רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
דרכים לקשר – זיהוי והתערבות טיפולית מוקדמת באוטיזם

דרכים לקשר – זיהוי והתערבות טיפולית מוקדמת באוטיזם

דימוי עצמי נמוך אצל ילדים

מיזם "דרכים לקשר" עוסק בזיהוי והתערבות טיפולית מוקדמת בתינוקות ופעוטות אשר נמצאים בסיכון לפתח אוטיזם כבר בשנת החיים הראשונה (פרה-אוטיזם).

השכיחות של אוטיזם עומדת כיום על 1:59 מהילדים, לאחר שבעשור האחרון יותר ויותר ילדים מאובחנים על רצף ה-ASD והסטטיסטיקה רק עולה.

אוטיזם היא הפרעה התפתחותית שמתהווה בשנתיים הראשונות לחיים, משפיעה על כל תחומי התפקוד ובייחוד על היכולת להיות בקשרים אישיים וניהול קשרים חברתיים.

על רצף האוטיזם – ASD – Autism Spectrum Disorder ישנן רמות תפקוד משתנות, מהקלה ביותר ועד החמורה ביותר. לצערנו, המצב כיום הוא כי בוגרים רבים עם אוטיזם מתקשים לנהל חיים עצמאיים ומלאים עד כדי תלות מוחלטת באחרים, והדבר מהווה מעמסה קשה נפשית וכלכלית על משפחותיהם ומעמסה כלכלית גדולה על המדינה.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס או התקשרו 054-643-6666

מחקרים שונים ועבודה בשטח מראים כי טיפול נכון בשנתיים הראשונות (ובייחוד בשנה הראשונה) לחיים מביא לשינוי ושיפור חסר תקדים בכל תחומי התפקוד. באמצעות טיפול מקיף ומדויק, ניתן לחזור או להתקרב עד כמה שניתן למסלול התפתחות תקין.

מערכת הבריאות בארץ מחשיבה כיום את גילאי 18-24 חודשים כגיל אבחון מוקדם (בעולם האבחון מתחיל בגילאים מאוחרים אף יותר). עד אז אין להורים ולילדים כל מענה והם מופנים כמעט ב-100% מהמקרים למעקב בלבד.

אולם גם כאשר ההורים מקבלים את האבחון, הכלים שמספקות מערכות הבריאות והחינוך לא מאפשרות התערבות משמעותית בתוך חלון ההזדמנויות ועל כן אינן מצליחות לייצר שינוי משמעותי שהוא אפשרי.

"דרכים לקשר" שואף לעשות מהפך תפיסתי בהתייחסות של מערכת הבריאות לאפשרות של זיהוי וטיפול בשלב הפרה-אוטיזם כבר בשנת החיים הראשונה.

אנחנו שואפות לייצר תשתית אשר תהיה נגישה למשפחות ותאפשר זיהוי וטיפול בתוך חלון ההזדמנויות של התפתחות המוח. כך כל תינוק שמראה סימנים להפרעה בהתפתחות הקשר יהיה זכאי לקבל טיפול שיאפשר לו למצות את מירב הפוטנציאל שלו ולחזור או להתקרב עד כמה שניתן למסלול התפתחות תקין.

מה אנחנו מציעים:

ייעוץ ראשוני מיידי

מתן התרשמות מקצועית ראשונית ומהירה לגבי הצורך בבדיקה מעמיקה יותר. 

הייעוץ מתבסס על שיחת טלפון אתכם ההורים, ועל סרטונים של התינוק שלכם. 

במהלך השיחה נרצה לשמוע מכם פרטים נוספים, ונדון בהתרשמות המקצועית שלנו. בשיחה ניתן המלצה ראשונית להמשך בירור ו/או אבחון.

שליחת סרטונים באורך של לפחות 2.5 דקות.

תיאום שיחה: מספר הטלפון לתיאום: 054-643-6666.

 

חוות דעת מקצועית מקיפה על התפתחות התינוק שלכם (הערכה חלופית לאבחון):

תקבלו תשובה לשאלה האם התינוק שלכם מראה סימנים להתפתחות של הפרעת תקשורת, ייעוץ והכוונה לבחירת טיפול מתאים, תמונה מקיפה על תחומי ההתפתחות השונים של תינוקכם המשפיעים על התפתחות הקשר והתקשורת שלו. 

 • ניתוח אבני הדרך ההתפתחותיות, בדגש על תחום התקשורת והקשר.
 • ניתוח סימנים התהגותיים, רגשיים ופזיולוגיים.
 • תיערך הערכה מקיפה של הפרמטרים המרכיבים את תחום הקשר והתקשורת, בהתאם לגיל התינוק ולמרכיבים נוספים המשפיעים על התפתחותו.

התהליך מורכב ממספר שלבים:

 • צפייה בקטעי וידאו שתשלחו אלינו ושיצולמו לפי הנחיות שתקבלו מאיתנו.
 • ביקור בביתכם לשם עריכת תצפית מקיפה אתכם ועם תינוקכם.
 • שיחה עם ההורים על מנת לקבל מידע מקיף רלוונטי.
 • שיחה עם גננת או מטפלת במידה ורלוונטי (יבוצע טלפונית).
 • פגישה מסכמת אתכם ההורים בקליניקה שלנו או בביתכם.

לתיאום חוות דעת התפתחותית מקיפה: ניתן לפנות לתיאום בווטסאפ במספר 054-643-6666.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס או התקשרו 054-643-6666

מי אנחנו?

אילה אריך פומרנץ

אילה פומרנץ

מרפאה בעיסוק התפתחותית, מומחית בטיפול בקשיים התפתחותיים ובאוטיזם

מרפאה בעיסוק בתחום התפתחות הילד, מומחית בטיפול בקשיים התפתחותיים ובאוטיזם (ASD). מטפלת בתינוקות וילדים ומשפחותיהם משנת 2003. בעלת ניסיון רב בטיפול בקשיים מוטוריים, קשיים בוויסות החושי וקשיים בתחום התקשורתי. בעלת התמחות בפיתוח ושיפור אסטרטגיות למידה.

שגית פסקל

שגית פסקל

מטפלת בתוכניות התערבות ביתיות ומורה לחינוך מיוחד, מומחית באוטיזם

מרכז העשייה שלי עוסק בהערכה והכוונה עבור משפחות עם תינוקות ופעוטות המגלים סימנים לקושי בהתפתחות הקשר והתקשורת. עולם האבחון והטיפול באוטיזם בגיל הרך מגוון מבחינת גישות טיפוליות ותפיסות לגבי אבחון בגילאים השונים.

אנו בעלות ניסיון רב שנים בעבודה עם תינוקות, פעוטות וילדים עם מגוון קשיים התפתחותיים ובכלל זה תינוקות ופעוטות המאובחנים על הרצף האוטיסטי. צברנו ידע נרחב על מאפייני ה-ASD, על הטיפול המשפחתי והחשיבות של הסביבה להתפתחות. הניסיון שלנו מושתת על טיפול במסגרות של גנים לחינוך מיוחד, שילוב, תכניות התערבות ביתיות וטיפולים פרטניים, ועל לווי והדרכה במעגלי התמיכה של הילדים במשפחותיהם ובצוותים של הגנים.

במהלך השנים צברנו ידע נרחב על תהליכי האבחון, מסגרות טיפוליות, גישות טיפול שונות, אנשי מקצוע בתחומי האבחון והטיפול.

מתוך ההיכרות רבת השנים עם עולמם של משפחות המתמודדות עם גידול ילדים המאובחנים עם אוטיזם, זיהינו את הצורך בבניית מודל ייחודי שמאפשר להתחיל טיפול באופן מיידי ללא תלות באבחון ובונה תכנית התערבות שאינה צמודה לגישת טיפול מסויימת. אנחנו מאמינות שלכל משפחה על מאפייניה השונים, יש את גישת הטיפול המתאימה לה.

אנחנו פותחות מבט רחב ואינטגרטיבי על הצרכים השונים של התינוק ומשפחתו בשלבי החיים הראשוניים והחשיבות המכרעת לשנים ראשונות אלו להתפתחותו של התינוק וליכולת לחזור או להתקרב למסלול של התפתחות תקינה.

מטרתנו לעזור למשפחות לבנות מעגל תמיכה מיטיב ולעזור בתהליך בחירת גישה טיפולית מתאימה למשפחה.

החזון שלנו

הרצון שלנו הוא לעזור למשפחות ולילד להיות במסלול של צמיחה, לבנות מעגל תמיכה מיטיב מתוך ראיה הוליסטית משפחתית.  כאשר יוצרים מעגל מיטיב עבור הילד עם בעיות קשר ותקשורת יש לקחת בחשבון את המאפיינים משפחתיים (אישיות, תפיסת עולם, משאבים של זמן וכסף, תמיכה של המשפחה המורחבת, סדרי עדיפויות אישיים, צרכים של האחים, ועוד).

אנחנו מאמינות כי מעגל תמיכה מיטיב יקדם את הפעוט למירב הפוטנציאל האפשרי בתחום הקשר והתקשורת, ואל מירב הפוטנציאל בתחומי החיים האחרים. פעוט אשר מאובחן עם אוטיזם וחי בתוך מעגל מיטיב יכול להגיע לחיות חיים מלאים וטובים בהמשך חייו.

למה לפנות דווקא אלינו? מהו הייחוד שלנו?

 • ההסתכלות שלנו היא דרך משקפיים הבוחנות את התפתחות הקשר, ועל כן העזרה שלנו יכולה להינתן ללא קשר לשלב האבחוני בו אתם נמצאים. אם לפני האבחון או אחריו, אנו מדריכות להורות מכוונת קשר, שאותה ניתן ליישם באופן מיידי וכבר מ"מחר בבוקר" להתחיל לשנות כיוון. ההדרכה הזו נעשית לאחר הגעה הביתה להיכרות עם התינוק ומשפחתו.
 • יש לנו ידע רחב על אפשרויות קבלת העזרה המקצועית בארץ, יש לנו קשר עם מטפלים, מאבחנים, מובילי גישות שונות. הידע הזה יכול לעזור מאוד על מנת לא לטבוע בתוך ים המידע שנמצאת ברשת וסביבנו .
 • ערכנו היכרות שטח נרחבת על גישות הטיפול שקימות בארץ. ואנו מכירות כל גישה על יתרונותיה וחסרונותיה. יש לנו מבט אובייקטיבי מקיף שהינו קריטי בהתאמת הגישה הטיפולית למשפחה ולילד.
 • אנו בונות פרופיל משפחתי ולפיו תופרות את החליפה ההתערבותית המתאימה ספציפית למשפחה שלכם. הפרופיל המשפחתי כולל תחומי חיים נרחבים, ומשמש בסיס להתאמת התערבות שתיצור מעגל מיטיב שיישמר לאורך זמן.
 • אנו לא פוסלות שילוב של גישות טיפוליות שונות, לא תמיד הליכה בדרך אחת זו הדרך להתקדם. לעיתים יש לשלב מוטיבים מגישות שונות, שיחד יוצרות את השלם המיטיב.
 • ההסתכלות על התפתחות הקשר נעשית במבט טיפולי רחב המתייחס לכל תחומי ההתפתחות (רגשי, קוגניטיבי, סנסורי, מוטורי, השתתפות, מעגלי קשר והיקשרות).

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location
דברו איתנו