רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
פרידה, גירושים, פרידה מבן זוג

פרידה, גירושים, פרידה מבן זוג

פרידה

פרידה מבן זוג, התמודדות עם פרידה, ייעוץ זוגי לפני גירושין

זוגיות יכולה להיות פוריה ומפרה, פעמים רבות היא מהווה משאב משמעותי בחיינו, היא מקור לאהבה, ביטחון, קירבה ותמיכה. גם כאשר היא אינה נתפסת כך בפועל, היא תמיד מלווה בתקווה שלשם היא תגיע, וכי התקופה הקשה היא זמנית ועוד תחלוף. כמו כן, זוגיות משמרת סטטוס חברתי נחשק ומהווה לעיתים אישור בלתי פורמלי לכך שאנו נמצאים 'בדרך הנכונה'. האהבה היא איננה בהכרח כואבת, כאמור, אך כשהיא נגמרת, זה כבר סיפור אחר לגמרי.

אחד האתגרים המורכבים והנפוצים ביותר הינו ההתמודדות עם פרידה. זהו אתגר שכיח בעיקר בקרב צעירים אשר מתנסים בכמה מערכות יחסים לפני שבוחרים באחד\אחת, במידה ובוחרים להתמסד. ולמרות כי מדובר בחוויה שכיחה ורווחת, היא עלולה להיות קשה ואף טראומתית. סיום קשר זוגי נמצא כאחד מן הגורמים השכיחים ביותר להופעתו של דיכאון, וכן לשורה של תסמינים כגון בעיות נפשיות, חרדה, הפרעות בשינה, בלבול, בדידות, עצבנות, אובדן תיאבון, מחשבות טורדניות ועוד ועוד…

מעוניינים שנצור קשר?

אחת הסיבות הבולטות בקושי להמשיך הלאה, היא שהפרידה 'פותחת' את פצעי העבר, הקשורים בדרך כלל למערכות יחסים משמעותיות מהילדות. זוהי תקופה של חוסר משמעות ואיבוד עניין, הכאב כל כך חזק, עד כדי כך שהוא מזעזע את כל עולמינו. והגרוע מכל הוא שאנו חווים זאת לבד, כאשר 'העולם' מצידו ממשיך כרגיל.

במקרים מסוימים, הקושי להמשיך הלאה יהיה מוסווה בבררנות קיצונית, ירידה משמעותית בחשק המיני, שימור קשרים מיניים ללא מחויבות רגשית, קושי להתאהב או 'התאהבות בלתי אפשרית' אשר ידוע כי לא תגיע לכדי מימוש. וכל אלה, כביכול יוצרים שכבת הגנה על האדם, בצורה עקיפה, מפני פוטנציאל הכאב הטמון בקשר זוגי.

ההחלטה להיפרד ובפרט להתגרש, הינה החלטה קשה והיא מטלטלת את כל בני המשפחה. ההתמודדות מורכבת עוד יותר כשמעורבים ילדים בתמונה. במצבים כאלה ישנה נטייה לפנות לאיש מקצוע לקבלת עזרה, על מנת להתייעץ בנוגע לילדים ולקבל מענה מתווך, המגבש הסכמה משותפת.

כאשר מפרקים את החבילה, שאלות רבות עומדות על הפרק ומתעוררים לחץ, אי וודאות, בלבול ותסכול רב. ייתכן שתחושות אלה מלוות בתחושה כללית של חוסר שליטה בחיים. ההתמודדות עם גירושין מעלה מחשבות חדשות ומטרידות על העתיד ומתעוררת תהייה עמוקה כיצד מתמודדים עם הכאב וממשיכים בחיים. הפרידה מפגישה אותנו עם אובדן בלתי נמנע, יחסים שלא יהיו עוד, חלקים בעצמינו שאהבנו, שנים וזמן שלא ישוב עוד. אנו עומדים מול המציאות, הלומי כאב וחסרי אונים ומחפשים את הדרך שלנו להמשיך.

גירושין עשויים להיחוות כטראומה לכל דבר. קיימת תחושה קשה של שבר פנימי כתוצאה מפרידה מאדם כה מוכר, שהיה חבר קרוב ואהוב, ושהיה נוכח בחיים כל כך הרבה זמן. אך טבעי שיופיעו רגשות שונים כגון כעס, קנאה, בדידות, תסכול, חוסר אונים, אי ודאות ואף חרדות ודיכאון. במיוחד אם הפרידה הייתה על דעת צד אחד או כתוצאה מבגידה באמון, הצד השני עלול לחוש מרומה, נבגד, פגוע ומאוכזב. מעבר לכך, העלבון צורב וקשה, וכך גם התחושה של ירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי.

תהליך הגירושין כרוך לרוב בכאב רב, מריבות וויכוחים, אשר גורמים למתח ואי שקט עקב הצורך לדאוג מחדש לביטחון כלכלי ולשגרת חיים שונה ומשתנה. במידה ויש ילדים, הנושא מורכב כפליים, יש לדאוג גם לטובתם, לשים לב לתהליכים נפשיים שהם חווים כתוצאה מהגירושין. ילדים מאוד רגישים לגירושים של ההורים והפרידה אינה מתקבלת באופן טבעי בנפשו של הילד, שהתרגל כל חייו לכך שהוריו חיים זה לצד זה, גם אם לא באופן מושלם.

