רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
הפרעת קשב וריכוז – אבחון וטיפול

הפרעת קשב וריכוז – אבחון וטיפול

הפרעת קשב וריכוז

כיצד מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על ילדים רבים ועל משפחותיהם. ילדים אלה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח קשיים בתפקוד החברתי, הלימודי והמשפחתי. כיום גדלה המודעות להפרעת הקשב והריכוז וניתן למצוא מענה וטיפולים הולמים שממתנים ואף מקטינים משמעותית את תופעות הבעיה.

ישנם שני סוגים בקבוצת לקויות אלה: הפרעת קשב וריכוז ADD והפרעת קשב וריכוז עם מרכיב של היפראקטיביות ADHD. ישנו תהליך של אבחון, המתבצע תחילה על ידי מילוי שאלונים מותאמים, של ההורים והדמויות החינוכיות המרכזיות והרלוונטיות בחיי הילד. ובמקביל נקבעת פגישה ראשונית עם פסיכולוג קליני או חינוכי.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה תוכלו למצוא מערך של אבחונים, פסיכיאטרית מומחית וכן פסיכולוגים שיוכלו ללוות אתכם בתהליך. אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר

מעוניינים שנצור קשר?

הפרעת קשב וריכוז ADD

מדובר בהפרעה התפתחותית, הסימן הבולט של הפרעת הקשב והריכוז הוא שהילד מוסח בקלות רבה מהמטלות או הדרישות שהוא מתבקש למלא. ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז יתקשה להתמיד במטלות לימודיות וגם לשבת בכיתה, בגן, או בפעילות חברתית כלשהי. אותו ילד יגלה חוסר סבלנות רבה, הוא יהיה רגיש למתרחש סביבו, רעשים, ריחות. הוא יתקשה להתאפק, בעת המתנה לתור, או שיתפרץ למילים של האחר, לפני סיומם. ועקב כך ייתכן כי יתקשה להסב הנאה לילדים המשחקים איתו והוא עלול להיקלע לעימותים חוזרים.

ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז ADD לעיתים קרובות יעשו שגיאות רשלניות במטלות הנדרשות, כתוצאה מחוסר תשומת לב לפרטים, בנוסף הוא יתקשה לשמור על קשב בעת פעילות או מטלה, הוא ייראה כאינו מקשיב כאשר ידברו אליו, ומתקשה לעקוב אחר הוראות. אותו ילד יהיה מוסח בקלות לגירויים חיצוניים ותהיה לו נטייה לשכחה, בכל הקשור לדרישות לימודיות.

 

הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות ADHD

מדובר באותם סימנים בדיוק של הפרעת הקשב והריכוז כפי שמתואר למעלה, אך להפרעה הזו מתלווה גם תחושת אי נחת וחוסר שקט אצל הילד. הילד בדרך כלל יפגין נמרצות ופעלתנות יתר, אשר קשה לפעמים להכיל. בנוסף לקשיי הקשב והריכוז בכיתה, הוא גם יתקשה לשבת וינוע תכופות בחוסר נוחות במקומו. לרוב, ילדים כאלה סובלים מחבלות ומכות חוזרות ונשנות, התנהגות שאינה תואמת גיל.

ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות ADHD, לעיתים קרובת יזוז ויקפץ באופן כזה שגורם גם אי נחת לעומדים מולו, הוא יתקשה להעסיק את עצמו בפעילויות שקטות ויתקשה למצוא עניין רב בפעילויות שונות. הוא ידבר הרבה לרוב ויפגין התנהגות אמפולסיבית בהכרח.

 

 

תהליך אבחון הפרעת קשב וריכוז

התוצאות המתקבלות באבחונים ובשאלונים, תורמות למעבר לשלב הבא בתהליך האבחון, כאשר השאלונים מצביעים על כך שהבעיה הינה גבולית או לחלופין כי אכן קיים חשד או סימנים להפרעת קשב וריכוז, ניתן לעבור לשלב הבא של מבחני MOXO או BRC או אבחון TOVA הישן יותר.

אבחון קשב וריכוז סורק פרמטרים רבים במקביל, כמו בדיקות קשב, ריכוז, התמדה בביצוע משימה, אמפולסיביות, דחיית סיפוקים ועוד. כבר בגילאי הגן, ישנם ילדים המפגינים סממנים ברורים של הפרעת קשב וריכוז, אך רק בהיותם ובהגיעם לבית הספר, כאשר מאלצים אותם להתמודד עם משימות לימודיות, לעיתים מורכבות, מתבהרת התמונה במלואה.

ילדי גן עוד אינם מפותחים מספיק בכדי שיהיה אפשר להבחין אם התנהגותם פעלתנית כי הם פשוט ילדים מלאי שמחת חיים ומרץ. או שמא מדובר בהפרעה שיש להתייחס אליה ולאבחן אותה כראוי.

לאחר שילדכם אובחן כבעל הפרעות קשב וריכוז ADD או ADHD מתחיל מסע ארוך בו אתם מחפשים ולומדים אודות התופעה, מחפשים פתרונות, מחפשים דרכים להתמודד עם התופעה, כגון מורות להוראה מתקנת, טיפול תרופתי , שינוי בתזונה, הרגלי ספורט, טיפולים מתאימים ועוד. החיפוש האין סופי מתלווה אל קשיי היום יום הרגילים בהתמודדות עם ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז, ובתוך כל המסע הזה, שלא נשכח את הילד עצמו, שזקוק להוריו ולתמיכה מתמדת.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה מבצעים גם אבחונים נוספים כגון אבחון פסיכולוגי, אבחון דידקטי לגילוי לקויות למידה ואבחון פסיכו-דידקטי.

 

טיפול פסיכולוגי להפרעת קשב וריכוז

השלב הראשון על מנת להתחיל בטיפול הוא קבלת האבחנה והשלכותיה, גם מצד ההורים וגם מצידו של הילד. תהליך הקבלה מצד ההורים כרוך בהבנת התופעה על כל מאפינייה והגורמים לה, ויכולת להכיל את ההשלכות. הילד מתמודד עם תיוג חברתי, תחושת שונות מחבריו, מחשבות שמשהו לא בסדר איתו, כל התהליך עלול להשפיע על תחושת הערך העצמי והביטחון העצמי של הילד, ואלו הם נושאים שחשוב להתייחס ולטפל בהם.

השלב השני הוא מציאת הדרך המתאימה להתמודדות על פי ערכי המשפחה ורצונותיהם, להחליט האם לקחת טיפול תרופתי או לא, האם לעבור לכיתה קטנה יותר, קונפליקטים אל מול בית הספר, ציפיות הדדיות בין הילד והוריו, חיפוש מסגרת מתאימה יותר ועוד נושאים רבים המתעוררים ועולים על הפרק.

לצוות המכון ניסיון רב בליווי הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז על שני סוגיה. הצוות יעזור לכם בהתמודדות בשני השלבים הללו, לתרום לשיקול דעת, ולמצוא את סדרי העדיפויות שלכם כדי לקבל החלטות שייתרמו לתחושתו ותפקודו של ילדכם. הטיפול יערך במפגשי הדרכת הורים, בטיפול בילד או בשילוב של שניהם במידת הצורך.

 

טיפול תרופתי

צורת הטיפול השכיחה ביותר כיום, אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, הינה טיפול על ידי תרופות מעוררות. ישנן כיום מגוון של תרופות ממשפחת האמפטאמין, ביניהם התרופות המוכרות 'ריטלין' ו'קונצרטה' אשר מאפשרות מיקוד של הקשב, למשך מספר משתנה של שעות, (תלוי במשך פעילות התרופה).

אצלנו במכון, ד"ר שירה כהן פסיכיאטרית מומחית, המתמחה גם בכל הקשור בילדים, ואנו שמים דגש על המעקב הקפדני אחר השפעתה ויעילותה של התרופה הנבחרת כמתאימה ביותר. בדיקת תופעות לוואי, במידה וכאשר מופיעות, בדיקות דם ושימת לב למצבו הנפשי המשתנה של הילד.

נמצא כי אצל 70% מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז, הנוטלים תרופות מתאימות, ניתן לראות שיפור ניכר הן בהתנהגות והן ביכולות הקוגניטיביות שלהם, בנוסף יש לצפות אף לשיפור בתחום הלימודי.

השיפור מתבטא בירידה ניכרת בפעילות פסיכומוטורית ובתוקפנות הרגילה, ובעלייה בקשב, בריכוז, בזיכרון ואף בציונים. הריטלין נמצא בשימוש מוצלח מזה כשישים וחמש שנה, ונמצא כבטוח, נוח ויעיל ביותר לשימוש.

תופעות הלוואי הנפוצות בלקיחת הריטלין, הינם ירידה בתיאבון, קשיים בשינה, כאבי ראש, אפאתיות, דכדוך ולעתים א-סוציאליות. יש לציין כי החששות הרבים מפני לקיחת התרופה הינם לגיטימיים, אך מופרכים לאחר בדיקות ומחקרים רבים, הנטייה לחשוב כי בעקבות הטיפול התרופתי עולה רמת הסיכון לפתח סימני התמכרות היא איננה נכונה, ההפך הוא הנכון, ישנה עלייה בהתמכרות לאלכוהול ולסמים דווקא אצל נערים עם ADD או ADHD אשר אינם מטופלים תרופתית.

 

 

טיפולים נוספים

בנוסף, ניתן להשפיע על הסמפטומים של הילד על ידי טיפול פסיכולוגי פרטני. מטרת הקשר הטיפולי הינה לשפר את התנהגותו של הילד בעת מפגשים ואינטראקציות חברתיות, ולהאיר את עיניו לגבי התוקפנות הפיזית או המילולית אשר מתעוררת בחדר הטיפולים. כך לעזור לו למתן את האמפולסיביות וחוסר הנחת, ולהתאמן גם באיפוק וגם ביכולת ההבנה של האחר.

הטיפול הרצוי והיעיל ביותר בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ונוער, הינו טיפול רב מערכתי. כלומר, שילוב של טיפול תרופתי, הדרכת הורים, התערבות של המסגרת החינוכית, פסיכותרפיה אישית ולעיתים גם טיפול משפחתי. שילוב של הגישות הללו, יכולה לסייע במענה רגשי לתחושות התסכול שמתעוררות והקניית כלים פרקטיים להתמודדות עם המפגשים היום יומיים של הילד עם המסגרות השונות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location