אובססיביות וכפייתיות OCD

הפרעה אובססיבית התנהגותית OCD
הפרעה אובססיבית התנהגותית OCD
אובססיביות וכפייתיות אלה הן הפרעות אשר נקראות גם OCD, כלומר Obsessive Compulsive Disorder. את ההפרעה מאפיינים של גורמים של מחשבות טורדניות והתנהגות כפייתית, כאשר המחשבות הטורדניות יכולות להיות מסוגים שונים, ובלבד שהן חוזרות על עצמן. המחשבות הטורדניות, כשמן כן הן יוצרות מתח, לחצים וחוסר נוחות מהותי, בעוד שההתנהגות הכפייתית יש בה מידה רבה של טקסיות שחוזרת על עצמה בצורה עיקבית ויסודית.
דוגמאות להתנהגות אובססיבית וכפייתית ניתן לראות אצל אנשים שמרבים לשטוף ידיים בתדירות גבוהה. ניתן לראות כי אותם אנשים מעבירים זמן רב בשטיפת ידיים, מוודאים עשרות פעמים ששטפו אותן ביסודיות וחוזרים על הפעולה בתדירות גבוהה מאוד. אותה תופעה ניתן לראות במסגרת מקלחות, שמירה על סדר ונקיון, בדיקה חוזרת ונשנית של נעילת דלתות, פחד מהדבקות במחלות והרשימה עוד ארוכה. למעשה, התנהגות אובססיבית כפייתית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון עשיר ביותר של תחומים שונים וכך גם בדרגות שונות.
הפרעת OCD תוקפת מתבגרים ומבוגרים כאחד, כאשר להבדיל מהמבוגרים, ילדים ומתבגרים לא תמיד יצליחו לזהות שמשהו אינו תקין, לכן האחריות נופלת עלינו ההורים, לזהות באם חל שינוי בהתנהגותו של הילד ולפתח רגישות לשינויים בהתנהלותו הסדירה.

טיפול בהפרעת אובססיביות וכפייתיות - OCD

במהלך טיפול יאובחן המטופל על מנת לוודא את סוג ההפרעה ורמת החומרה שלה, כאשר במקרים רבים, בהפרעה שכזו שילוב של טיפול תרופתי נמצא יעיל במיוחד. שיטת הטיפול הנפוצה בהפרעת אובססיביות כפייתית כיום היא קוגנטיבית התנהגותית, כאשר לאחר אבחון של פסיכיאטר ניתן יהיה לשלב תרופות במהלך הטיפול. סוגי התרופות לתופעה זו נחלקים לשניים, תרופות הדור הישן השייכות למשפחת הטריציקלים ותרופות SSRI- תרופות מהדור הישן.
על אף אפקטיביות הפעילות של תרופות הטריציקלים, אותן ניתן למצוא תחת השמות מרוניל או אנאפראניל, הרי שהן מוגבלות מבחינת מינון, שכן מינון גבוה מדי עלול להוביל לתגובות לוואי קשות למדיי. הפתרון לכך, במידה ויש צורך במינון תרופתי גבוה יותר אלה הן תרופות ה SSRI, ביניהן ניתן למצוא את הפרוקסטין, סרטרלין ותרופות נוספות.
בעת אבחון של הפרעת אובססיביות כפייתית יבחן הפסיכיאטר האם קיימות תופעות נוספות כמו חרדה או דיכאון- ובהתאם לכך יבחר את סוג התרופה והמינון.
כדאי לציין שבמקביל לטיפול התרופתי יעבור המטופל ליווי של פסיכולוג והדרכות שבמהלכן יקבל ארגז כלים להתמודדות עתידית עם ההפרעה.

  הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת הכרות ראשונית!
  ________________________________________________________________
_
מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי למבוגרים  |  טיפול בדיכאון 

                                  
  טיפול בחרדה  |   טיפול CBT  
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר