הפרעת הסתגלות

הפרעת הסתגלות
הפרעת הסתגלות
הפרעות הסתגלות אלה הן תופעות אשר באות לידי ביטוי בשלבים שונים בחיים, הן בקרב אוכלוסיית בבני נוער ועד הגיל השלישי. במסגרת ההפרעה, האדם מתקשה לחזור לתפקוד רגיל לאחר מאורע שונה באופן מהותי משגרת חייו של האדם, מאורע אשר מסיט את שגרת חייו של האדם. לדוגמא מקרים כמו גירושין, משבר חברתי או פיננסי. להבדיל, ככלל, טראומות המתלוות אל אירועים מסכני חיים אינן מתקשרות אל הפרעות הסתגלות.

הקושי שבלחזור לחיים סדירים בא לידי ביטוי בהרגשות טורדניות של מועקה או חוסר משמעות, בפגיעה בתפקוד היום יומי ולמעשה במידה ויש החמרה ולא מטפלים בתופעות של הפרעות הסתגלות עלול להיווצר קושי אמיתי. אצל בני נוער הדבר עלול להוביל להתנהגויות אובדניות.
הפרעת הסתגלות מתלווה פעמים רבות לתופעות נוספות, בין היתר ניתן להבחין גם בקיומו של דיכאון או חרדה אצל אדם שסובל מהפרעה זו.

טיפול בהפרעת הסתגלות

הטיפול בהפרעות הסתגלות יותאם, מטבע הדברים, לדרגת האבחון של הפרעה זו כאשר בחינת עניין זה נעשית בדרך כלל על ספקטרום של זמן. האבחון של הופעת הפרעת הסתגלות תיעשה על ידי רופא בלבד, כאשר פרק זמן שעולה על שלושה חודשים במהלכו סובל האדם מהפרעת הסתגלות יעיד נוכחות וודאית של הפרעת הסתגלות, כאשר פרק זמן שעולה למעלה על חצי שנה יוביל בדרך כלל לאבחנה שמדובר על הפרעה כרונית.

הטיפול המרכזי להפרעת הסתגלות יהיה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי פרטני או קבוצתי, כאשר אורכו של הטיפול יקבע בהתאם לרמת ההפרעה וכך גם בהתאם לרצון המטופל להעמיק את הבנת גורם הבעיה ובהרחבת ארגז הכלים אותו ירכוש במהלך הטיפול.
במקרים בהם הפרעת הסתגלות משולבת עם תופעות של חרדה או דיכאון תהיה המלצה לשלב את הטיפול בעזרת טיפול תרופתי על פי מרשם של הרופא הפסיכיאטר.


 הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת הכרות ראשונית!
  ________________________________________________________________
_
מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי למבוגרים  |  טיפול בדיכאון 

                                  
  טיפול פסיכולוגי בחרדה  |   טיפול CBT  
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר


מלאו פרטים ואנו ניצור קשר