רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי

מאמר זה מתבסס על מאמרו של ג'ונתן שדלר, The Efficacy of Psychodynamic Psychotherapy על היעילות של טיפול פסיכולוגי פסיכודינמי, ושהפך למאמר בולט בתחום (Shedler, 2010). בין השאר, מציע שדלר אפיונים בהירים וברורים יחסית לתיאור ייחודה של הגישה הפסיכודינמית. הוא מציע שבעה אפיונים בסיסיים של טכניקות טיפול פסיכודינמי:

1. התמקדות ברגש ובביטוי שלו: המטפל עוזר למטופל לתאר ולתת ביטוי לרגשות, כולל רגשות מנוגדים, רגשות מציקים או מאיימים, אשר בדרך כלל המטופל מתקשה להכיר בהם.

2. בדיקה של ניסיונות הימנעות ממחשבות ורגשות היוצרים מצוקה: המטפל מתייחס להימנעות באופן כוללני: היעדרות מפגישות, איחורים, התחמקויות, שינוי נושאי שיחה, או דיון בגורמים חיצוניים והימנעות מהתייחסות לתפקידו של המטופל עצמו ביצירת מציאות חייו.

3. זיהוי של דפוסים חוזרים: המטפל מתייחס למחשבות ורגשות שחוזרות על עצמן, ובמיוחד לאלו שעוסקות בדימוי עצמי, ביטחון וערך עצמי, יחסים בינאישיים ואירועי חיים.

מעוניינים שנצור קשר?

4. דיון בחוויות עבר: חקירה של חוויות ראשוניות בחיים, בדיקת הקשר בין העבר להווה, ואת הדרך שבו העבר נוטה לחיות שוב בהווה של המטופל ולהיות נוכח באופן מודע ולא מודע. המטרה של הטיפול הפסיכודינמי היא לשחרר את המטופל מדפוסים וחוויות עבר שאינן תורמות לו, ולאפשר לו לחיות בהווה באופן מלא יותר.

5. התמקדות ביחסים בינאישיים: התמקדות ביחסים עם הזולת ובחוויה בתוך היחסים. עיסוק בדפוסים אדפטיביים ולא אדפטיביים, וביכולות ומגבלות לפגוש צרכים רגשיים של העצמי ושל האחר.

6. התמקדות ביחסים בטיפול: נושא מרכזי בטיפול הפסיכודינמי הוא התמקדות ביחסים המתהווים בתוך הטיפול בין המטפל למטופל. לדוגמא חזרה על תבניות של יחסים בתוך הטיפול (העברה והעברה נגדית) נותנות הזדמנות ייחודית לעבוד עליהם ב"כאן ועכשיו" באופן מיידי וחי. המטרה היא ליצור גמישות גדולה יותר ומרחב תמרון ביחסים בינאישיים, וכמו כן יכולת טובה יותר להיות רגישים לצרכיהם הרגשיים של הזולת.

7. חקירה של פנטזיות ומשאלות: בטיפול מסוג זה ניתן למטופל להעלות כל דבר העולה בדעתו של המטופל (בניגוד לגישות טיפול הקובעות שיחה ידועה מראש על נושאים מסויימים). כך עולים בטיפול משאלות, פחדים, פנטזיות, חלומות וכו'. מחומר טיפולי זה ניתן להסיק אודות תפיסותיו העצמיות של המטופל ועולמו הפנימי, ויכולתו או מגבלותיו לשלב את ניסיונו האישי עם עולמו הפנימי. כך שואף הטיפול הפסיכודינמי למצוא ולממש משמעות והנאה בחייו של המטופל.

שדלר כותב כי הטיפול הפסיכודינמי עוסק לא רק בשבעת הסעיפים הרשומים לעיל, כי אם הרבה מעבר לכך. טיפול זה עוסק לא רק בהסרת הסימפטומים שגורמים למצוקה, אלא גם בחיזוק היכולות והמשאבים, העצמה וחיזוק העצמי.

המשמעות היא כי טיפול מסוג זה מרחיק לכת מעבר למצוקה המיידית, ומתבונן על הפוטנציאל הכולל של האדם ביחס וליכולותיו הבינאישיים, שימוש בכישרונותיו וכדומה. לדוגמא טיפול פסיכודינמי יתבונן גם על יצירת הערכה עצמית ריאלית, סבילות טובה יותר לרגש, חוויות מיניות טובות יותר, הבנה מדויקת יותר של העצמי והאחר, והתמודדות מול אתגרי החיים ממקום של חופש וגמישות רבה יותר.

מטרות אלה מושגות בטיפול באמצעות התבוננות עצמית, חקירה וגילוי עצמי, המתרחשים בתוך מרחב בטוח ויחסים אמיתיים בין המטפל למטופל.

לדוגמא, טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT שונה במהותו: המטפל מבנה את השיחה, מציע נושאים, מדריך ונותן הנחיות, דן באופן אקטיבי עם המטופל להגדרת מטרות טיפוליות, ומתמקד בעיקר במחשבות ואמונות הקשורות להתרחשויות בהווה.

טיפול פסיכולוגי פסיכודינמי

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location