ציפרלקס - טיפול בדיכאון

ציפרלקס
ציפרלקס
ציפרלקס הינה תרופה אנטי- דיכאונית, בעלת החומר הפעיל בשם אסציטלופרם (Escitalopram). מדובר בתרופה יחסית חדשה שפועלת במנגנון מעכב קליטה חוזרת של סרוטונין - SSRI - Selective Serotonin Reuptake Inhibitor. התרופה מאושרת על ידי ה FDA האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל, ומוכרת לשימוש כטיפול תרופתי לדיכאון, הפרעת חרדה מוכללת GAD - General Anxiety Disorder, חרדה חברתית והתקפי חרדה.

תרופה אנטי דיכאונית ואנטי חרדתית מסוג זה יכולה להינתן במירשם פסיכיאטר או רופא משפחה. הפסיכיאטר מסוגל לעמוד באופן יותר מקצועי ועמוק על מצבו הנפשי של המטופל ולהבין בדיוק איזה טיפול תרופתי מתאים לו ובאיזה מינון. כמו כן בעת
ייעוץ פסיכיאטרי ניתן להסביר בפירוט מקצועי מהם תופעות הלוואי המצופות וכיצד ניתן להתמודד עימן, כמו כן מסוגל הפסיכיאטר להעריך ולהמליץ על טיפולים פסיכולוגים שונים במידת הצורך כגון טיפול CBT קצר מועד וטיפול פסיכודינמי. 

ציפרלקס - טיפול תרופתי אנטי דיכאוני


נושא הטיפול התרופתי בדיכאון הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בתחום הפסיכיאטריה. אחד הממצאים המעניינים שנמצא הוא שבתפקוד המוח של אנשים הסובלים מדיכאון נמצאה ירידה משמעותית בכמות הנוירוטרנסמיטור הקרוי סרטונין באיזורים מסויימים במוח ובמיוחד בכאלו הקשורים לרגש. לפיכך, טיפולים תרופתיים אנטי דיכאוניים מנסים להגביר את כמות הסרטונין הנמצא בסינפסות שבין תאי המוח.

בעבר תרופות פסיכיאטריות ביצעו זאת באמצעות ייצור יתר של סרטונין והעצמת תפקוד הקולטנים של הסרטונין. הבעייתיות המרכזית של אותן תרופות הייתה שהן לא היו מדויקות וספציפיות לסרטונין והשפעתן היתה רחבה מדיי וייצרה תופעות לוואי שונות שפגעו בתפקוד המטופלים. כמו כן, שימוש יתר בתרופה במינונים גבוהים יכולה הייתה ליצור נזק ממשי ואף מוות במקרה של אובדנות. התרופות מהדור החדש כדוגמת ציפרלקס בנויות כך שאינן קטלניות במינון גבוה ולא ניתן לבצע באמצעותן אקט אובדני.

לקביעת פגישה עם ד"ר מיה אמיתי פסיכיאטרית מומחית
צרו עמנו קשר טלפוני 03-9505052 או בדף
צור קשר

יעילות התרופה ציפרלקס


טיפול תרופתי אנטי דיכאוני מסוג SSRI נחשב בקרב פסיכיאטרים כיעיל לטיפול בדיכאון וחרדה. מבין התרופות השייכות לקבוצת ה-SSRI הנמצאות כיום בשוק התרופות הפסיכיאטריות, לאסציטלופרם (ציפרלקס) יש את הרגישות הגבוהה ביותר לסרוטונין הנמצא במוח האדם. 

לציפרלקס הסלקטיביות הגבוהה ביותר לעיכוב הקליטה החוזרת של סרוטונין מבין כל התרופות בקבוצה זו. הציפרלקס נמצא אמנם כבעל תופעות לוואי המאפיינות את קבוצת ה-SSRI, אך שכיחותן וחומרתן פחותה בציפרלקס - ממצא מחקרי וקליני אשר תרם רבות לפופולריות של התרופה והצבתה במקום הראשון בשקלול יעילות וסבילות כפי שפורסם במאמר ב (LANCET(12.

תופעות לוואי של ציפרלקס


לציפרלקס תופעות לוואי שדומות לאלו של תרופות אחרות מקבוצת ה SSRI כגון פרוזק. במחקר גדול שנעשה על ידי ה FDA האמריקאי בארה"ב, נמצאו תופעות לוואי רק אצל 20% מאלו שנוטלים את התרופה (נבדקו מטופלים שנטלו מינון מלא). כמו כן נמצא שתופעות הלוואי המדוברות מאפיינות בדרך כלל את התקופה ההתחלתית של נטילת התרופה (שבועיים ראשונים) וכוללת תופעות כגון כאש ראש, יובש בפה, אי נוחות בבטן, יציאות רכות או שלשול, הזעת יתר ועייפות. כמו כן נמצאו השפעות על התפקוד המיני באחוז מסויים, תופעות כגון פגיעה בחשק המיני, שפיכה מאוחרת אצל גברים וקושי להגיע לאורגזמה.

יש לקחת בחשבון כי לעיתים לוקח מספר שבועות עד שפעילות התרופה מורגשת. רק אחרי מספר חודשים ניתן להעריך באופן שקול האם התרופה יעילה ואכן עוזרת לדיכאון ו\או לחרדה.

כל המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי \ פסיכיאטרי מקצועי. יש להתייעץ ברופא המטפל!


למידע נוסף:


מלאו פרטים ואנו ניצור קשר