רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
אבחון פסיכיאטרי
טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

פסיכולוג בתל אביב

מתי מומלץ לפנות לטיפול על ידי פסיכיאטר?

אנו ממליצים לפנות לעזרה באמצעות טיפול פסיכיאטרי כאשר קיים חשש למצוקה נפשית משמעותית, אשר גורמת לתחושה של תפקוד לא תקין, מצבי רוח משתנים ומבלבלים, הצפה רגשית, תחושת איבוד שליטה וכדומה. ייתכן שמצוקה נפשית תתורגם לחרדות, דיכאון, לחץ ותסכול. כמו כן, כאשר ישנם סממנים לשינוי בדפוסי התנהגות רגילים כגון התרחקות מחברה, הפרעות בשינה וכו'. במידה וקיימות מחשבות מציפות, מפחידות או בלתי נשלטות מומלץ לפנות לעזרה מקצועית על ידי פסיכיאטר.

מי הוא פסיכיאטר?

פסיכיאטר הוא אדם שלמד רפואה ולאחר מכן התמחה במשך ארבע שנים בפסיכיאטריה. פסיכיאטריה עוסקת במצוקות והפרעות נפשיות כאשר היא מתייחסת גם לפן הנפשי וגם לפן הפיזיולוגי. הפסיכיאטר בעצם מאבחן את הבעיה ממנה סובל המטופל ומחליט על דרך הטיפול, ברשותו שני ערוצים – טיפול פסיכיאטרי תרופתי וטיפול פסיכותרפי (שיחות) כגון טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי וכדומה.
הוא מפעיל שיקול דעת האם מספיק להפנותו לטיפול פסיכותרפי עם פסיכולוג קליני או גם לתת מענה ע"י תרופה פסיכיאטרית, כמובן שלהחלטה איזה מענה לתת נכנסים גם שיקולים הקשורים למטופל, כגון הרצון ליטול טיפול תרופתי, היכולת לממן טיפול פסיכולוגי לאורך זמן וכו'. לעיתים הפסיכיאטר מבצע בעצמו גם את הטיפול הפסיכותרפי.

מעוניינים שנצור קשר?

פגישות טיפול פסיכיאטרי 

הפגישה הראשונה עם פסיכיאטר נקראת פגישת אינטייק, בה נערך ראיון מעמיק באמצעותו מאבחן פסיכיאטר את הקשיים של האדם שמולו. הראיון מכוון להבנת קשיים בתחום הנפשי, הרגשי וההתנהגותי, ואיתור הסימפטומים החיצוניים שמקורם בקשיים אלו. כאשר נמצא בידיו המידע הדרוש, הפסיכאטר מנסה לקבוע את האבחנה המתאימה ביותר, וממליץ על טיפול פסיכיאטרי מתאים. הטיפול יכול להיות טיפול תרופתי, שהוכח כתורם ויעיל להפרעה ממנה סובל האדם, ובחלק מהמקרים הוא ממליץ גם על טיפול פסיכולוגי במקביל. פגישה עם פסיכאטר אינה מניבה בהכרח טיפול תרופתי, אך יכולה מאוד לסייע באבחון ההפרעה והקושי.

הפגישות הבאות עם הפסיכיאטר נקראות פגישות מעקב ובהן המטופל מספר כיצד הוא מרגיש, האם חל שינוי בהרגשתו, בהתנהגותו. פגישות המעקב נערכות אחת לתקופה, בהן יכול הפסיכיאטר לבדוק את יעילותו של הטיפול התרופתי והפסיכותרפי, לשמוע מהמטופל מה תורם לו יותר, ולהמליץ האם להמשיך בטיפול הקיים או לשנות משהו.
טיפול תרופתי נמצא יעיל בהשפעתו על הפרעות ומצוקות נפשיות רבות, הנפוצות ביניהן הן דיכאון, חרדה, אובססיביות, הפרעת קשב וריכוז, פסיכוזה ועוד. לעיתים הוא מטפל בהפרעה עצמה ולעיתים בסמפטומים שלה. ההמלצה ליטול תרופה היא לשיקול דעתו של הפסיכיאטר בלבד, כאשר הוא בוחן את רמת החומרה של ההפרעה והפגיעה בתפקוד. ייעוץ פסיכיאטרי עשוי להמליץ על שימוש בתרופה לתקופה מסויימת או לשימוש קבוע ללא מגבלת זמן, כאשר ההמלצה עשויה להשתנות ממקרה למקרה.
כאשר ניתן טיפול תרופתי במקביל לטיפול פסיכותרפי (טיפול בשיחות עם פסיכולוג קליני), חשוב לקשר בין פסיכיאטר מומחה לפסיכולוג קליני על מנת שיוכלו לקבל את התמונה המלאה ביותר אודות מצבו של המטופל. קישור זה מביא את הטיפול הפסיכיאטרי הכולל למיטבו ומסייע בהצלחתו.
ניתן לקרוא באתר איגוד הפסיכיאטריה בישראל על האתיקה המקצועית בתחום הפסיכיאטריה.

טיפול תרופתי פסיכיאטרי

לאחר ביצוע אבחנה פסיכיאטרית, ניתן להתחיל בתהליך הטיפולי. על פי שיקול פסיכיאטר מומחה והאבחנה, ינתן טיפול פסיכיאטרי מתאים למצב. לאחר הפגישה הראשונה (שבדרך כלל ארוכה יותר ומעמיקה) יקבעו פגישות מעקב סדירות בהן ידווח המטופל על מצבו, השפעת התרופות במידת הצורך ותופעות לוואי שונות אם קיימות. כך יכול הפסכיאטר להתרשם ובמידת הצורך לבצע שינוי תרופתי או להוסיף טיפולים אחרים כגון טיפול פסיכולוגי, טיפול CBT וכו'.

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location