רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD

הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) וכיצד ניתן לטפל בה

הפרעת האובססיביות כפייתיות הינה הפרעה רפואית, מוחית, שגורמת לבעיות בעיבוד המידע. ספקות, דאגות ואמונות שליליות הן חלק משגרת היום יום שלנו, אך כאשר הן נעשות מוגזמות, חסרות פרופורציה והיגיון, ניתן לאבחן זאת כהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, או בשמה המקוצר OCD. מדובר במצב בו האדם אינו מצליח להרפות ממחשבה טורדנית שחדרה אליו, והיא מכה בו שוב ושוב ללא כל היגיון עד לכדי פגיעה ממשית בתפקוד. במאמר זה נרחיב על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD.

בעבר, נחשבה ההפרעה לכזו שלא ניתן לטפל בה. מרבית האנשים אשר סבלו מ-OCD ניסו טיפולים פסיכותרפיים שאינם היו אפקטיביים עבור אותה הפרעה והמשיכו לסבול, ללא כל תקווה. כיום, על פי מחקרים רבים שנעשו בתחום, נמצא כי טיפול תרופתי, של תרופות נוגדות חרדה וכן  טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ב-OCD הם היעילים והאפקטיביים ביותר עבור טיפול ב-OCD ומטופלים מדווחים על דעיכה ניכרת בסמפטומיים לאחר טיפול שכזה, או שילוב בין שני הטיפולים הללו.

סובלים מ-OCD? פנו אלינו לקבלת טיפול בהקדם!

מעוניינים שנצור קשר?

מהי הפרעת OCD?

הפרעת ה- OCD הינה הפרעה אובססיבית (טורדנית) קומפולסיבית (כפייתית) (Obsessive Compulsive Disorder) והיא אחת מן הפרעות ממשפחת החרדה.

 

תורשה וסביבה

על פי מחקרים שנעשו בתחום, אומנם עוד לא נמצא גן ספציפי המעיד על הפרעת הOCD אך חוקרים טוענים, על פי ממצאים, כי אכן ישנו קשר של תורשה להפרעה. OCD אשר מתחיל להתעורר בילדות, בדרך כלל עובר בתורשה במשפחה. כאשר אחד מההורים סובל מהפרעה טורדנית כפייתית, הסיכויים שהילד יפתח אותה, הם נמוכים ביותר. הOCD בצורתו הכללית הינו תורשתי אך סמפטומים ספציפיים של הפרעה כלשהי אינם עוברים בתורשה. וכך ייתכן שלילד ולאם, הסובלים מההפרעה הטורדנית כפייתית, יהיו טקסים שונים וטריגרים אחרים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ל-OCD

על פי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, עם עלייה במודעות להפרעת ה-OCD, נמצא כי הטיפולים היעילים ביותר הם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי וכן טיפול פסיכיאטרי. לעיתים קרובות, כאשר ההפרעה אינה טופלה בזמן או כאשר הסמפטומיים של ההפרעה קיצוניים וקשים מנשוא, הטיפול האפקטיבי ביותר כולל שילוב של טיפול הCBT וטיפול תרופתי. כאשר אדם מטופל על ידי תרופות שהותאמו לו, השילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי עם הטיפול התרופתי, יכול לעצור ביותר למנוע חזרה של הסמפטומיים עם הפסקת התרופות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD הנו יעיל וממוקד. מדובר בטיפול שמכוון לפעול כנגד המעגל שתואר קודם לכן בין המחשבות הטורדניות המייצרות חרדה לבין ההתנהגות הכפייתית המנסה להפחית את החרדה. טיפול זה מספק למטופל מגוון כלים להתמודדות הן בחלק ההתנהגותי והן בחלק הקוגניטיבי. המרכיב ההתנהגותי כולל חשיפה הדרגתית לגורמים מעוררי חרדה תוך הימנעות הדרגתית מהתגובה הכפייתית שנועדה להפחית את החרדה. כלומר אט אט לנתק את הקשר היוצר את המעגל ביניהם.

המרכיב הקוגניטיבי כולל מתן כלים לשינוי דפוסי חשיבה קיימים היוצרים עיוותי חשיבה, לדוגמה ביצירת קשר לא הגיוני בין גורמים שונים לחרדה – שאין הגיון בכך שספירת עמודי חשמל בנסיעה תגן על מישהו מפני פגיעה עתידית. המטפל והמטופל יבחנו יחד את מידת הסבירות וההגיון במחשבות.

