התקפי חרדה

התקפי חרדה
התקפי חרדה

מהו התקף חרדה וכיצד מטפלים בוהתקף חרדה (או בשמו השני התקף פאניקה) הוא התקף קצר של פחד עוצמתי ופתאומי. התקף החרדה עשוי להופיע עם מספר תסמינים גופניים (נפרט בהמשך). בחלק מהמקרים פונים לעזרה רפואית מתוך מחשבה כי קיימת התמוטטות או התקף לב. כאשר התקפי חרדה אלו חוזרים שוב ושוב האבחנה עשויה להיות הפרעת חרדה (או בשמה השני הפרעת פאניקה).

הגורם להתקפי חרדה הוא הפעלת מערכת הישרדותית בגוף האדם (ובכל בעלי החיים) הנקראת מערכת הסימפתטית. זו מערכת מורכבת המכינה את הגוף ל FFF - Fight - Flight - Freeze לשלושה מצבים במצב שיש סכנה: לחימה, קיפאון או בריחה. אנו רואים זאת בהישרדות של בעלי חיים שמייצרים מגוון אסטרטגיות לשרוד, הן באמצעות לחימה והן באמצעים אחרים של הסוואה או בריחה. 

כאשר המערכת הזו מופעלת בעצם מופרשים הורמונים במהירות (בעיקר אדנלין) שיוצרים מצב ערנות ודריכות מירביים כהכנת הגוף לקראת הסכנה והאיום. מופעלת זיעה על מנת לקרר את הגוף וליצור חלקלקות, דופק מואץ להזרים דם לשרירים ולתפקד טוב יותר בזמן פציעה, נשימה מואצת כהכנה לפעילות פיזית, כיווץ העיניים לשיפור ראייה ועוד. 

המערכת הזו מכינה את הגוף היטב לסכנה ואיום אמיתיים, כאשר בהתקף חרדה המערכת מופעלת למעשה ללא איום אמיתי. המערכת הופעלה והאדם מרגיש שיש לו זיעה, דופץ מואץ, כאבים בחזה, מחנק, סחרחורת, נשימה כבדה וכו' ואינו מבין מדוע. אנשים מרגישים שהם עוברים התקף לב או שעומדים למות ופונים למיון, אך בבדיקה לא נמצא שום ממצא רפואי שמצביע על כך והרופאים מפנים לטיפול נפשי בהתקף חרדה.

צרו עמנו קשר לטיפול בהתקפי חרדה
בטלפון 03-9505052

טיפול בהתקפי חרדה
כאשר מתרחשים התקפי חרדה, התסמינים כוללים כאמור כאבים בחזה, צמרמורת, דופק לב מואץ וקשיי נשימה, העשויים לגרום להרגיש כאילו עומד להתעלף, לאבד את הדעת או למות. אבל המציאות היא לא כך. המפתח לשרוד את התקף החרדה הוא ללמוד עוד על התקפי חרדה ולתרגל את המיומנויות הדרושות לעבור אותם.

ב
טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) המטפל מסביר ומלמד את שדרוש לתרגל שיטות להתמודדות עם התקף חרדה. הלמידה כיצד להתמודד עם התקפי חרדה חשובה ביותר על מנת שהפחד לא יגביל את הפעילות והתפקוד היומיומי. מחקר בנושא חרדה בבריאות הנפש ורפואה בשנת 2013 מצא כי גישות מרובות לניהול חרדה, כולל שיטות כמו נשימה והרפיה, מסייעות להתמודדות.
טיפול נוסף או מקביל שיעיל לטיפול בהתקף חרדה הנו טיפול תרופתי המתבסס על תרופות ממשפחת SSRI (כגון ציפרלקס, פרוזק, לוסטרל וכדומה). גם טיפול דינאמי המסוגל לזהות סיבות שונות מהעבר הרחוק להתקפי החרדה, מסוגל לתת מענה טוב להתקפי חרדה ולהביא לשיפור
בסימפטומים.טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) הוא היעיל ביותר בטיפול בהתקפי חרדה ומומלץ על ידי איגודי פסיכולוגים ופסיכיאטרים. טיפול נוסף שנמצא כיעיל הוא טיפול תרופתי המבוסס על תרופות ממשפחת ה SSRI כמו כן טיפול דינאמי מעמיק הכולל הבנה וזיהוי סיבות מהעבר מדוע ההתקף חרדה מופיע. טיפול פסיכולוגים ובמיוחד טיפול CBT מלמדים את המטופל אודות התקפי חרדה. הידע הנו משמעותי מאוד בחרדה מסוג זה ועשוי לעזור להורדת הלחץ והמתח.
בטיפול CBT נעשית עבודת פרשנות של המטופל לסימטופים אותם הוא חווה והתמודדות מולם, כאשר המרכיב ההתנהגותי של הטיפול כולל חשיפה לגירויים מאיימים ולימוד כיצד להימנע מתגובה של פאניקה ובהלה. 

תסמינים של התקפי חרדה
התקף חרדה הוא התקף פתאומי של פחד עז או חוסר נוחות המגיע לשיא בתוך מספר דקות וכולל לפחות ארבעה מהתסמינים הבאים:
• דופק לב מואץ, או לב הולם.
• הזעה.
• רעד.
• תחושת קוצר נשימה או חנק.
• כאבים בחזה.
• בחילות או מצוקת בטן.
• תחושת סחרחורת, חוסר יציבות.
• צמרמורות או תחושת חום.
• נימול, תחושה של חוסר תחושה או עקצוץ.
• תחושות חוסר ממשות או ניתוק.
• פחד לאבד שליטה או "להשתגע".
• פחד ממוות.

התקפי חרדה ידועים כגורם המשפיע באופן שלילי על איכות החיים הרגשית. קשה יותר לתפקד במשימות יומיומיות באופן תקין, רגיל ושוטף. קיים חשש לעשות דברים, לחיות רגיל, להנות, לחוות כהלכה הומור וחוויות חיוביות. מצב זה במידה ונמשך זמן רב יכול להוביל לירידה במצב הרוח ומחשבות שליליות ואף דיכאון. ההתמודדות מובילה לעיתים להימנעות מסיטואציות שונות שאינן נעימות או שיוצרות מתח ולחץ.

ידוע כי פעמים רבות אדם הלוקה בהתקפי חרדה מגיע קודם לגורמים רפואיים (רופא משפחה, רופאים מקצועיים, חדר מיון וכדומה), ולעיתים לוקח זמן עד שהרופאים מזהים באופן מדוייק שמדובר בחרדה ולא בבעיה גופנית, וזאת בגלל שהבעיה "מתחפשת" לסיטואציה שיכולה להתפרש כגופנית בלבד – בשל הסימפטומים הגופניים השונים המתלווים לכך.

לעיתים, גם לאחר שגורמים רפואיים שונים מאבחנים באופן מדוייק שמדובר בקושי שמקורו נפשי ולא פיזיולוגי, המטופל עצמו מתקשה להאמין שאכן מדובר בהתקפי חרדה שבסיסם קושי נפשי. נטייתו תהיה להמשיך לחשוב ולבדוק האם מדובר בבעיה גופנית למרות שנאמר לו אחרת מצד רופאים מקצועיים, ומסיבה זאת קיים קושי לפנות לגורמים מקצועיים העוסקים בטיפול נפשי. אנו ממליצים מאוד לפנות לפסיכולוג או פסיכיאטר לטיפול או לכל הפחות לאבחון ראשוני.קישורים לטיפולים שאנו מציעים:
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר