טיפול CBT בפוסט-טראומה

טיפול CBT בפוסט-טראומה
טיפול CBT בפוסט-טראומה
הפרעת פוסט טראומה היא תגובה לאירוע טראומטי שאינה חולפת תוך זמן סביר, שהשפעתה חזקה על מצבו הנפשי, הפיזי וההתנהגותי בלוקה בה. להבדיל מרוב ההפרעות האחרות בהן לא תמיד ניתן לזהות במדוייק את מקור הבעיה, הרי שהפרעת פוסט טראומה הינה תגובה לאירוע ספציפי- טראומתי במיוחד. הביטוי המשמעותי ביותר של הפרעה זו הוא שהסובל ממנה ממשיך לחוות כל פעם מחדש את אותן החוויות, המצוקה והסבל שחווה במהלך האירוע הטראומטי כאילו זו הפעם הראשונה.

אבחון הפרעות פוסט טראומה


הפרעת פוסט טראומה ניתן לאבחן על פי תסמינים שונים הבאים לידי ביטוי באספקטים התנהגותיים, פיזיים ורגשיים. לאבחון יש חשיבות גבוהה משום שטיפול נכון יוכל לסייע באופן ניכר ולפתור את המטופל מסבלו, ובמקרה זה לתזמון יש משקל גדול בהצלחת הטיפול.
אדם אשר לוקה בהפרעת פוסט טראומה, שהיא למעשה סוג של הפרעת חרדה, יסבול מקשיי שינה, זיכרון וריכוז, הוא יחלום ויסבול מפלאשבקים של האירוע המועברים באותה העצמה, הוא יהיה דרוך פיזית ונפשית לכל מאורע וימנע ממקומות וחפצים שמזכירים לא את האירוע. אצל ילדים, תסמיני פוסט טראומה יבואו לידי ביטוי דרך האופן שבו הם משחקים במשחקים, כלומר שוהים בסביבה הטבעית שלהם. ילדים יתחילו לפתח חוסר סבלנות, מצבי עצבנות, יפתחו רגישויות שונות וכיוצא בזה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוסט טראומה


טיפול CBT נמצא יעיל במיוחד בטיפול בהפרעת פוסט טראומה, כאשר במסגרת הטיפול מתבצעת חשיפה ובנייה - שתי פעולות המאפשרות למטופל להתמודד ולפתור באופן יעיל את תגובותיו לזכרון הטראומה ולמעשה לקבל שליטה על התנהלותו ועל חייו. תהליך החשיפה נעשה באופנים שונים, כאשר בדרך כלל מדובר על חשיפה הדרגתית, ישירה או עקיפה, לאירוע הטראומטי. במהלך החשיפה, המטופל מייצר כושר הסתגלות ובכך קיצוניות תגובתו יורדת. בשלב השני של הטיפול הקוגנטבי התנהגותי להפרעת פוסט טראומה יהיה בנייה של מערכת תגובות חדשה שתסייע למטופל להגיב בצורה שונה לזכרון הטראומה בהמשך חייו.
טיפול CBT נמצא יעיל במיוחד ורמת יעילותו עולה ככל שזמן קבלתו סמוך יותר להתרחשות האירוע והוא מתאים למבוגרים ולילדים.


במידה ומה שרשום למעלה מוכר לך מחוויה אישית,
הנך מוזמן\ת לפנות אלינו על מנת לקבל טיפול מתאים. 

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  עוד על פוסט-טראומה
  טיפול תרופתי בפוסט-טראומה 

טיפול דרך האינטרנט  |  טיפול פסיכולוגי בדיכאון | טיפול CBT בחרדה

________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר

 
 
 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר