רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול בחרדה

טיפול בחרדה

מהי חרדה?

חרדה היא מצב שבו אדם חש מתח, אי שקט ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, ושהוא מרגיש חסר אונים מולם. למעשה החרדה מורכבת מפחד, פחד ממשהו ברור כגון פחד קהל או פחד בחינות, או ממשהו פנימי, שאינו לגמרי ברור, כמו במקרה של התקפי חרדה. אנו ננסה לענות במאמר זה על שאלות שונות שעולות בנוגע לנושא טיפול בחרדה.

ישנם מספר סוגי חרדה ומספר אפשרויות טיפול, הנכם מוזמנים לקרוא על הנושא או ליצור עמנו קשר טלפוני.

מעוניינים שנצור קשר?

מאפיינים להתקף חרדה - תסמינים פיזיולוגיים:

 • קוצר נשימה
 • בחילה במערכת העיכול
 • כאבים בחזה (כאב, דקירות)
 • הזעה יתר על המידה
 • דופק מהיר
 • תחושה של סכנה קרבה
 • דפיקות לב
 • רעידות
 • תחושה של מחנק
 • סחרחורת
 • דקירות קלות
 • גלי קור או חום

תסמינים פסיכולוגיים:

 • תחושה של חוסר בטחון
 • מתח רב, אי שקט מתמשך
 • מחשבות פחד ודאגה חוזרות ונשנות ("אצא מדעתי")
 • מחשבות מציפות ומציקות (פחד ממוות)
 • תלותיות גוברת
 • דפרסונליזציה - תחושה שדברים לא אמיתיים באמת
 • רצון להימנעות

קיימים מספר סוגי חרדה

חרדה כללית

ניתן להגדיר חרדה זו בפשטות כדאגה יתר על המידה. עיסוק רב, חזרתי ומתגבר בדאגות שונות כגון חששות כלכליות, זוגיות, הורות וכדומה. הדאגות והמחשבות עלולות לתפוס נפח רב מחיי היומיום ולפגוע בתפקוד השוטף ובאיכות החיים.

התקפי חרדה

התקף מסוג זה הינו אירוע פתאומי בו מופיעים סמפטומים גופניים כגון קוצר נשימה, בחילה, כאבים בחזה, הזעה, דופק מהיר, כאבי בטן וראש וכו'. סמפטומים אלו מלווים בדרך כלל במחשבות מציפות ובתחושות כי דבר נוראי עומד להתרחש.

 אובססיביות קומפולסיביות OCD

חרדה זו מאופיינת במחשבות בלתי נשלטות שחוזרות שוב ושוב, ולעיתים גם בהתנהגות שחוזרת על עצמה. תתכן נוקשות וחוסר גמישות כללית בחיים כגון הקפדת יתר על סדר וניקיון, עד כדי פגיעה בתפקוד השוטף ובאיכות החיים.

 חרדה חברתית

תחושות מועצמות של חרדה במצבים חברתיים, הכוללות פחד להרגיש בושה, השפלה, ביקורת במצבים חברתיים שונים ובעיקר בסיטואציות חדשות ולא מוכרות.

 פוסט-טראומה

חרדה זו הינה מצב רגשי המתפתח בתגובה לחוויה של אירוע לחץ קיצוני, הנחווה כאיום על החיים (כמו פיגוע, חוויות קרב, אונס, תאונת דרכים ועוד). מרבית האנשים חווים שינויים רגשיים ופיזיים בעקבות אירועים שכאלו. הסימפטומים יתבטאו בחוויה מחדש של הטראומה, לעיתים באופן פולשני, הימנעות מכל דבר העלול להזכיר את הטראומה, ועוררות יתר שתתבטא בבהלה מכל דבר, נרגזות יתר, קשיי שינה, קשיי ריכוז וכו'. אחד הקשיים המרכזיים בהתמודדות עם פוסט-טראומה הוא שנדמה שהזמן נעצר, האדם הסובל מחרדת פוסט-טראומה מרגיש שחייו לא מתקדמים, שאינו יכול לעבור הלאה.
אנו מאוד ממליצים להיוועץ בעזרה מקצועית בכדי להתמודד טוב יותר עם פוסט-טראומה, ולעשות זאת כמה שיותר קרוב לזמן האירוע הטראומטי.

קלסטרופוביה

פחד (פוביה) בלתי נשלט ממקומות סגורים כגון מעליות, מטוסים, אוטובוס, אולם קולנוע. חרדה זו מתרחשת כאשר מתקיים מפגש עם גורם מאיים ומפחיד אשר גורם לסימפטומים גופניים כגון דופק מהיר, לחץ בחזה, הזעה, קוצר נשימה וכו'. אנו ממליצים על טיפול CBT לטיפול בחרדה זו.

אגורופוביה

פחד (פוביה) בלתי נשלט ממקומות פתוחים כגון פחד לצאת מהבית למקומות לא מוכרים ובמיוחד מקומות גדולים ורחבים הומי אדם, מתוך חשש מהתקף פאניקה רחוק ממקום בטוח ומוכר בו ניתן לקבל עזרה ותמיכה. אנו ממליצים על טיפול CBT לטיפול בחרדה זו.

מהי למעשה פוביה?

פוביה היא פחד מפני דבר שהוא מוגדר, ושאינו תואם לרמת המסוכנות שלו במציאות. אנשים עשויים לפתח פוביה כמעט מכל דבר, אם זה בעלי חיים שונים כגון עכבישים, נחשים, אריות וכו', פוביה מנהיגה ועוד.