המצוקה נוטה להיות גדולה במיוחד כאשר הפרידה היא טרייה וכן בקרב אלה שלא יזמו את סיום הקשר, כאשר הפרידה היא פתאומית ושלא התכוננו אליה, הם חשים עצמם דחויים ולא רצויים. וגם כאשר הם אינם החלו בקשר רומנטי חדש.

אך ברוב הפרידות, הכאב תמיד עמוק וקשה להכיל אותו. לעיתים הכאב גורר עימו נסיונות ליצור קשר ופנטזיות להחזירו. ההיגיון אינו עובד. המחשבות מעיקות. לעיתים יש כעסים רבים. ולכן, לאחר פרידה, מתרחש תהליך אבל טבעי, המתמשך לאורך תקופה. המונח 'אבל' מתקשר אצלנו בדרך כלל למוות או אובדן של אדם קרוב, אך גם לפרידות ותהליכי גירושין, תהליכים דומים. עם הזמן, לאחר עיבוד והכלה של הכאב, הוא נחלש, וכך ניתן להתפנות להשקעת אנרגיות בדברים אחרים, אופטימיים יותר. חשוב לתת מקום לכאב ולא להתחמק ממנו, כיוון שהכאב הינו חלק חשוב בתהליך הפרידה והוא מהותי בדרך להחלמה.

 

פרידה, גירושין – טיפול פסיכולוגי

אבי הפסיכולוגיה, זיגמונד פרויד, הבחין בין פרידה בריאה לפרידה פתולוגית. הוא סבר כי פרידה בריאה כוללת תקופת אבל שמסתיימת לאחר זמן מה. לעומת פרידה פתולוגית, אשר תיאר פרויד כמצב רגשי קשה, המתרחש בעקבות פרידה מקשר מורכב ובעייתי. פרויד טען שדווקא פרידה מקשר מיטיב וטוב, סיכוייה להיות פרידה בריאה הם גבוהים, כיוון שלאחר פרידה שכזו, האדם נשאר איתנו בלב גם כשהוא אינו עוד לצידינו. במצב של פרידה פתולוגית, כאשר הכאב והמועקה נשארים זמן רב לאחר הפרידה, כדאי ומומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי.

הדרך בה האדם תופס את הפרידה היא מרכיב מהותי הקובע במידה רבה האם הוא יכול להתמודד בעצמו עם הכאב והאובדן או האם הוא זקוק לסיוע מקצועי. איך שהאדם מפרש את הפרידה עשויה להוביל לעתים לרגשות עזים. אם מרגישים שקיימת הבנה מדוע נפרדנו, שיש עיבוד של התהליך, שיש ביטחון עצמי שאוכל להסתדר, שיש לי תמיכה מסביב, שאוכל למצוא את דרכי בזוגיות בהמשך הדרך, אז יותר קל להתמודד. אם קיימת תחושה שהלבד מאוד קשה, שמיד אני רוצה למצוא זוגיות חדשה או לחזור לזוגיות הקודמת גם אם לא היתה טובה, אז כדאי לעשות תהליך רגשי לעבוד על כך, אם לבד או באמצעות טיפול פסיכולוגי.

המניעים לבחירה בבן\בת זוג הם אינם מקריים, יסודותיהם נמצאים ברבדים עמוקים שאינם ידועים לנו תמיד. המשיכה לבן\בת זוג ספציפי זה, כמו גם בפרידה, מכילה רבדים סמויים, שאם נצליח להבינם, יוקל לנו בצורה משמעותית. הטיפול הפסיכולוגי יכול לעזור משמעותית ברובד הזה, השיחות והזכרונות שהמטופל מעלה מאפשרות הבנה עמוקה יותר למניעים של הזוגיות ושל הפרידה וכך מתרחש עיבוד מעמיק ומיטיב של הפרידה והחוויה הכואבת.

טיפול רגשי בהתמודדות עם פרידה או גירושין מסייע לעבד ולעכל את המתרחש, להבין ולהפנים טוב יותר את התהליך הנפשי המורכב הכרוך בכך. ניתן באמצעות הטיפול לעבור תהליך נפשי המסייע להתמודדות טובה ומיטיבה יותר, תוך הפנמה של תהליך הפרידה במקביל להתבוננות על השלכותיה על החיים הפרטיים וחיי המשפחה כולה.

כאשר בעקבות פרידה, האדם התחיל לצרוך אלכוהול או סמים, כדרך להתמודד עם הכאב, חשוב ולעיתים אף חיוני לפנות לטיפול, שילווה את אותו אדם בתקופת המשבר, בכדי למנוע הידרדרות חריפה. הטיפול יאפשר התרחשות של כמה תהליכים, עיבוד וטיפול בכאב, מתן ביטוי למגוון הרגשות המורכבים שצפים, הבנה ומודעות של המתרחש באותו קשר, איך להמשיך הלאה, ולהבין כיצד הדפוסים מהעבר משפיעים על היחסים בכלל ועל היחסים העתידיים בפרט.

ביטויי הכאב והקשר עם המטפל, מסייעים רבות להקלה בכאב ומהווים נדבך חשוב בצמיחה וההתפתחות האישית. אנו מאמינים במכון תל אביב לפסיכותרפיה, כי הפרידה הינה חוויה כואבת ומורכבת, אך עם טיפול נכון, טמונה בה הזדמנות למעוף וצמיחה בהמשך החיים. הכאב יכול להיות מתועל ולהניע תהליכים חשובים בהמשך חייו של האדם.

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location