רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול ב OCD

טיפול ב OCD

טיפול ב OCD

טיפול ב OCD - כל המידע

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (נקראת גם הפרעה טורדנית כפייתית), הינה הפרעת חרדה המורכבת גם ממחשבות טורדניות (אובססיות) וגם מפעולות שהאדם מבצע באופן כפייתי (טקסים), כאשר אדם מוגדר כסובל מ- OCD המחשבות והטקסים פוגעים בתפקודו היומיומי באופן ניכר וגוזלים זמן רב יחסית מזמנו. בנוסף, אותו אדם מודע לכך שמעשיו או מחשבותיו אינם רציונאליים (למעט ילדים). במאמר זה נדון בנושא טיפול ב OCD

מעוניינים שנצור קשר?

מחשבות אובססיביות הינן מחשבות או תמונות מטרידות שצפות שוב ושוב ללא שליטה, וגורמות לאדם מצוקה עזה. בדרך כלל, המחשבות הטורדניות מנוגדות לרצונותיו וערכיו של האדם וסותרות את זהותו, או שהן עוסקות בנזק העלול להיגרם. במקרים אחרים, המחשבות אינן סותרות את ערכי האדם אך הן מופרזות וגורמות לסבל רב. (למשל תהיות קיומיות או מוסריות וכדומה). הסובלים מ- OCD יודעים כי המחשבות הטורדניות אינן רציונליות, אך הן גורמות בכל זאת למצוקה עזה ולכן הם משקיעים מאמצים רבים על מנת לפעול בכדי להימנע מהן או לנטרל אותן.

טקסים הינם פעולות שהאדם חש כי עליו לבצע, גם כאשר אינו רוצה או צריך. האדם מאמין שאותה פעולה תמנע נזק פוטנציאלי. טקסים אלו יכולים לכלול מילים, פעולות ממשיות או מחשבות. בדרך כלל, הטקסים מתנהלים על פי חוקים קפדניים, הכוללים סדר מסוים של פעולות, עשייתן מספר מסויים של פעמים וכן הלאה. חלק מהסובלים מ- OCD מנהלים טקסים ללא מחשבות טורדניות והם מדווחים כי הם מודעים לכך שהכפייתיות איננה רציונלית וכי בכל זאת הם חשים שחלה עליהם חובה לעשות זאת.

רוב המתמודדים עם OCD הפרעה אובססיבית קומפולסיבית – מדווחים כי התסמינים החלו בילדות או בגיל ההתבגרות, אך ישנם אנשים שההפרעה מתפרצת אצלם בשלב מאוחר יותר. לעיתים קרובות הפרעה טורדנית כפייתית OCD איננה מאובחנת כראוי. רבים מהסובלים מההפרעה  מתביישים בה ובעקבות כך – מסתירים אותה. התנהגות זו, גורמת להידרדרות המצב ולכך שההפרעה איננה מטופלת כראוי.

תסמינים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית Obsessive Compulsive Disorder

  1. מחשבות, דחפים או תמונות שחוזרים שוב ושוב, נחווים כחודרניים, ויוצרים חוסר שקט וחרדה משמעותיים.
  2. המחשבות, הדחפים או התמונות שעולות, הן לא רק דאגת יתר ביחס לבעיות חיים שוטפות.
  3. האדם מפעיל ניסיון להתעלם או להדחיק את המחשבות, הדחפים או התמונות שעולות ולנטרל אותם על ידי מחשבות או פעולות אחרות.
  4. האדם מבין שהמחשבות, הדחפים או התמונות שעולות הן תוצר של אובססיות החשיבה שלו (ולא שנכפו מבחוץ או שהוכנסו למוחו).

ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית, מאופיינת במחשבות חוזרות ונישנות אודות שלל דברים ונושאים, לדוגמא האם שכחתי את הרכב פתוח? סביר שלא, אך למי שסובל מהOCD ישנה נטייה לחשוב שוב ושוב על כך, לנסות להיזכר ללא הצלחה אם נעל את הרכב או לא, ולא יוכל להדחיק ולהתעלם מהמחשבה הזו. מחשבות חודרניות אודות כך עלולות להציף את החשיבה ולהפריע לה. התפל נהיה עיקר והעיקר נהיה תפל.

