תהליך יציאה מהארון

יציאה מהארון וקושי בנטייה מינית
יציאה מהארון וקושי בנטייה מינית

מתמודדים עם קשיים
הקשורים לנטייה מינית?


 


פעמים רבות נמנעים מלפנות לטיפול פסיכולוגי בשל חשש או התנסות כושלת בעבר, לעיתים עקב אי קבלה של הנטייה מינית מצד המטפל, חשש אישי להתמודד עם הנושא או קושי בהבנה של המטפל, או העדר לגיטימציה ואהדה של המטפל לנושא.


המטפלים במכון תל-אביב לפסיכותרפיה עוסקים רבות בתחום זה
, מכירים את הנושאים הרלוונטים הקשורים לתהליכי יציאה מהארון ובכל קושי נפשי הקשור לנושא.

מוקד של טיפול פסיכולוגי אינו תמיד קשור לעניין ההעדפה המינית אלא התבוננות על האדם כחלק ממכלול ומורכבות עמוקים יותר. הטיפול הפסיכולוגי עצמו מורכב מהקשבה הדדית, הבנה של המטופל, קבלה, תמיכה, עידוד והתבוננות יחד על תהליכים נפשיים.

קצת על טיפול בלבטים בנטייה מיניתהצורך שלנו להיות "נורמטיבים" ומקובלים על הסביבה כפי שאנחנו באמת הוא צורך מהותי ובסיסי לכל אחד מאיתנו. תהליך נפשי הכרוך ב"יציאה מהארון" כולל בתוכו תהליכים מורכבים, רבי מימדים, בין היתר הצורך לרצות גם את הסביבה ההטרוסקסואלית וגם את הסביבה ההומוסקסואלית החדשה. טיפול הקשור לתהליך י
ציאה מהארון עשוי להתמודד עם שלבים שונים: טרום יציאה מהארון, תהליך מתמשך של יציאה מהארון, התמודדות עם חשיפה, התנסויות ראשונות וגיבוש זהות.

התחושה הפנימית של להיות "בארון" עשויה להיות מלווה בבדידות, חרדה מנטישה, תחושה של חריגות ודחייה חברתית וקונפליקטים פנימיים רבים. פעמים רבות תחושת הלבד כה עוצמתית שחשים שאף לא אחד יכול לעזור. אפשר לעזור. טיפול פסיכולוגי עשוי לעשות שינוי, ליצור הנעה בתוך התהליך ואט אט להרגיש טוב יותר.

בטיפול מתמודדים עם ההסתרה, החיים הכפולים שמנהלים והאילוצים לחיות בשקר במסגרות חברתיות, משפחתיות ומקצועיות. לעתים קיימות תחושות אשמה עצמית ובלבול בזהות העצמית עקב כך. דעות ותפיסות חיצוניות של המשפחה ובכלל של נורמות החברה עשויות להיות מופנמות בתוך הנפש והמחשבה, דבר המקשה מאוד על ההתמודדות.

תהליך יציאה מהארון הנו ארוך ומומשך. חשוב מאוד ליצור מוקדי תמיכה טובים כגון חברים, בני ברית אוהדים ומבינים בתוך המשפחה וכמובן בתוך הקהילה הלהטב"ית. כשבשל הזמן לספר לאדם מסוים, כדאי קודם להשקיע מעט מחשבה בשיחה, למי אנחנו מספרים והאם אנו רוצים לעשות זאת בהדרגה, אולי להתחשב ביכולת קבלה והכלה רגשית של אותו אדם. חשוב גם לתת זמן ומרחב וזולת לחשוב ולעכל את הדברים, במיוחד אם הוא או היא מאוד מופתעים מהיציאה מהארון. רצוי להיות מוכנים גם לתגובות שליליות כגון קושי לקבל אותכם כפי שאתם וניתוק קשר. יש כאלו הבוחרים לצאת מהארון באופן מופגן וחסר פשרות, ובכל מקום, בעבודה ובמשפחה וכו' ולהתמודד עם ההשלכות, וכאלו שבוחרים לעשות זאת באופן הדרגתי ומושכל, תוך התמודדות מקומית בכל סיטואציה ומול כל אדם באופן אישי ומותאם.


צרו עימנו קשר טלפוני לכל שאלה
טלפון 03-9505052
______________________________________________________________________

קישורים נוספים:
______________________________________________________________________

הצוות שלנו העוסק בתחום:

איתמר פסקלאיתמר פסקל - פסיכולוג קליני
פסיכולוג קליני מומחה, מנהל המכון, עוסק בפסיכותרפיה במבוגרים, בטיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי גיי פרינדלי בעיקר בנושא יציאה מהארון והתמודדות עם קשיים שונים הקשורים לנטייה מינית וזהות מינית. (מספר רישיון פסיכולוג 7876, מספר רישיון מומחה 27887). 
לחצו כאן לקרוא עוד...ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית 	ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קליניתד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית
פסיכולוגית קלינית מומחית (מספר רישיון פסיכולוג 7868), עוסקת בטיפול במבוגרים על ידי טיפולים פרטניים, זוגיים וקבוצתיים. בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובעלת ניסיון טיפולי של 11 שנים במטופלים במגוון גילאים, תרבויות, מצבים אישיים וקשיים רגשיים. את ניסיון הטיפול רכשה במערכות...
לחצו כאן לקרוא עוד...


 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר