מחלות נפשיות

טיפול במחלות נפשיות
טיפול במחלות נפשיות
מחלות נפש אלה הן תופעות החורגות מן הנורמה, כאשר תופעות אלה מתייחסות התנהגותי או נפשי, וכמובן גם שילוב של שניהם. מחלת נפש היא מושג מהעולם הקליני, כאשר האבחון והטיפול יכולים להתבצע על ידי פסיכיאטר בלבד. מגוון ההפרעות והמחלות השונות שנכנסות תחת הכיפה הרחבה של מחלות נפש הוא רב, ולאורך זמן ניתן לראות גם כי קיימת סטיית גבולות בהגדרות אלה.

מחלות נפש נפוצות:

מהנפוצות אנו פוגשים במחלת הסכיזופרניה והפרעת המאניה דיפרסיה.
סכיזופרניה היא מחלה פסיכוטית במסגרתה יש הבדלים ואי תאימות בין מצב הנפש, הרובד ההתנהגותי והמנטלי. חולי סכיזופרניה סובלים מאילוזיות ודילוזיות, קשיי ריכוז ומעקב אחר חוט המחשבה ועוד. המחלה פורצת בגילאים חמש עשרה עד עשרים וחמש אצל גברים ומעשרים וחמש אצל נשים. מרגע התפרצות המחלה שקודם לה תקופת מעבר שמאופיינת בהתנהגות מוזרה של החולה- אין הוא חש בשוני שהתרחש אצלו.
כחמישית מחולי סכיזופרניה חווים שיפור משמעותי מטיפול תרופתי הכולל תרופות פסיכוטיות ולעיתים תרופות אנטי חרדתיות בליווי טיפול פסיכולוגי וקוגנטיבי התנהגותי. במקרים קשים של סכיזופרניה נעשה שימוש במכות חשמל ואישפוז קבוע.

מחלה נוספת השייכת אל משפחת מחלות הנפש זוהי מחלת המאניה דיפרסיה. כשלושה אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מוריאציה של מחלת הדיכאון אשר נקראת מאניה דיפרסיה, כאשר בשונה מדיכאון קליני רגיל במקרה זה יש צד נוסף למחלה- צד המאניה. הקוטב המאני הוא ההיפך מהקוטב הדיכאוני בו האדם מרגיש יוצא מן הכלל, חסין לחלוטין מכל סכנה ואופוריה מוחלטת. מדובר על מחלה שהופעתה הינה עם נטייה משפחתית וחוסר טיפול בה פוגע לא רק באדם עצמו אלא גם בסביבת מחייתו. מחלה המאניה דיפרסיה מורכבת מגלים חוזרים של מאניה ושל דיפרסיה, כאשר במצב של מאניה החולים נוטים לקיצוניות ועלולים להוות סכנה לעצמם ולציבור. הם אינם מודעים לבעיה ולעיתים נדרשים לאישפוז בכפייה. הסבירות לחזרה של גלי מאניה גבוהים לאחר הגל הראשון וללא טיפול ראוי. הטיפול במאניה דיפרסיה, במדומה לטיפול במחלות נפש אחרות הינו טיפול תרופתי הכולל ליתיום, נוגדי דיכאון, מייצרי מצב רוח, כדורי שינה וכיוצא בזה. סוג הכדורים מתייחסים לשלב בו נמצא החולה, על בסיס אבחונו של המטפל הפסיכיאטר.
 
 

 הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת הכרות!
  ________________________________________________________________
_
מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי למבוגרים  |  טיפול בדיכאון 

                                  
  טיפול פסיכולוגי בחרדה 
____ֹ____________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר


מלאו פרטים ואנו ניצור קשר