ישנן אף מחשבות קיצוניות יותר המעסיקות את האדם ללא הפסק כגון 'מה יקרה אם…' איזה אירוע נורא יתרחש לולא יתקיים דבר מה וכדומה. מחשבות אלו מעוררות לחץ וחרדה ולכן מופעלות התנהגויות כפייתיות (קומפולסיביות) כדי להרגיע ולהיפטר מאותן מחשבות מציקות. ההתנהגויות הכפייתיות הינן מעין טקסים  שמורכבים מהתנהגויות חוזרות כגון בדיקה חוזרת שוב ושוב, ביצוע ניקיון שוב ושוב, שטיפת ידיים כפייתית וכו'. לעיתים המחשבות האובססיביות והקומפולסיביות כה עוצמתיות עד כדי פגיעה בולטת באיכות החיים ובתפקוד השוטף.

בעבר, ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית נחשבה לנדירה ביותר, במיוחד בגלל הבושה וההסתרה שלה. כיום מדובר על תופעה רווחת יותר, כאשר ישנה מודעות רבה להפרעה וידוע כי ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין וגורמת לסבל (נפשי, פיזי וחברתי) – ואז נדרשת התערבות טיפולית.

 

ישנם מספר תתי סוגים להפרעת OCD:

היפוכונדריה (חרדת בריאות)

אנשים המכונים היפוכנדרים, מתאפיינים בחשש תמידי, חסר פרופורציות ואף אובססיבי, מפני מחלה חמורה או מצב בריאותי קשה, שהרופאים לא הצליחו לאבחן. תשומת הלב של ההיפוכונדר ממוקדת כולה במצבו הבריאותי ובתופעות הפיזיות של גופו. כל שינוי נורמלי לחלוטין, עלול להדליק אצלו נורה אדומה- כאב ראש, לדוגמא, מעורר חרדה שמדובר בגידול סרטני חמור במוח. הסובלים מהיפוכונדריה יבקרו הרבה אצל הרופא ויפנו לבדיקות רפואיות תדירות. גם כאשר לא יימצא ליקוי גופני כלשהו, הם יתעקשו להיבדק אצל מומחים נוספים או שיחפשו תשובות אפשריות על הסמפטומים באינטרנט.

כ- 4-6% מהאוכלוסייה סובלים מהיפוכונדריה ללא הבדלי שכיחות בין גברים לנשים.
טיפולים המפחיתים חרדה כגון CBT יעילים בהתמודדות עם היפוכונדריה אך הסובלים מההפרעה, מסרבים בדרך כלל לפנות למומחים בתחום בריאות הנפש כיוון שמאמינים כי מדובר בבעיה רפואית ממשית.

טריכוטילומניה

טריכוטילומניה הינה הפרעה, המשוייכת לקבוצת הOCD – בספקטרום הטורדני- כפייתי.
טריכוטילומניה מאופיינת בדחף הכפייתי, או למעשה בחוסר היכולת להתגבר על הדחף (כגון מריטת שיער) פעולת התלישה מאופיינת בתחושות מתח והתרגשות לקראת התלישה, והקלה גדולה וסיפוק אחריה. התלישה האובססיבית גורמת להתקרחויות בולטות לעין.

טריכוטילומניה יכולה להופיע כתופעה בודדת, אך פעמים רבות מופיעה לצד הפרעות נוספות כגון הפרעות אכילה או הפרעות חרדה אחרות. ההפרעה נוטה לפרוץ לרוב מגיל הילדות או הבגרות המוקדמת (4-17) ושכיחה יותר בקרב נשים. בדרך כלל ההפרעה גורמת לתחושות מצוקה עזות, מהפגיעה החיצונית ועד לפגיעה בתפקוד היום יומי.