מחקרים שנעשו בתחום, בשנים האחרונות, מראים כי ישנו שיפור ניכר בהפרעה ובסמפטומיים שלה, של 55%-85% בקרב הסובלים מהפרעה מטורדנית כפייתית, אשר טופלו בשיטת הCBT.

 

כיצד עובד טיפול CBT ל-OCD?

מטרת טיפול ה CBT לאפשר למטופל הסובל מ OCD להתמודד בעצמו עם רמות שונות של חרדה ללא עזרה מיידית של התנהגות כפייתית מפחיתת חרדה, תוך תפיסה מציאותית והגיונית יותר של המציאות.

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית למעשה טוענת, כי הבעיה המהותית בהפרעה הטורדנית כפייתית היא רמת החרדה הגבוהה הנובעת עקב המחשבות הטורדניות, בשל הגורם המאיים. טיפול CBT אינו מונע את אותן מחשבות טורדניות, אלא מסייע לזהות את דפוסי החשיבה הבעייתיים ולהחליפם. במהלך הטיפול המטופל ילמד כי הבעיה אינה טמונה בעצם המחשבות, והמפתח להתמודדות עם הבעיה הוא בעצם כיצד אנו מגיבים למחשבות הללו וכיצד מתמודדים איתן.

במהלך טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD, מתבקש המטופל לכתוב את המצבים מעוררי החרדה. הטיפול מתחיל בחשיפה הדרגתית, או ישירות עם הגורם המאיים או באמצעות הדמיון, למצבים המעוררים את החרדה. קצב התקדמות הטיפול תלוי כמובן ביכולת המטופל לסבול את החרדה, שבתחילה מופיעה במלוא עוצמתה, (שכן לא נמנעים מהגורם המאיים אלא מתמודדים איתו), וכן עם מסוגלותו של המטופל לא לפעול בדרך בה הוא רגיל, ולא לבצע את הפעילות הכפייתית לה הוא רגיל.

מטרת החשיפה ההדרגתית היא בעצם לאפשר למטופל לחוות את החרדה, מבלי להגיב אליה בקומפולסיביות, כך יוכל המטופל בהמשך ליישם את הטכניקות והכלים שירגוש בטיפול הCBT גם בסיטואציות יום יומיות שיתקל בהן בחיים. טיפול הCBT מסייע לאדם הסובל מההפרעה הטורדנית כפייתית, לזהות את דפוסי המחשבה שמתעוררים אצלו ולהעריך מחדש את אמיתותן, וכן להבין את ההשלכות האפשריות של ביצוע או אי ביצוע הפעולות הקומפולסיביות.

אנשים שסיימו טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד, אצלנו במכון, ועל פי מחקרים, מדווחים על ירידה משמעותית בסמפטומים כבר לאחר 12 מפגשים לערך. ובנוסף, חשוב ביותר לציין כי אנשים אשר מגיבים לטיפול CBT, בOCD, שמשתפים פעולה וצולחים את שלבי הטיפול – ממשיכים להרגיש טוב במשך שנים.

 

במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מטפל מוסמך בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית, בעל ניסיון של למעלה מעשר שנים בתחום. הטיפול בגישה הזו הופך למעשה את המטופל למומחה לבעייתו, הוא לומד להכיר את עצמו סביב ההפרעה, לזהות את המחשבות, הרגשות והאירועים שמעוררים חרדה אצלו, ובאופן הדרגתי, בעזרת כלים שרוכש אצלנו בטיפול שהותאם עבורו, הוא לומר לייצר שינוי בדפוסים הקיימים, שלמד כי הם אינם משרתים אותו ואף מזיקים לו.

 

איזי מאימן - עו

איזי מאימן

מטפל CBT מוסמך

איזי מאימן הוא מטפל CBT מנוסה ומוסמך בעל ניסיון של למעלה מעשור בטיפול CBT ושינוי דפוסי התנהגות וחשיבה, גם למטופלים הסובלים מהפרעה קומפולסיבית אובססיבית. במסגרת הטיפול איזי מאימן מעניק להם את הכלים להתמודד עם החרדה ולהשתחרר מהטקסים שמגבילים אותם בפעילותם היומיומית.

אם גם אתם סובלים מסמפטומים דומים, אם הנכם יודעים או אובחנתם בעבר כסובלים מ-OCD, זהו הזמן לעשות את הצעד הראשון לעזור לעצמיכם, ולהתחיל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שיעזור לכם לחזור לתפקד וישפר את איכות חייכם מקצה לקצה.

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location