הפרעת חרדה מוכללת

בסוג הפרעת חרדה זו האדם חש חרדה במשך רוב הזמן. זאת למרות שהוא אינו יודע להגדיר באופן ספציפי ממה הוא מפחד. החרדה מתבטאת בסימפטומים שונים (שפורטו קודם לכן) וקיים קושי להרגיע אותה בגלל תחושת השרירותיות והאין אונים מולה. טיפול פסיכולוגי בחרדה מסוג זה משלב טיפול קוגניטיבי התנהגותי יחד עם כלים להרגעה כגון דימיון מודרך.

 

טיפולים פסיכולוגים לטיפול בחרדה

טיפול דינמי גישה פסיכואנליטית

טיפול בחרדה בגישה הפסיכואנליטית הינו טיפול שרוב האנשים מכירים כטיפול פסיכולוגי קלאסי. הטיפול הדינאמי מניח שקיימים מקורות לא מודעים להיווצרות החרדה, ומהות הטיפול הדינאמי היא מסע לאורך זמן של האדם אל תוך עצמו. במסע זה האדם מפתח רמות של מודעות עצמית לחלקים פנימיים לא פתורים. גישה זו עוזרת לאדם להביא לשיפור משמעותי באיכות חייו הרגשיים, וכך גם להוריד את רמת הלחץ והחרדה עקב יכולת להתמודד טוב יותר עם קשיים. סוג זה של טיפול אינו מתאים לכולם וכיום קיימים סוגי טיפול שעשויים להיות יעילים וקצרים יותר לטיפול בחרדה.

טיפול התנהגותי (Behavioral Therapy)

טיפול פסיכולוגי מסוג זה נועד לנסות לשנות התנהגויות בלתי רצויות ולשלוט בהן. בטיפול התנהגותי האדם לומד כיצד להתמודד טוב יותר עם מצבים שקשים לו, לעיתים באמצעות טכניקה שמשתמשת בחשיפה לאותם מצבים קשים באופן מבוקר והדרגתי, וכך להתמודד טוב יותר ולהרגיש שליטה בהתמודדות עם מצבים שונים.

טיפול קוגניטיבי (Cognitive Therapy)

מטרתו של טיפול פסיכולוגי מסוג זה היא לנסות לשנות דפוסי חשיבה שאינם יעילים או שאף עשויים לעשות נזק. האדם לומד באמצעות טיפול זה כיצד לעשות הבחנה בין מחשבות מציאותיות למחשות לא מציאותיות וכאלו שאין מועילות לו, כפי שמתרחש בטיפול ההתנהגותי, האדם מרגיש פעיל ושולט יותר ויותר בחייו ובמחשבתו, וכך מקבל תחושת ביטחון הולכת וגוברת.

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT Cognitive Behavioral Therapy)

טכניקה טיפולית זו מקובלת כיום בטיפול בחרדה. טיפול פסיכולוגי מסוג זה נפוץ ויעיל כיוון שעושה שימוש גם בטיפול הקוגניטיבי וגם ההתנהגותי. המטופל לומד גם לשלוט במחשבתו בין מחשבות מציאותיות ללא מציאותיות, ולומד גם לשלוט בהתנהגותו באופן טוב יותר במצבים שקשים לו ויוצרים חרדה. כך נוצרת תחושה של שליטה והתגברות על סיטואציות שקודם לכן היה קשה להתמודד איתן.

טכניקות של הרפיה ודמיון מודרך

טכניקה של הרגעה כגון הרפיה ודימיון מודרך נפוצות מאוד לסיוע להורדת לחץ וחרדה, ככלים שניתן ללמוד בטיפול פסיכולוגי להתמודדות טובה יותר עם סיטואציות קשות וסימפטומים שמופיעים. טכניקה של הרפיה עשויה לכלול למידה של נשימה נכונה ומרגיעה.

היפנוזה

טיפול פסיכולוגי מסוג היפנוזה, למעשה היפנוזה היא חלק מתהליך של טיפול פסיכולוגי, ובהיפנוזה נעשה שימוש ככלי שמאיץ תהליכים לא מודעים.

EMDR

פירוש השם הוא הקהייה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים. היום משתמשים לאו דווקא בתנועות עיניים אלא בכל טכניקה שעשויה ליצור גירויים בין שתי ההימספירות במוח. לפי התיאוריה שבבסיס טיפול זה בשעת טראומה יש הצפה נוירולוגית וקוגניטיבית של קלט ולא נעשה עיבוד כהלכה, וכתוצאה מכך מאוחסנים זיכרונות באופן לא יעיל ופונקציונאלי ברשתות זיכרון נפרדות. בטיפול EMDR עבור טיפול בחרדה מתרחשת השלמה של הפער שנוצר ולפיכך לפתח מנגנוני התמודדות טובים יותר. (ע"פ תאוריה של ד"ר שפירו).

טיפול בחרדה- טיפול תרופתי

טיפול תרופתי להתמודדות עם חרדה נועד לתת פתרון ביולוגי, לעיתים בנוסף לטיפול פסיכולוגי בחרדה. נעשה שימוש בתרופות נוגדות דיכאון או חרדה על מנת להקל על סימפטומים שונים שעשויים לפגוע בתפקוד היומיומי. ההתאמה התרופתית נעשית באופן אישי וכל אדם עשוי להגיב מעט שונה ולהשתמש בטיפול התרופתי לאורך תקופה קצרה יחסית או באופן ארוך טווח.
התרופות הנפוצות לשימוש בקרב רופאי משפחה ופסיכיאטרים הם קודם כל משפחת ה SSRI – selective serotonin reuptake inhibitors, כמו כן אם אין תגובה לכך יש אפשרות להשתמש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזיפינים וכן בתרופות ממשפחות טריציקליקים, חסמי סטא, ו MAOI.

טיפול בחרדה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי לטיפול בחרדה

מעוניינים שנצור קשר?