 

דרכי טיפול ב OCD:

שלוש גישות מרכזיות מסבירות מה גורם ל-OCD, ולפיכך כיצד ניתן לטפל בו:

  1. הגישה הפסיכודינמית גורסת כי אלה הסובלים מ-OCD הם בעלי קונפליקט לא פתור בין האיד לאגו, והשימוש בקומפולסיות נעשה על ידם בכדי להילחם במחשבות ובדחפים (האובססיות) המגיעים מהאיד. טיפול ב OCD בשיטה זו כולל הצפה של הקונפליקט הלא מודע וניסיון לפתור אותו, בתהליך ממושך של טיפול פסיכודינמי. טיפול ב OCD כזה אינו נחשב יעיל במיוחד.
  2. הגישה הנוירולוגית טוענת כי הסובלים מ-OCD, הם אנשים בעלי פעילות יתר במסלול הקורטיקלי- טיראטלי-תלמי במוח, הם אינם מצליחים להשתלט על המחשבות והמעשים החוזרים שלהם. תיאוריה נוספת סבורה כי אצל אנשים בעלי OCD ישנה פעילות נמוכה של סרוטונין. טיפול ב OCD שמציעה גישה זו הינו טיפול תרופתי ומטרתו להגביל ולהקטין את הפעילות של מסלול זה.
    טיפול זה יעיל במיוחד, כאשר הוא מהווה השלמה לטיפול קוגניטיבי- התנהגותי.
  3. הגישה הקוגניטיבית התנהגותית טוענת כי הבעיה המרכזית בהפרעת ה-OCD היא עוצמת החרדה הגבוהה במיוחד, הנגרמת עקב המחשבות הטורדניות ורמת האיום הנתפס אצל האדם כממשי. טיפול ב OCD בשיטת CBT אינו מתיימר למנוע את המחשבות הטורדניות כיוון שהוכח כי הן בלתי נשלטות. אך הוא מסייע לסובלים מ- OCD לזהות ולשנות את דפוסי החשיבה הבעייתיים שגורמים לחרדה, שבעקבותיה נגרמת ההתנהגות הכפייתית.

במהלך הטיפול, המטפל ידגיש עבור המטופל כי הבעיה איננה טמונה במחשבותיו. המפתח להתמודדות אינו טמון בהתנגדות וסילוק המחשבות שחוזרות ובאות, אלא מה אנו עושים עם המחשבות הללו, כיצד אנו מגיבים אליהן ומתמודדים עימן. טיפול זה יכול להתבצע באופן פרטני או קבוצתי ונחשב ליעיל ביותר בבעיית OCD. מחקרים מצביעים על שיפור ניכר של 55%-85% בקרב מי שטופלו ב-CBT.

הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי (CBT) יתחיל בדרך כלל בחשיפה הדרגתית, אמיתית, או באמצעות דמיון מודרך, למצבים שמעוררים חרדה. קצב התקדמות הטיפול תלוי בקשר שייווצר בין המטפל למטופל, וכוח הסבל של המטופל לחוש חרדה ולהתנגד להתנהגות הכפייתית. המטרה העיקרית בחשיפה היא לאפשר למטופל לחוות את המצבים המעוררים אובססיה, מבלי לעסוק בקומפולסיה. בהמשך יוכל המטופל ליישם את הטכניקות והכלים שלמד גם בסיטואציות אחרות רלוונטיות שייתקל בהן במצבי חיים שונים. המטופל מתבקש להפנות את תשומת ליבו למחשבות והרגשות המתעוררים במהלך תרגילי החשיפה .

אנו בדרך כלל ממליצים במכון על טיפול ב OCD  – טיפול משולב של טיפול CBT יחד עם טיפול תרופתי (במידת הצורך ואם המטופל מעוניין בכך). זהו הטיפול שנמצא כטיפול היעיל ביותר להפרעת הOCD. טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על בסיס הנחה כי קשיים רגשיים והתנהגותיים נגרמים מלמידה נרכשת ורכישה של התנהגויות בלתי מסתגלות ודפוסי חשיבה מגבילים ובלתי יעילים עבורו. טיפול CBT ינסה להתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים על ידי תרגול, הקניית מיומנויות, חשיפה להתנסויות ושיתוף פעולה אקטיבי של המטפל יחד עם המטופל בתהליך הטיפולי המשותף.

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location