איך לבחור פסיכולוג?

איך לבחור פסיכולוג
איך לבחור פסיכולוג

האם לבחור בפסיכולוג
או בפסיכולוגית?

 
אנו מגיעים אל ההחלטה איך לבחור פסיכולוג עם חששות מסויימים. האם הוא האדם שיכול לעזור לי? האם הוא מקצועי? איך אדע שהמטפל באמת רוצה בטובתי? האם הוא באמת יבין אותי כמו שאני רוצה? אלו שאלות טובות ולגיטימיות בתהליך חיפוש פסיכולוג. מדובר בתהליך של חיפוש ובחינה של אפשרויות שונות, גישות שונות ועלויות שונות. פעמים רבות הדרך הנכונה לחפש את הפסיכולוג המתאים היא להתקשר ולנסות לשאול  שאלות שעל הפרק, לנסות להרגיש האם יש קליק.

ניתן להגיע לפגישת היכרות בה תוכלו להרגיש אם המטפל אכן תואם את ציפיותכם. האם הוא מבין היטב את שאמרתם ומרגיש את שעל ליבכם, האם קיימת כימיה בשיחה ושפה משותפת. עד כמה אתם מרגישים שתוכלו להיחשף בפני אותו פסיכולוג. אלו שאלות שקשה מאוד לענות עליהן לאחר פגישה אחת, אך לעתים כבר קיימת תחושה ראשונית.

הרגישו נול לשאול שאלות רבות: היכן התמחה ולמד, מהו התעריף, מהם ימי הקבלה בקליניקה, האם בעל ניסיון ומומחיות בתחום הקשור אל הקושי שבגללו הגעתם לטיפול וכו'. שיחה הכוללת שאלות ותשובות באופן פתוח תקל בשאלתכם איך לבחור פסיכולוג.

מדובר בהתלבטות די נפוצה בקרב אלו המעוניינים ללכת לטיפול פסיכולוגי. אדם שרוצה לעבור תהליך בו הוא נוגע בקשיים הגדולים של חייו, במקומות קשים ורגישים בנפשו, לא פעם שואל את עצמו האם הוא מעדיף לחשוף את עצמו מול גבר (פסיכולוג) או מול אשה (פסיכולוגית). הדילמה לגיטימית וכמעט כל אדם שפונה לטיפול פסיכולוגי מקדיש לה מחשבה.

המקורות לדילמה הם רבים. ישנם אנשים שמרגישים יותר בנוח ליד אחד מהמינים, לדוגמה - נשים חרדיות לרוב עשוית להעדיף
פסיכולוגית, כיוון שאינן מרגישות בנוח להסתגר עם גבר באותו חדר ואינן מרגישות בנוח לדבר בפתיחות על כל היבטי חייהן אל מול גבר גם אם הוא הוא מקצועי ביותר.

צרו עמנו קשר טלפוני לכל שאלה והתלבטות
03-9505052

הרבה מהמתלבטים עם מי הם מעוניינים לעבור תהליך חשים שאולי גבר או אישה יוכלו להבין טוב יותר את שהם מרגישים, להזדהות יותר ולכן גם לעזור להם יותר. בעצם הם מנסים להתאים את הבעיה עצמה ממנה הם סובלים למין המטפל, לדוגמה - אשה שמרגישה שהאחריות הגדולה שלה כלפי הבית והילדים מכרסמת לה בהתפתחות המקצועית וחשה תסכול אל מול בעלה הקרייריסט והמצליח יכולה לחוש כי פסיכולוגית תבין אותה יותר ותוכל להתחבר אל המקומות הנשיים שפסיכולוג פחות מכיר מעצם היותו גבר.

נשים שהיו קורבן להתעללות מינית לעיתים מעדיפות פסיכולוגית כיוון שאיתה ירגישו יותר בטוחות ופחות מאויימות, ולעיתים יעדיפו פסיכולוג איתו יוכלו לעבור תהליך מתקן ולחוות קשר אינטימי מול גבר ולהתגבר על הפחדים. ההעדפה משתנה מאדם לאדם ומבעיה לבעיה.
במצב בו הפונה לטיפול מרגיש שהוא יודע מה הוא מעדיף , או מה הוא צריך, ההמלצה המתבקשת היא ללכת עם נטיית הלב וההרגשה הפנימית. במהלך הטיפול ניתן להעלות את הסיבות להעדפה וזה יאפשר לשפוך אור נוסף ולתרום לעומק הטיפול.

בהרבה מקרים הדילמה אינה נפתרת בקלות, והאדם מוצא עצמו מתלבט ומתלבט, מתייעץ עם חברים קרובים, מוצא יתרונות וחסרונות בכל צד ולא מצליח להגיע לידי החלטה. בינתיים המצוקה גוברת והטיפול מתעכב. ההנחה הבסיסית לדילמה היא שפסיכולוג או פסיכולוגית מושפעים ממינם ותהיה לכך השפעה על איכות הטיפול. הנחה זו אינה נכונה, ואיכות הטיפול אינה תלוייה במינו של המטפל אלא במקצועיות ונסיון וכמובן בחיבור טוב בין המטפל למטופל. הנחה נוספת היא שאל מול גבר או אישה יאמרו דברים שונים ע"י המטופל, גם הנחה זו אינה נכונה ברוב המקרים כיוון שהמטופל באופן תת מודע מעלה ומשחזר חוויות וקשרים משמעותיים אל מול המטפל ללא קשר למינו.
כך שבהתלבטות לגבי
פסיכולוג קליני ההמלצה היא פשוט לחפש איש מקצוע טוב, מנוסה, שמתמחה בנושאים שבגללם אתם רוצים ללכת לטיפול, ולא להכניס את מינו כשיקול ראשון אלא אם מדובר בנושא רלוונטי ומהותי.


קישורים נוספים:

הפסיכולוגים שלנו:

איתמר פסקלאיתמר פסקל - פסיכולוג קליני
פסיכולוג קליני מומחה, מנהל המכון, עוסק בפסיכותרפיה במבוגרים, בטיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי בבני נוער. (מספר רישיון פסיכולוג 7876, מספר רישיון מומחה 27887). משמש כקב"ן (קצין בריאות נפש) בשירות מילואים. כיום לומד בתכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית בבית הספר...
לחצו כאן לקרוא עוד...


ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית 	ד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קליניתד"ר כרמית וגשל - פסיכולוגית קלינית
פסיכולוגית קלינית מומחית (מספר רישיון פסיכולוג 7868), עוסקת בטיפול במבוגרים על ידי טיפולים פרטניים, זוגיים וקבוצתיים. בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובעלת ניסיון טיפולי של 11 שנים במטופלים במגוון גילאים, תרבויות, מצבים אישיים וקשיים רגשיים. את ניסיון הטיפול רכשה במערכות...
לחצו כאן לקרוא עוד...


איזי מאימןאיזי מאימן - מומחה CBT
עובד סוציאלי קליני, עוסק בפסיכותרפיה עם מבוגרים ומתבגרים, טיפול זוגי וייעוץ שיקומי. (מס\' רישיון 18285). בעל הכשרה ונסיון רב בטיפול קוגנטיבי התנהגותי (טיפול CBT) מטעם משרד הבריאות. בעל תואר שני . M.A בעבודה סוציאלית קלינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מדריך מוסמך...
לחצו כאן לקרוא עוד...
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר