טיפול CBT בהפרעת OCD

טיפול CBT בהפרעת OCD
טיפול CBT בהפרעת OCD

מהי הפרעת OCD? מהו טיפול ב OCD?

הפרעת OCD הנה הפרעה אובססיבית (טורדנית) קומפולסיבית (כפייתית) - Obsessive Compulsive Disorder, ונחשבת הפרעת חרדה.
המרכיב הטורדני (אובססיבי) כולל מחשבות לא הגיוניות חוזרות ונישנות באופן בלתי פוסק. בעקבות מחשבות אלו החרדה מתעצמת ובקושי ניתן להירגע מכך. 
החלק הכפייתי (קומפולסיבי) כולל ביצוע פעולות חוזרות ונישנות שמטרתן להפחית את תחושת החרדה שהתעצמה כתוצאה מהחשבות. ההתנהגות הכפייתית מורידה ומקלה מעוצמת החרדה אך זהו סיפוק רגעי עד שמופיעות מחשבות שוב וכך נוצר מעגל של השפעה הדדית, שוב ושוב. 

המעגל שנוצר הופך לפתולוגי יותר ויותר עם הזמן - תחושת ההקלה והרווחה הזמניים יוצרים מעין התמכרות לחזור על כך מחדש בכל פעם מול החרדה המתחדשת והמחשבות המציפות. נוצר טקס בו האדם הסובל מ OCD מגביר את התנהגותו הכפייתית על מנת להוריד את המחשבות הטורדניות ומעוררות החרדה המציפות אותו.

למידע נוסף בנושא טיפול CBT בהפרעת OCD
צרו עמנו קשר טלפוני: 03-9505052

המחש
בות הטורדניות מבוססות על אמונות שווא בעלות עיוותי חשיבה שונים, היוצרים תלות בלתי הגיונית בין דברים. לדוגמה - אם אדם יספור עמודי חשמל בעת הנסיעה ברכב או שיספור אות מסויימת בעת קריאה על מנת שלא יתרחש דבר מה איום לאדם קרוב לו. מחשבה זו תיצור חרדה שתופחת לאחר מכן באמצעות פעולה כפייתי כגון רחיצת ידיים מרובה.

טיפול CBT - קוגניטיבי התנהגותי בהפרעת OCD
טיפול CBT בהפרעת OCD הנו יעיל וממוקד. מדובר בטיפול שמכוון לפעול כנגד המעגל שתואר קודם לכן בין המחשבות הטורדניות המייצרות חרדה לבין ההתנהגות הכפייתית המנסה להפחית את החרדה.

טיפול זה מספק למטופל מגוון כלים להתמודדות הן בחלק ההתנהגותי והן בחלק הקוגניטיבי. המרכיב ההתנהגותי כולל חשיפה הדרגתית לגורמים מעוררי חרדה תוך הימנעות הדרגתית מהתגובה הכפייתית שנועדה להפחית את החרדה. כלומר אט אט לנתק את הקשר היוצר את המעגל ביניהם. 

המרכיב הקוגניטיבי כולל מתן כלים לשינוי דפוסי חשיבה קיימים היוצרים עיוותי חשיבה, לדוגמה ביצירת קשר לא הגיוני בין גורמים שונים לחרדה - שאין הגיון בכך שספירת עמודי חשמל בנסיעה תגן על מישהו מפני פגיעה עתידית. המטפל והמטופל יבחנו יחד את מידת הסבירות וההגיון במחשבות. 

מטרת טיפול ה CBT לאפשר למטופל הסובל מ OCD להתמודד בעצמו עם רמות שונות של חרדה ללא עזרה מיידית של התנהגות כפייתית מפחיתת חרדה, תוך תפיסה מציאותית והגיונית יותר של המציאות.


קישורים קלוונטים:

  
איזי מאימןאיזי מאימן - מומחה CBT
עובד סוציאלי קליני, עוסק בפסיכותרפיה עם מבוגרים ומתבגרים, טיפול זוגי וייעוץ שיקומי. (מס\' רישיון 18285). בעל הכשרה ונסיון רב בטיפול קוגנטיבי התנהגותי (טיפול CBT) מטעם משרד הבריאות. בעל תואר שני . M.A בעבודה סוציאלית קלינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מדריך מוסמך...
לחצו כאן לקרוא עוד...איזי מאימן, מומחה בטיפול CBT, מציג את ניסיונו בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.
איזי מאימן, מתאר כיצד טיפול CBT פועל בטיפול בחרדה.

מלאו פרטים ואנו ניצור קשר