פסיכיאטר - מתי לפנות לפסיכיאטר?

פסיכיאטר למעשה הינו רופא. הפסיכיאטר לומד כשבע שנים רפואה במסלול הכשרה לרופאים ככלל הרופאים, ולאחר מכן רק מתחיל את התמחותו בתחום בריאות הנפש. הגישה הפסיכיאטרית סוברת כי בעיות נפשיות הינן מחלות ויש להן תרופות, בדיוק כמו כל מחלה רפואית אחרת. בנוסף, לפי גישה זו, הבעיות הנפשיות נובעות ממחסור של חומרים כימיים במוח או הורמונים. אך כיום, פסיכיאטרים נוקטים בשילוב של תרופות עם שיטות תרפויטיות, מתוך עולם הפסיכולוגיה.

לעומת זאת, הפסיכוולוגיה, איננה תחום רפואי, והיא אינה מתייחסת למבנים הכימיים והפזיולוגיים במוחו אשר מהווים השפעה על בעייתו. הפסיכולוג לא מתעסק בגופו או במוחו של החולה, אלא ההתמקדות הינה אך ורק בבעיות שהמטופל מביא איתו. הפסיכולוג מטפל בעיקר בתחומים שבין האדם לסביבתו ובין האדם לעצמו. נפנה לפסיכולוג כאשר אנו נתקלים בבעיה בתחום היחסים הבין אישיים כגון קשיים בזוגיות, טיפול משפחתי, חרדה חברתית, חוסר מיצוי הפוטנציאל של האדם, דימוי עצמי נמוך ועוד ועוד... הפסיכולוג לרוב יציף את הדברים ויסייע בשיחה.

הפסיכיאטר לעומת זאת יטפל לרוב במצבים קשים יותר, שונים במהותם כגון דכאון קשה, פגיעה של האדם בעצמו או בסביבתו, פרנויות, הפרעות אכילה, התקפי חרדה חוזרים ונשנים. פגיעות נפשיות קשות אלו, מקורן לרוב במחסור של חומרים שונים במוח, (דרטונין, דופאמין) והפסיכיאטר בעזרת תרופות מתאימות, מנסה לעזור לאיזון החומרים הללו וחזרה לתפקוד בריא של החולה.

חשוב לציין כי אין זה אומר שכל פגישה עם פסיכיאטר מסתיימת במרשם כלשהו. טווח הפעילות של הפסיכיאטר רחבה מאוד, פעמים רבות הוא כלל לא ימליץ על תרופה, אלא על טיפול ריגשי דינמי, או על טיפול קוגניטיבי התנהגותי. ובנוסף, פסיכיאטר יכול לתת חוות דעת שונות במידת הצורך והדרישה, וכן אבחונים והערכות שונות עבור ילדים, בני נוער ומבוגרים.

לכל אדם אשר נקלע למצוקה כלשהי, יש השיטות וההרגלים להתמודד ולהתגבר על הבעיה, יש כאלה שפונים לחבר הכי קרוב שלהם, או לבן משפחה, ויש כאלה ששותים כוס יין בשעות הערב. אם באופן עקבי אתם מתקשים בניהול השגרה השוטף, אם ישנן מחשבות טורדניות שחוזרות ונשנות ומפריעות להתרכז ולמצות את היום, אולי כדאי לפנות לטיפול, או לפחות לייעוץ. בעיה הופכת הפרעה כאשר היא מפריעה באופן משמעותי ומתמשך בחיי היום יום ובתפקוד. בעיה מתעוררת לא רק כאשר בן אדם מתמכר לאלכוהול או סמים, אלא גם כאשר מדובר בהתנהגויות בלתי נשלטות, למשל כאשר הנכם מוצאים את עצמכם שעות מתעסקים בסמארט פון ולא מצליחים לסיים מטלות חשובות ביום יום, זוהי אכן נורת אזהרה אדומה.


מתי לפנות לפסיכיאטר?


מומלץ לפנות לייעוץ פסיכיאטרי כאשר קיימת מצוקה נפשית אשר גורמת לאדם להרגיש שאינו יכול יותר, שהוא חש מוצף או מאבד שליטה, או שתפקודו השוטף והתקין אינם כשורה. מצוקה נפשית זו יכולה לבוא לידי ביטוי בדיכאון, חרדה, פחדים, לחץ ומתח, תסכול רב והרגשה שכבר אי אפשר, שצריך עזרה מקצועית על מנת להתמודד טוב יותר. הפסיכיאטר ידע לאבחן את הקושי הנפשי ולתת המלצה לתוכנית טיפולית מטבית, אם על ידי טיפול תרופתי, ואם על ידי הפנייה לטיפול אחר על ידי אחד מאנשי המקצוע במכון. פעמים רבות מומלץ לשלב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכולוגי מסויים.

