדימוי עצמי ותחושת חוסר ביטחון
קשיים בדימוי עצמי ותחושת חוסר ביטחון
הנושא של קשיים בדימוי עצמי ותחושת חוסר ביטחון הוא בדרך כלל תוצאה של קשיים ברורים, ואינו עומד בזכות עצמו וללא סיבה קשורה. במרבית המקרים מדובר בקושי מסוים של האדם להסתמך על עצמו, ליצור קול פנימי ברור וצלול, כמעין משענת אישית שעליה ניתן להישען  בעת הצורך. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות, החל מסיבות פיזיות וכלה בסיבות נפשיות כגון דחייה חברתית, קושי עם מראה חיצוני וכדומה.

קיימים מספר סימנים המעידים על חוסר ביטחון:

תחושת חוסר ערך ונחיתות מסוימת, קושי בקבלת החלטות תוך שימוש בשיקול דעת יעיל ונכון, לעיתים מלווה לכך חזות חיצונית שנראית חזקה ומצליחה, מתח נפשי ואי שקט, עיסוק יתר בתגובות של אנשים, כשלון נחווה כאירוע בולט ומשפיע ואילו הצלחה נחווית כאירוע לא משמעותי, קושי ליהנות מהישגים והצלחות, הימנעות ממצבים העלולים להסתיים בכישלון.

נושא הדימוי העצמי מהווה חלק אינטגראלי מתחושת ה"עצמי". זהו מושג חמקמק אשרננסה להסבירו. לדוגמא אדם הניחן בעודף ביטחון עצמי, ימצא הזדמנויות ואפשרויות להביע את עצמו כרצונו ובאופן מלא וברור, מתוך מטרה שהסובבים אותו יבינו את רצונו ומחשבותיו. לעומת זאת, אדם ביישן יותר, יתקשה לבטא את עצמו באותה תדירות, איכות ועוצמה, ולעיתים אף ימנע מכך בהזדמנויות שונות.

זיהוי קושי בביטחון העצמי עשוי לבוא לידי ביטוי בקושי בקבלת החלטות, העדפה של האחר על פני העצמי, חוסר אמון בעצמך והתעסקות יתר בתגובות של הסובבים אותך. לכך מתלווה מחיר יומיומי הקשור לשימוש לא יעיל במשאבים וכוחות קיימים ואי מימוש בפוטנציאל קיים.

הזהות העצמית מורכבת מאוסף הערכות של האדם את עצמו, והרגשות שמתלוות להערכות אלו המבוססות על חוויות העבר, כגון: יחס של ההורים לילד, הצלחות מול כישלונות במסגרות שונות וכדומה. ניתן לומר שאדם שחווה חוויות חיוביות, בונות ומספקות בבית הגידול בו צמח והתפתח, יהיה בדרך כלל בעל דימוי עצמי ובטחון גבוהים יותר. מנגד, אדם שחווה כישלונות ואכזבות רבות, כך שנוצר עבורו פער בין שאיפות להצלחות, יהיה בעל דימוי עצמי ובטחון נמוכים יותר. כפי שניתן ללמוד מכך, הדימוי העצמי קשור בצורה ישירה לחוסנה של האישיות מפני חוויות לא נעימות ושליליות.

למעשה לכל אדם קיימת פגיעות מסוימת בדימויו, פגיעות הנוצרת כתוצאה מהפער שבין הדימוי העצמי הממשי ("מי שאני באמת") לבין הדימוי העצמי האידיאלי ("מי שהייתי רוצה להיות"). פער זה חושף את מי שנראה לכאורה כבעל דימוי עצמי גבוה, לקשיים רגשיים הנובעים מאי עמידה בדימוי העצמי האידיאלי, המורכב בדרך כלל מציפיות גבוהות יתר על המידה.

טיפול
הטיפול המומלץ לנושא הנו טיפול פסיכולוגי דינמי. בטיפול מסוג זה נוצר קשר טיפולי משמעותי בין המטופל למטפל הכולל אמון הדדי, בו נוצרת אט אט תחושת ביטחון ותחושת ערך עצמי. טיפול מסוג זה הינו לרוב ממושך ועוסק בחוויות גם מהעבר הכוללות עיבוד סיבות שהביאו לתחושת חוסר הביטחון, ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות המשחזרים את תחושת הדימוי עצמי הנמוך וחוסר ביטחון.

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי בדיכאון   |   טיפול דרך האינטרנט
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר