רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
הפרעת הסתגלות

הפרעת הסתגלות

התקפי חרדה

הפרעת הסתגלות - קווים לדמותה

הפרעות הסתגלות הן תופעות אשר באות לידי ביטוי בשלבים שונים בחיים, הן בקרב אוכלוסיית בבני נוער ועד הגיל השלישי. במסגרת ההפרעה, האדם מתקשה לחזור לתפקוד רגיל לאחר מאורע שונה באופן מהותי משגרת חייו של האדם, מאורע אשר מסיט את שגרת חייו של האדם. לדוגמא מקרים כמו גירושין, משבר חברתי או פיננסי. להבדיל, ככלל, טראומות המתלוות אל אירועים מסכני חיים אינן מתקשרות אל הפרעות הסתגלות.

הקושי שבלחזור לחיים סדירים בא לידי ביטוי בהרגשות טורדניות של מועקה או חוסר משמעות, בפגיעה בתפקוד היום יומי ולמעשה במידה ויש החמרה ולא מטפלים בתופעות של הפרעות הסתגלות עלול להיווצר קושי אמיתי. אצל בני נוער הדבר עלול להוביל להתנהגויות אובדניות.

הפרעת הסתגלות מתלווה פעמים רבות לתופעות נוספות, בין היתר ניתן להבחין גם בקיומו של דיכאון או חרדה אצל אדם שסובל מהפרעה זו.

סובלים מהפרעת הסתגלות או יש לכם קרוב משפחה הסובל ממנה? צרו איתנו קשר לקבלת טיפול פסיכולוגי מקצועי לכך

 

מעוניינים שנצור קשר?

טיפול בהפרעת הסתגלות

הטיפול בהפרעות הסתגלות יותאם, מטבע הדברים, לדרגת האבחון של הפרעה זו כאשר בחינת עניין זה נעשית בדרך כלל על ספקטרום של זמן.

האבחון של הופעת הפרעת הסתגלות תיעשה על ידי רופא בלבד, כאשר פרק זמן שעולה על שלושה חודשים במהלכו סובל האדם מהפרעת הסתגלות יעיד נוכחות וודאית של הפרעת הסתגלות, כאשר פרק זמן שעולה למעלה על חצי שנה יוביל בדרך כלל לאבחנה שמדובר על הפרעה כרונית.

הטיפול המרכזי להפרעת הסתגלות יהיה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי פרטני או טיפול פסיכולוגי קבוצתי, כאשר אורכו של הטיפול יקבע בהתאם לרמת ההפרעה וכך גם בהתאם לרצון המטופל להעמיק את הבנת גורם הבעיה ובהרחבת ארגז הכלים אותו ירכוש במהלך הטיפול.

במקרים בהם הפרעת הסתגלות משולבת עם תופעות של חרדה או דיכאון תהיה המלצה לשלב את הטיפול בעזרת טיפול תרופתי על פי מרשם של הרופא הפסיכיאטר.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location
דברו איתנו