רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
חרדות ופחדים

חרדות ופחדים

חרדות ופחדים

מה ההבדל בין פחדים וחרדות?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו כבני אדם, הוא חיוני וחשוב ותפקידו לעזור לנו להישמר ולדאוג לעצמנו. לא כך החרדה, החרדה מגבילה אותנו, מחלישה את היכולת שלנו לעזור ולשמור על עצמנו. ניתן בקלות להתבלבל בין חרדות ופחדים שכן התחושה הפנימית היא זהה, התסמינים החיצוניים הם דומים,בשניהם יש תגובות פזיולוגיות (הזעה, דופק, לחץ בחזה, שינוי בראיה..) תגובות קוגניטביות והתנהגותיות, אך חרדות ופחדים הם שני דברים שונים לגמרי.

פחד מופיע אל מול איום שקיים בפועל כרגע, כמו מפגש עם חיה מסוכנת או נסיעה ברכבת הרים, וברגע שהסכנה חולפת תחושת הפחד גם היא נרגעת, הסימפוטומים הפיזיולוגיים הרגשיים והקוגניטיביים ייפסקו, והנפש תחזור לשגרה עד הפעם הבאה שתפגוש בסכנה.

אם כך, מה זה חרדה? חרדה היא מצב תמידי של פחד פנימי שאינו תלוי סיטואציה או סכנה ממשית, תחושת פחד שמתקבעת בנפש בעוצמות גבוהות ללא תלות באירוע או בהיגון, והיא מפעילה את מנגנוני ההגנה במפתיע בדמות התקף חרדה.

אם אתם חושבים שהפחד הפנימי שלכם הוא באמת חרדה, והיא מלווה אתכם בחייכם, דעו כי ניתן לטפל בחרדה ולהפחית משמעותית את עוצמתה והשפעתה.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה אנחנו מטפלים בקשת של פחדים וחרדות, גם במקרים של חרדות קשות המפריעות לשגרת החיים. אנו מציעים למטופלים שלנו מגוון טיפולים שהוכיחו עצמם כיעילים: טיפול פסיכולוגי דינמי, טיפול CBT ו/או טיפול פסיכיאטרי, ומתאימים להם את הטיפול הנכון עבורם.

אתם מוזמנים ליצור קשר ולספר לנו על החרדה שממנה אתם סובלים ונוכל להתאים את הטיפול המדוייק עבורכם.

מעוניינים שנצור קשר?

מהי חרדה ומהם סימניה?

כיום חרדה נחשבת לאחת מההפרעות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים וילדים. חרדה היא תחושת פחד או דאגה מרובה, המלווה בסימנים גופניים ורגשיים שונים. תחושות אלו עולות כתגובה למצב המפורש על ידי האדם כמאיים על שלמותו הגופנית או הנפשית.

חרדה יכולה להתבטא בסימנים גופניים כמו רעד, קשיי נשימה, לחץ בחזה, הזעה, תחושת מחנק ועוד. בסימנים רגשיים כמו פחד, לחץ, מועקה, חוסר שקט, חוסר אונים, חוסר שליטה על מחשבות מטרידות או הופעת מחשבות קטסטרופליות שמשהו נורא שעומד להתרחש, או בסימנים התנהגותיים של המנעות ממצבים המעוררים את אותן תחושות.

האם חרדה תמיד נחשבת תגובה לא נורמלית?

לא. כאשר מופיע איום ממשי על חיינו, או כאשר אנו עומדים מול סכנה, חרדה היא התגובה הנורמלית של הגוף. הגוף מטבעו מגיב בסימנים של חרדה, מתח, פחד והמנעות כמנגנון הישרדות. אלא שחשוב לשים לב שכאשר סימנים אלו מופיעים ללא סכנה או איום נראה לעין, בעת מצבים טבעיים אחרים (שהיה עם אנשים, במקומות פתוחים או סגורים) או כאשר הסימנים מופיעים באופן מוגזם וחסר שליטה במצבי לחץ (בעת מבחן למשל), יש לשקול פניה לאבחון של חרדה.

אילו טיפולים קיימים עבור חרדות ופחדים?

 

באופן כללי ניתן לחלק את הטיפולים עבור פחדים וחרדות לכמה סוגים עיקריים והם: טיפול תרופתי (הניתן רק על ידי פסיכיאטר) לטיפול בסימני החרדה, ובתחלואה הנלווית לה כמו דיכאון. הטיפול משפיע באופן מיידי על תסמיני החרדה אך טומן בחובו גם פיתוח תלות בתרופה ואינו מתייחס לטיפול בשורש הבעיה ומניעת הופעת החרדה בעתיד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר מועד ונועד לסייע בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות השולטים באדם בעת החרדה וכן נועד לסייע לאדם למנוע התקפי חרדה עתידיים. כיום טיפול זה נחשב לטיפול היעיל ביותר בחרדה לסוגיה.

טיפולים פסיכולוגים אחרים הם טיפולים דינמיים ארוכי טווח העוסקים בטיפול בשורש הבעיה ומקורותיה, על מנת לחזק את תחושת הביטחון הבסיסית של האדם בעצמו ובעולם. כמו כן מוכרים טיפולים אלטרנטיביים כמו הרפיה מנטלית, דמיון מודרך והיפנוזה.

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location