מתי פונים לטיפול?

פונים לטיפול מסיבות שונות ומגוונות. חיינו מורכבים מרבדים רבים ואנו עלולים למצוא עצמנו מתמודדים עם משברים ומצבים נפשיים שלא חשבנו שנגיע אליהם. לעיתים הכאב והסבל המלווה בקושי רגשי גדולים ויש לפנות לעזרה מקצועית. הפנייה עשויה להיות לאו דווקא כאשר יש משבר אלא מתוך רצון להגשמה עצמית והכרה טובה יותר גם עם העצמי וגם עם הזולת

פונים לטיפול נפשי כאשר יש קושי להתמודד עם מצב נפשי, בין אם מדובר באדם פרטני, בזוג, או בילדים. הקושי הנפשי עשוי להיות בעל סממנים משבריים כגון התקף פאניקה, לחץ, מתח, דיכאון, ריקנות וחרדה. במצבים משבריים מסוג זה מומלץ להגיע לאיש מקצוע מתאים כגון פסיכיאטר או פסיכולוג קליני שיודע לאבחן את המצב ולהמליץ על הטיפול המתאים ביותר.

אילו טיפולים נפשיים קיימים?

קיימים טיפוליים נפשיים רבים המתאימים לסיבה המובילה לפנייה לטיפול. לדוגמא טיפול פסיכותרפי מורכב מטיפול ע"י שיחות, כאשר הקשר שנוצר בין המטפל והמטופל מהווים קרקע בסיסית לשינוי תוך דגש על היחסים הבינאישיים הנרקמים בחדר הטיפולים.

להלן סקירה קצרה של סוגי הטיפול הנפשי הקיימים:

טיפול פסיכודינמי
טיפול פסיכולוגי שורשי ומעמיק המתבונן על האדם כמכלול שלם ומורכב כאשר בטיפול זה מתבוננים כיצד העבר משפיע על ההווה, מעצב את האישיות, החשיבה דפוסי קשרים בינאישיים וכדומה. טיפול זה נעשה גם ברמת זכרונות ואסוציאציות לא מודעות וניסיון להבינם באופן עמוק יותר ואת השפעתם על האדם. תהליך זה משפר את יכולת ההתמודדות ומגביר את הכוחות הנפשיים לשיפור איכות החיים הרגשית.

טיפול CBT , טיפול קוגניטיבי התנהגותי
טיפול מסוג זה הנו קצר מועד (בין 12 ל 18 מפגשים) שבשונה מטיפול פסיכודינמי אינו עוסק בנפש האדם כמכלול שלם אלא מתמקד בהפחתת סימפטומים מטרידים כגון חרדות, פחדים, אובסיסיות ודיכאון. הטיפול הנו ממוקד בעיה ועוסק בעיקר בשינוי התנהגותי ובזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה שאינם מטיבים עם האדם.

טיפול פסיכיאטרי
טיפול תרופתי פסיכיאטרי מוצע למטופלים כאשר קיים משבר או שיש תחושה שזקוקים לעזרה גדולה יותר על מנת להתמודד עם קושי רגשי. מטרת הטיפול התרופתי לאזן חומרים במוח ובכך לגרום לשינוי בהרגשה ובתנהגות.

טיפול זוגי
טיפול פסיכולוגי עבור בני זוג המעוניינים לשפר את יחסיהם. טיפול מסוג זה מתמקד בקושי של בני הזוג לתקשר על נושאים מסויימים, לפתוח ערוצי תקשורת נוספים, לברר לעומק בעיות זוגיות והוריות ולמצוא דרכים אפקטיביות לשיפור היחסים או לחילופין לפרידה.

טיפול פסיכולוגי בילדים
טיפול דרך משחק עם ילדים עד גיל 8-9 בערך. טיפול במשחק עוזר למטפל להגיע לרבדים רגשיים בלתי מודעים אצל הילד, לגעת במקומות שבשיחה רגילה קשה לגעת בהם ולבחון יחד כיצד הם משפיעים על הילד. טיפול מסוג זה מאפשר למטפל להבין טוב יותר את עולמו של הילד, להיכנס אליו

הדרכת הורים
הדרכת הורים כוללת בירור יחדיו של הבעיות המשפחתיות , התבוננות וחשיבה על קשיים, מטרות, ערכים, הבנת צרכים של בני הזוג והילדים, בירור דרכי תקשורת במשפחה וחיזוק דפוסים חיוביים.

במכון תל-אביב לפסיכותרפיה ניתן לקבל מגוון טיפולים על ידי מיטב אנשי מקצוע. אנו מתאימים לכל אדם הפונה לטיפול נפשי מטפל המתאים לו מתוך רגישות והבנת צרכיו האישיים.

לחצו כאן לצור עמנו קשר.

מלאו פרטים ואנו ניצור קשר