רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
אטנט – לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

אטנט – לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

אטנט (אדראל), היא תרופה נפוצה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. יש המעדיפים אותה על פני תרופת ריטלין, בשל ההבדל בצורת ההשפעה שלה, ותופעות הלוואי.

למי מתאימה תרופת אטנט?

השימוש באטנט ממתן סימפטומים של הפרעת קשב, כמו אימפולסיביות, היפראקטיביות וחוסר קשב. מיתון ביטויי הפרעת הקשב מתרחש בזמן השפעת התרופה. התרופה מספקת תחושה של הקלה ומאפשרת, בעיקר לילדים, להתמודד עם מטלות שהיו מתקשים בביצוען ללא התרופה.

כדרכן של תרופות חדשות, הן מיוצרות אחרי שהופקו לקחים מתרופות מן העבר. כך גם בכל הנוגע לתרופת אטנט, שיוצרה לאחר לימוד והבנת תופעות הלוואי הקיימות בתרופות ותיקות יותר כגון ריטלין. באופן זה יוצרה התרופה באופן שיהיה יעיל יותר, עם פחות תופעות לוואי ועם השפעה ממושכת.

מעוניינים שנצור קשר?

השימוש בתרופה - גם כתחליף לריטלין

אטנט שייכת למשפחת הממריצים, ומורכבת מארבעה סוגי מלחי אמפטמין שמעט שונים זה מזה, המחולקים שווה בשווה בתרופה. השילוב הזה הוא ייחודי ויוצר השפעה ארוכת טווח יותר משילובים אחרים.

משך השפעת התרופה בגירסה הקצרה הינו בין ארבע לשש שעות. אדראל XR עשויה לפעול עד 12 שעות. התרופה יעילה כמו ריטלין על כל סוגיו, ומהווה גם תחליף למטופלים שלא הגיבו טוב לריטלין.

התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. יש לה השפעה מרגיעה בקרב מטופלים עם היפראקטיביות, זאת על אף שלמתילפנידאט יש, ברמת המוח, השפעה מעוררת.

האם קיימות תופעות לוואי בשימוש באטנט?

תופעות הלוואי דומות בעיקרן לריטלין המוכר. מדובר לרוב בירידה בתיאבון, כאבי בטן או כאבי ראש בימים הראשונים של הטיפול.

במקרים מסוימים ייתכנו גם תופעות לוואי שקשורות לשינה או תיאבון והן חולפות לאחר זמן ממושך יותר. יתכנו שינויים במצב רוח, סחרחורת, יובש בפה ודפיקות לב מואצות.

היתרונות של אטנט לטיפול בהפרעות קשב

מטופלים רבים שנטלו בעבר תרופות שונות מסוג מתילפנידט, למשל ריטלין או קונצרטה ועברו לאטנט, מדווחים שהם סובלים פחות מתופעות לוואי. גרסת התרופה עם השחרור המבוקר XR משפיעה למשך כ-12 שעות, כך שהיא מסייעת היטב לאורך יום לימודים או עבודה.

ככל הנראה, השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם, הוא זה שגורם לפחות תופעות לוואי. בנוסף, ניתן לחצות כדור אטנט ואף לרסק אותו, דבר המקל בתהליך הבליעה, בעיקר בקרב ילדים המתקשים בבליעתו.

תרופת אטנט רשומה בישראל כתרופה המטפלת בהפרעות קשב ונרקולפסיה ולכן מצויה בסל התרופות עבור ילדים עד גיל 18, ועבור מטופלים שטיפול תרופתי סטנדרטי מסוג מתילפנידאט נמצא עבורם לא יעיל או שנחוו אצלם תופעות לוואי קשות. התרופה לא נמצאת בסל התרופות לשימוש עבור מבוגרים.

האם יש חסרונות בשימוש באטנט?

השימוש בתרופה אינו מותר במידה וידוע על מחלת לב, או הפרעות דכאון וחרדה. כמו כן היא אינה מותרת למטופלים בעלי סינדרום טורט, בעלי קצב לב לא סדיר או חולי גלאוקומה.

חשוב לציין שאת השיקול בבחירת התרופה יש לעשות מול הפסיכיאטר המטפל, תוך התחשבות במגוון שיקולים כמו התאמת התרופה למטופל, יעילות הטיפול ותופעות הלוואי.

אולי יעניין אותך גם:

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location