רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

התקפי חרדה

התקפי חרדה

מה זה בעצם התקף חרדה?

התקף חרדה (או בשמו השני התקף פאניקה) הוא התקף קצר של פחד עוצמתי ופתאומי. התקף החרדה עשוי להופיע עם מספר תסמינים גופניים. בחלק מהמקרים פונים לעזרה רפואית מתוך מחשבה כי קיימת התמוטטות או התקף לב. כאשר התקפי חרדה חוזרים שוב ושוב האבחנה עשויה להיות הפרעת חרדה.

התקף חרדה הוא חוויה מאוד לא נעימה. התחושה היא כי אין יכולת להתמודד, תחושה של חוסר שליטה וחוסר אונים יחד עם סימפטומים גופניים שונים. לא קל להתמודד עם התקפי חרדה לבד, לכן אנו מאוד ממליצים להגיע ולהיעזר בגורם מקצועי שמכיר לעומק את הנושא ויודע כיצד לתת מענה נפשי טוב. מאוד חשוב להיעזר בבני משפחה וחברים כחלק ממעגל התמיכה אך כאשר התקפי חרדה פוגעים בתפקוד ובאיכות החיים יש להיעזר בטיפול נפשי מקצועי על מנת להשיב את החיים למסלולם.

הצוות המקצועי של מכון תל אביב לפסיכותרפיה עומד לרשותכם על מנת לסייע לכם בכך. 

 

מעוניינים שנצור קשר?

מה בעצם קורה לנו בהתקף חרדה?

הגורם להתקפי חרדה הוא הפעלת מערכת הישרדותית בגוף האדם (ובכל בעלי החיים) הנקראת המערכת הסימפתטית. זו מערכת מורכבת המכינה את הגוף למצב של FFF – Fight – Flight – Freeze שלושה מצבים במצב שיש סכנה: לחימה, קיפאון או בריחה. אנו רואים זאת בהישרדות של בעלי חיים שמייצרים מגוון אסטרטגיות לשרוד, הן באמצעות לחימה והן באמצעים אחרים של הסוואה או בריחה.

כאשר המערכת הזו מופעלת בעצם מופרשים הורמונים במהירות (בעיקר אדרנלין) שיוצרים מצב ערנות ודריכות מרביים כהכנת הגוף לקראת הסכנה והאיום. מופעלת זיעה על מנת לקרר את הגוף וליצור חלקלקות, דופק מואץ להזרים דם לשרירים ולתפקד טוב יותר בזמן פציעה, נשימה מואצת כהכנה לפעילות פיזית, כיווץ העיניים לשיפור ראייה ועוד.

המערכת הזו מכינה את הגוף היטב לסכנה ואיום אמיתיים, כאשר בהתקף חרדה המערכת מופעלת למעשה ללא איום אמתי. המערכת הופעלה והאדם מרגיש שיש לו זיעה, דופץ מואץ, כאבים בחזה, מחנק, סחרחורת, נשימה כבדה וכו' ואינו מבין מדוע. אנשים מרגישים שהם עוברים התקף לב או שעומדים למות ופונים למיון, אך בבדיקה לא נמצא שום ממצא רפואי שמצביע על כך והרופאים מפנים לטיפול נפשי בהתקף חרדה.

התקפי חרדה – איך מתמודדים איתם?

כאשר מתרחשים התקפי חרדה, התסמינים כוללים כאמור כאבים בחזה, צמרמורת, דופק לב מואץ וקשיי נשימה, העשויים לגרום להרגיש כאילו עומד להתעלף, לאבד את הדעת או למות. אבל המציאות היא לא כך. המפתח לשרוד את התקף החרדה הוא ללמוד עוד על התקפי חרדה ולתרגל את המיומנויות הדרושות לעבור אותם.

בטיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) המטפל מסביר ומלמד את שדרוש ולתרגל שיטות להתמודדות טובה ויעילה יותר עם התקף חרדה. הלמידה כיצד להתמודד עם התקפי חרדה חשובה ביותר על מנת שהפחד לא יגביל את הפעילות והתפקוד היומיומי. מחקר עכשווי בנושא חרדה בבריאות הנפש ורפואה מצא כי גישות מרובות לניהול חרדה, כולל שיטות כמו נשימה והרפיה, מסייעות להתמודדות.

בטיפול CBT  לחרדה נעשית עבודת פרשנות של המטופל לסימפטומים אותם הוא חווה והתמודדות מולם, כאשר המרכיב ההתנהגותי של הטיפול כולל חשיפה לגירויים מאיימים ולימוד כיצד להימנע מתגובה של פאניקה ובהלה.

טיפול נוסף או מקביל שיעיל לטיפול בהתקף חרדה הנו טיפול תרופתי המתבסס על תרופות ממשפחת SSRI (כגון ציפרלקס, פרוזק, לוסטרל וכדומה). גם טיפול דינמי המסוגל לזהות סיבות שונות מהעבר הרחוק להתקפי החרדה, מסוגל לתת מענה טוב להתקפי חרדה ולהביא לשיפור בסימפטומים.

התקפי חרדה ידועים כגורם המשפיע באופן שלילי על איכות החיים הרגשית. קשה יותר לתפקד במשימות יומיומיות באופן תקין, רגיל ושוטף. קיים חשש לעשות דברים, לחיות רגיל, ליהנות, לחוות כהלכה הומור וחוויות חיוביות. מצב זה במידה ונמשך זמן רב יכול להוביל לירידה במצב הרוח ומחשבות שליליות ואף דיכאון. ההתמודדות מובילה לעתים להימנעות מסיטואציות שונות שאינן נעימות או שיוצרות מתח ולחץ.

אדם הלוקה בהתקפי חרדה עשוי להגיע קודם לגורמים רפואיים (רופא משפחה, רופאים מקצועיים, חדר מיון וכדומה), ולעתים לוקח זמן עד שהרופאים מזהים באופן מדויק שמדובר בחרדה ולא בבעיה גופנית, וזאת בגלל שהבעיה "מתחפשת" לסיטואציה שיכולה להתפרש כגופנית בלבד – בשל הסימפטומים הגופניים השונים המתלווים לכך.

אנו ממליצים לנסות להתחיל טיפול פסיכולוגי, במיוחד טיפול CBT העוזר מאוד בנושא חרדה. טיפול יכול להקל ולשפר את איכות החיים הרגשית. אנו ממליצים ליצור עמנו קשר במקרה של התקף חרדה ולא להישאר במצב הקיים.

מעוניינים שנצור קשר?