רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול בהתקפי חרדה

טיפול בהתקפי חרדה

טיפול בהתקפי חרדה

הכל על טיפול בהתקפי חרדה

התקף פאניקה (שם מקביל להתקף חרדה) עלול להיתפס בקלות כבעיה גופנית אקוטית כגון קוצר נשימה, תחושת חנק ואף התקף לב. קל מאוד להתבלבל בין התסמינים השונים ולכן חשוב לפנות לאנשי מקצוע מתאימים לביצוע אבחון נכון וקבלת טיפול בהתקפי חרדה מתאים.

ננסה לעשות סדר לגבי מהו הטיפול היעיל ביותר לסיוע נפשי באמצעות טיפול בהתקפי חרדה, כיצד הוא בכלל נראה ומרגיש, ומהם האפשרויות הטיפול השונות הקיימות. התקף חרדה הנו חוויה קשה מאוד, קיצונית ומטרידה. האדם החווה אירוע מסוג זה עשוי להיבהל ולחוש בלבול רב וחוסר הבנה לגבי מצבו.

התקף חרדה הנו אירוע קצר ומפתיע (מספר דקות, לעתים עד 15 דקות) שע"פ האבחנה הפסיכיאטרית (המבוססת על ה DSM) כולל לפחות 4 מתסמינים הבאים:

 • הזעה
 • רעד
 • דפיקות לב חזקות או דופק מהיר
 • תחושות מחנק או חוסר אוויר
 • בחילה או אי נוחות בדרכי העיכול
 • סחרחורת, תחושת חוסר יציבות או ערפול או קלות בראש
 • כאבים או חוסר נוחות בחזה
 • דה-ריאליזציה (תחושת ניתוק מהמציאות) או דה-פרסונליזציה (ניתוק של האדם מגופו)
 • תחושה של סכנת מוות
 • פחד מאיבוד שליטה או שיגעון
 • צמרמורות או גלי חום
 • נימול או הירדמות של איברים

ע"פ האבחנה הפסיכיאטרית תחושות אלו צריכות להגיע אל שיאן תוך עשר דקות מרגע הופעת התסמינים, ולהיעלם בהדרגה. התקף החרדה הינו כה חזק עד כי בהתקף הראשון הרוב בטוחים כי הם חווים התקף לב. עוצמת ההתקף גורמת לאדם החווה אותה לברוח מהמקום הפיזי בו מתרחש ההתקף וגורם להימנעות מאותו מקום בעתיד.

מעוניינים שנצור קשר?

המנגנון הביולוגי המפעיל העומד מאחורי התקף החרדה נקרא Fight or Flight – מצב של לחימה או בריחה בעת סכנה ממשית. מנגנון זה מפעיל את המערכת הסימפטתית בגוף – כלומר ייצור מוגבר של אדרנלין (להכין את הגוף באופן מיטבי ללחימה או בריחה).

הפעלת המנגנון מתבטאת במספר גורמים:

בהאצה של דפיקות הלב (להגביר העברת דם לאיברי הגוף על מנת להכינו ללחימה מיטבית או כהכנה לפציעה אפשרית), הזעה (לקירור הגוף לקראת מאמץ מוגבר), הגדלת האישונים (לראייה טובה יותר לקראת לחימה או בריחה) ועוד ועוד. מערכת זו מופעלת בעת התקף חרדה ללא סכנה ממשית אמיתית, אלא מתוך פחד שיקרה משהו. מערכת זו מופעלת לשווא שוב ושוב ונוצרת תחושה אמיתית בגוף שקיימת סכנה ממשית, וכך האדם מרגיש – את מלוא עוצמת התגובה.

 

טיפול בהתקפי חרדה – כיצד מתמודדים?

טיפול CBT – קוגניטיבי התנהגותי – נמצא כטיפול היעיל ביותר לטיפול בהתקפי חרדה. מדובר בטיפול קצר מועד וממוקד. טיפול זה פועל לשינוי עיוותי חשיבה קיימים ודפוסי חשיבה המייצרים חרדות שאינן מציאותיות. המטרה היא לבצע הפרדה בין התסמינים השונים שהאדם מרגיש לבין המשמעות הרגשית שלהם. בטיפול ניתנים כלים יישומיים להתמודדות טובה יותר עם התסמינים ולמידה שאינם בהכרח מאיימים.

במידת הצורך ישולב טיפול תרופתי עם טיפול CBT על מנת להקל ולשפר את התפקוד, ולאפשר עבודה טיפולית יעילה יותר. מתן טיפול פסיכיאטרי תרופתי במקרה של התקף חרדה (בדרך כלל מדובר בתרופות ממשפחת ה SSRI) ניתן ע"פ רמת החומרה, העוצמה והתדירות של ההתקפים, וקשר לקשיים נפשיים נוספים.

 

התקפי חרדה אצל ילדים

חשוב להבהיר כי להבדיל ממבוגרים שמסוגלים לזהות תסמינים פיזיים שונים, הרי שילדים, שגם הם לוקים בהתקפי חרדה לא אחת, לא תמיד מצליחים להביע ולהעביר את תחושותיהם כפי שהן באמת, מה שעלול להפוך את המשימה של אבחון התקף החרדה על ידי ההורים לקשה יותר. על ההורה להיות קשוב וערני לילד, וזאת משום שאינו תמיד מדווח על שינויים אותם הוא חווה.

במרבית המקרים ילדים אשר חווים התקף חרדה הדבר יבוא לידי ביטוי בפחד רב, נסיון הימנעות עיקש מהגורם המפחיד או המעורר את התקף החרדה וכאבי בטן. כאבי הבטן הם ביטוי הן לתסמינים הגופניים וכך גם לתסמינים הרגשיים

 

איזי מאימן - עו

איזי מאימן

מומחה CBT

עובד סוציאלי קליני, עוסק בפסיכותרפיה עם מבוגרים ומתבגרים, טיפול זוגי וייעוץ שיקומי. (מס\' רישיון 18285). בעל הכשרה ונסיון רב בטיפול קוגנטיבי התנהגותי (טיפול CBT) מטעם משרד הבריאות. בעל תואר שני . M.A בעבודה סוציאלית קלינית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מדריך מוסמך.

איזי מאימן, מומחה בטיפול CBT, מציג את ניסיונו בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

איזי מאימן, מתאר כיצד טיפול CBT פועל בטיפול בחרדה.

קראו עוד על הנושא:

מעוניינים שנצור קשר?