רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

מה זה PTSD?

מה זה PTSD

מה זה PTDS?

במאמר זה ננסה לתת מענה לשאלה הרווחת מה זה PTSD. נתחיל אם כך בהגדרה:

PTSD – Post Traumatic Stress Disorder משמעותו  בעברית הפרעת דחק פוסט טראומטית. הפרעה זו ידועה גם בשם פוסט טראומה והיא שייכת למשפחת הפרעות החרדה. בניגוד להפרעות החרדה השונות, שבהן לא ברור ברוב המקרים מה גרם לחרדה להופיע, הפרעת דחק פוסט טראומטית מופיעה בהכרח לאחר אירוע ברור ומובחן.

במקרה של PTSD האדם נמצא במצב של חרדה מתמשכת, אשר מתפתחת בתגובה לחוויה של אירוע לחץ קיצוני, והוא חווה את המאורע במגוון אופנים המגבילים הן את שגרת חייו והן את יכולתו להרגע ולישון.

אם אתם או מישהו שאתם מכירים סובל מ-PTSD, פנו אלינו וניצור איתו קשר.  PTSD יוצר טראומה נפשית חוזרת ונשנית, ולא חייבים להמשיך ולחוות אותה ככזו. טיפול פסיכולוגי מקצועי יכול לסייע לסובל מ-PTSD להשתחרר מצל הטראומה ולחוות שוב את החיים במלואם.

 

מעוניינים שנצור קשר?

מה זה PTSD וכיצד נוצרת טראומה נפשית?

PTSD נוצר כתוצאה מאירועים אשר נחווים כאיום ממשי ומשמעותי בחיים, כמו למשל פיגוע, אונס, תאונה, מחלות וכו'. האירוע נחווה כבעל פוטנציאל של סכנה ממשית על החיים, גם אם הסכנה לא התממשה או לא היתה קיימת כלל בפועל אך נחוותה כך, וכתוצאה ממנו נוצרת טראומה נפשית.

בכדי להבין מה זה PTSD, לא מספיק לחוות את הטראומה כמסכנת חיים אלא עליה להותיר עליו חותם ממשי גם זמן רב לאחר האירוע המאיים:
אצל מרבית מבני האדם, כאשר מתחולל אירוע טראומתי כלשהו, הגוף והנפש מגיבים- תגובה טבעית, אשר נובעת ממערכות פסיכולוגיות ואבולוציוניות. ולאחר תקופה, השפעת האירוע והחרדה יורדת בצורה ניכרת על החיים.

אך אצל אנשים מסוימים במצבים ספציפיים, השפעת האירוע איננה דועכת. הגוף ממשיך להגיב באותה עוצמה, גם זמן רב לאחר אותו אירוע והחרדה שלו הופכת בלתי נשלטת, ואינה תואמת את המציאות. החוויה נשארת "חיה ונושמת" בתוך הגוף ובנפש, ולא הופכת לזיכרון אלא נצרבת בו בתור טראומה נפשית.

אצל הסובלים מ- PTSD,  כאשר הסכנה הממשית כביכול חלפה, האדם ממשיך להגיב בעוצמה רבה בזמן חשיפה לאירוע טראומטי, הנפש מוצפת בגירויים שאותם היא אינה יכולה להכיל ולעבד. לעיתים אותו אדם נאלץ להדחיק את המאורע המאיים ולא להתמודד איתו כראוי, אז קיימת סכנה להתפתחות PTSD.

סימפטומים של PTSD

סימפטומים של PTSD הם בעצם תגובה נורמלית למצב שאינו נורמלי, ועל כן כאשר אנו תוהים מה זה PTSD עלינו לבחון את הסימפטומים בתוך הקשר – בסמוך לאירוע טראומטי, ולענות על הקריטריונים הבאים:

אדם הסובל מהפרעה פוסט טראומטית, בדומה להפרעות החרדה השונות, יסבול מקשיים בשינה, קשיים בזיכרון, קשיי ריכוז, פלאשבקים חוזרים ונשנים של האירוע, הנחווים בעוצמה גבוהה. אותו אדם בדרך כלל יהיה דרוך, פיזית ונפשית, בעת כל מאורע. .

אותם סימפטומים של PTSD יכולים להתבטא בחוויה מחדש של האירוע הטראומתי, לעיתים באופן פולשני במיוחד. סימפמטום נפוץ נוסף הוא הימנעות ממקומות ודברים שעלולים להזכיר לו את אותו אירוע ואת אותה טראומה נפשית ולהציפם מחדש.

השילוב בין גורמים אלו יוצר סבל רב, מה שפוגע באיכות החיים של הסובל מפוסט טראומה בצורה משמעותית ואף פוגם בתפקוד היומיומי שלו.

אבחון PTSD

ניתן לאבחן את ההפרעה על ידי תסמינים שונים, שבאים לידי ביטוי באספקטים רגשיים, פזיולוגיים והתנהגותיים. לאבחון ישנה חשיבות מכרעת מכיוון שטיפול נכון יכול להשפיע משמעותית ולסייע מאוד למטופל. כיום יש יותר מודעות לגבי השאלה מה זה PTSD, ולחשיבותו של הזמן העובר מרגע שנוצרת טראומה נפשית ועד שהיא מאובחנת כגורם להצלחת הטיפול.