כאשר ישנם סימנים לשינוי בהתנהגות (כגון שינויים פתאומיים במצב רוח, התבודדות והרחקה מהחברה, מחשבות לא רגילות או מפחידות) מומלץ לפנות לייעוץ פסיכיאטרי על מנת לקבל חוות דעת נפשית מקצועית. במיוחד כדאי לפנות לייעוץ פסיכיאטרי כאשר מורגשת ירידה בתפקוד שעשויה להתבטא בירידה באופן ורמת הפעילות הכללית של האדם.

ואם אפשר לחדד את הנושא, אנו מאמינים כי כאשר אדם סובל ממצוקה נפשית מסויימת, אשר משפיעה על איכות חייו ופוגעת בתפקוד השוטף, מומלץ להגיע לפגישת ייעוץ עם פסיכיאטר, גם אם אינכם מעוניינים\ מאמינים בטיפול תרופתי. אצלנו במכון פסיכיאטרית מומחית בעלת ניסיון של שנים, היא יכולה לסייע באבחון הקושי ובהכוונה הולמת לגורמי הטיפול המתאימים עבורכם ביותר, הן מבחינת אישיות והן מבחינת הקושי הספציפי שלכם.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה, ישנם אנשי מקצוע נוספים, הבאים מתחומי התמחויות שונות ובעלי גישות טיפול מגוונות. הפסיכיאטרית שלנו, שירה, יכולה לבצע אבחנה ולהפנות ישירות למטפל המתאים, על פי הידע והניסיון הרב שלה וגם על פי רצונכם ונטיותיכם האישיות.: right; ">רבים מאיתנו, בתוך השגרה המהירה של החיים, חשים בבעיה ספציפית או מעורפלת שמפריעה לנו באורח החיים התקין ובתפקוד הבריא. חלקינו מכירים את ענף הטיפול מקרוב וחשים מתי עולה הצורך לפנות לעזרה מקצועית בתחום בריאות הנפש. וחלקינו לא תמיד יודעים לאיזו עזרה כדאי לפנות, האם בכלל לפנות, השאלה יכולה לחלוף בראשינו מבלי שיסופקו התשובות והמענה הרצוי, לעיתים על פני שנים.

כיום, קיימות שיטות טיפול רבות ומגוונות, פסיכותרפיה, ביופידבק, היפנוזה, טיפול פרטני, טיפול זוגי, טיפול תרופתי, ועוד רבות אחרות, מודרניות וקלאסיות. שני תחומים מרכזיים בתחום הטיפול הנפשי הינם - טיפול פסיכולוגי וטיפול פסיכיאטרי. לאחר היכרות עם שני התחומים הללו, אולי תתבהר השאלה וכן התשובה האם לפנות לטיפול, איזה סוג טיפול כדאי לפנות, מתי, איך וכו'.

חשוב להפנות את תשומת הלב בשעה שחושבים על הסוגייה מה היא בדיוק אותה בעיה אשר פוגעת בתפקוד שלי. ישנן בעיות, שרק פסיכיאטר יכול לפתור. וכאלה שמתאימות יותר לטיפול מעמיק אצל פסיכולוג. חשוב לציין כי תמיד ישנה האפשרות לשלב בין הטיפול הפסיכיאטרי לטיפול הפסיכולוגי, בעבר נהגו להאמין כי שני סוגי הטיפול הללו סותרים זה את זה אך כיום מבינים כי אין סתירה בין השניים ולהפך. הרבה פעמים מדובר בטיפול משלים, אשר עונה באופן מקיף על ההפרעה או הבעיה הפוגמת.


לחץ כאן לחזרה לדף שאלות ותשובות


אתם מוזמנים לפנות אלינו בדף צור קשר על מנת לקבוע
פגישת היכרות ראשונית!

________________________________________________________________

מידע נוסף בנושא:  טיפול פסיכולוגי למבוגרים  |  טיפול בילדים  |  ייעוץ פסיכיאטרי 

                             
הדרכת הורים  |  טיפול CBT  |  טיפול דרך האינטרנט
________________________________________________________________

ניתן להתייעץ גם:  בפורום ייעוץ פסיכולוגי
________________________________________________________________

פנו אלינו לקביעת פגישת היכרות: בטלפון 03-9505052 או בטופס יצירת קשר


 
מלאו פרטים ואנו ניצור קשר