בעת אבחון PTSD נחפש את הסימפטומים הבאים:

  • חוויה חוזרת ונשנית של האירוע הטראומטי: האדם הסובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית יחווה שוב ושוב את הזיכרון הטראומטי כפלשבק, או כחלום בלהות. הזכרונות נחווים כחיים ומלאי עוצמה. עם חשיפה של האדם לגירוי הקשור בטראומה באופן מסויים, האדם יגיב באותה מצוקה עזה, כאילו הטראומה מתרחשת ממש. אצל ילדים, ניתן לזהות סממן של הפרעת הפוסט טראומה על ידי חוויה של הילד שחוזרת ונשנית, אשר באה לידי ביטוי באופן המשחק שלו למשל, הילד ישחק שוב ושוב סצנה מסויימת, אשר משחזרת את אותו זיכרון טראומטי.
  • המנעות והקהייה: האדם הסובל מהפרעה פוסט טראומטית, יימנע ממקומות, דברים או אנשים, אשר מזכירים לו את הטראומה באיזשהי צורה. מעבר להימנעות הממשית, הפיזית, האדם ימנע גם ממחשבות הקשורות לטראומה ומדיבור עליה, הוא ינסה להתנתק מכל דבר אשר עלול להזכיר לו את אותו אירוע. להדחקה הזו יש מחיר גדול, האדם הופך קהה מבחינה ריגשית, הוא יתקשה לחוות רגשות חיוביים ולהפגין אהבה ושמחת חיים. תחומי העניין שלו מצטמצמים משמעותית, והוא ימנע נחרצות מלחשוב או לדבר על העתיד.
  • עוררות פיזית גוברת: האדם הפוסט טראומטי, יחווה עוררות פיזית אשר באה לידי ביטוי בקשיים בשינה, תנועות פתאומיות, דריכות, קשיי ריכוז, התקפי זעם ותגובתיות או רגישות מוגזמת לרעשים בסביבה. ישנם סמפטומים נוספים של בושה, אשמה, כאבים גופניים ללא כל ממצא רפואי, חוסר תקווה ופגיעה רבה ביחסים החברתיים.

טיפול CBT ל-PTSD

בשנים האחרונות, עם עלייה של המודעות ל-PTSD, פותחו טכניקות שונות לטיפול בהפרעה. השיטה המרכזית אשר נמצא במחקרים כיעילה במיוחד לטיפול בהפרעה, הינה הגישה הקוגניטיבית התנהגותית, אשר מבוססת בעיקרה על עיבוד החוויה הטראומטית באופנים שונים. אחד מהשלבים הראשונים בטיפול היא חשיפה הדרגתית, מדומיינת, או מציאותית, לגירויים הקשורים בטראומה הנפשית.

בנוסף, במהלך טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתרחש בעצם תהליך של הבנייה מחדש, המטופל לומד למעשה לארגן מחדש את אמונותיו ומחשבותיו הקשורות לאותה טראומה נפשית. המטופל לומד לזהות את המחשבות האוטומטיות אשר מתעוררות אצלו עם החשיפה לגירויים ומבין כי זה הגורם לסמפטומים. המטפל, מציע אופני חשיבה חלופיים, למחשבות האוטומטיות שעולות. אותן מחשבות חלופיות תואמות את המציאות ולרוב אופטימיות יותר ומיטיבות עם המטופל.

טיפול בטראומה בגישה הקוגניטיבית התנהגותית ממוקד ויעיל, בהשגת שינוי של סמפטומים, והוא מסייע בחזרה לתפקוד רגשי והתנהגותי תקין, המשפיע ישירות על איכויות מישורי החיים. הגישה מבוססת על ההנחה כי עקב האירוע הטראומטי, האדם מתחיל לחוות את העולם כמקום מסוכן ומאיים ועל כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בטראומה, יתמקד בשינוי התחושה המאיימת, באמצעות עיבוד קוגניטיבי, פיזי ורגשי של האירוע הטרואמטי.

המטפל יקנה מיומנויות הרגעה וויסות ריגשי, ויבסס מחדש את התחושה שהעולם איננו בהכרח מקום מסוכן, על ידי החשיפה ההדרגתית. טיפול בטראומה בגישה הקוגניטיבית התנהגותית עוזרת לאדם חסר האונים להתמודד עם התחושות הקשות אליהן התרגל כל כך, ומלמדות אותו לחיות חיים רגועים יותר וחשדניים פחות.

במכון מטפל מוסמך בעל ניסיון של למעלה מעשר שנים בגישה הקוגניטיבית התנהגותית, הוא מעניק טיפול אמין, אדיב ודיסקרטי למטופלים. ומסייע להתמודד עם החרדה באופן יעיל וממוקד, בטיפול קצר טווח יחסית, (משתנה ממטופל למטופל) ובעל תוצאות מהירות יחסית.

איזי מאימן - עו

איזי מאימן

מטפל CBT

איזי מאימן מטפל CBT מומחה בטיפול CBT להתגברות על הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)

אצלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, צוות המומחה לטיפול בהפרעות חרדה למיניהן, אנו מציעים טיפולים פסיכולוגיים שונים, טיפולים פסיכודינמיים, טיפול וייעוץ פסיכיאטרי וכן טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-PTSD

מעוניינים שנצור קשר?