רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
עזרה נפשית

עזרה נפשית

עזרה נפשית

עזרה נפשית

עזרה נפשית יכולה להתבצע במספר מישורים, הן באמצעות שיחה ותמיכה נפשית של חבר או בן משפחה והן באמצעות סיוע מקצועי באמצעות איש מקצוע מנוסה ומיומן בתחום.

עזרה נפשית באמצעות טיפול פסיכולוגי עשויה לחולל תפנית בחיינו, ולאפשר לנו להשאיר מאחור אבן נגף שליוותה אותנו למשך המון זמן. "אבן נגולה מעל ליבי" – לפעמים זה אכן כך. בטיפול פסיכולוגי טוב ומעמיק אפשר באמת להשיל כמה אבנים מהלב ולהמשיך אל החיים ביתר קלות.

הסיבות לגשת לטיפול פסיכולוגי הן רבות ונעות מבעיה ספציפית המשפיעה על תחום מסוים בחיינו ועד בעיה שמשפיעה רוחבית על כל תחומי החיים והתפקוד. על הרבה מהקשיים בחיים אנו מצליחים להתגבר ולהתמודד לבדנו, לרוב בעזרת מעגל תמיכה של חברים ומשפחה. אבל על חלק מהקשיים אנו לא מתגברים והם הופכים לכדור שלג שגדל ותופס יותר ויותר מקום.

לרוב מתחילים לחפש עזרה נפשית בחוץ כאשר לא מצליחים להתמודד והדבר מטריד ברמה שפוגעת באיכות החיים.
טיפול פסיכולוגי הוא רצף של מפגשים (מספרם משתנה מאדם לאדם ומבעיה לבעיה). במפגשים משתתפים לרוב שניים: המטופל- הוא האדם אשר מגיע לעזרה והמטפל – במרבית המקרים מדובר בפסיכולוג קליני.

במקרים מסוימים משתתפים במפגשים עוד אנשים, לדוגמה בטיפול בילדים לעתים ישנה נוכחות של הורה, בטיפוליים זוגיים מגיעים בני הזוג יחד, בטיפולים משפחתיים מגיעים בני משפחה רלוונטיים.

מעוניינים שנצור קשר?

קיימים מספר סוגים מרכזיים של טיפול פסיכולוגי:

טיפול פסיכואנליטי

בטיפול הפסיכואנליטי המטפל והמטופל עוברים תהליך של חשיפה וניתוח מחשבות ותפיסות מתוך התת מודע. מחשבות ותפיסות אלו אמנם נמצאות בתת מודע אך משפיעות על התנהגותו של האדם. מדובר בדחפים, יצרים וחוויות מודחקות שמשפיעות על פעולותיו של האדם מבלי שהוא מודע לכך.

הטיפול הפסיכואנליטי מעלה את אותן מחשבות ותפיסות אל המודע, ובכך הן זמינות יותר להתמודדות. בטיפול הפסיכואנליטי הקלאסי נפגשים לפחות מספר פעמים בשבוע, המטופל שוכב על ספה כאשר אינו רואה את המטפל ומעלה אסויאציות חופשיות אשר מובילות גם את המטופל אל עבר התת מודע.

 

טיפול פסיכודינמי

הטיפול הפסיכודינמי התפתח מן הטיפול הפסיכואנליטי, והוא הטיפול הפסיכולוגי הנפוץ ביותר. לרוב הוא מתקיים פעם בשבוע, בשיחה בין המטפל והמטופל. הטיפול הפסיכודינמי מתקיים ע"י שיחה בה המטופל מעלה נושאי שיחה שונים, מחשבות, אסוציאציות, ותוך כדי שיחה נחשפים קונפליקטים פנימיים מהתת מודע.

ביחד המטופל והמטפל מנתחים את החומרים שעולים, יוצרים קשרים וחוויות מהעבר, תוך התייחסות לקשר הרגשי שנוצר בין המטפל למטופל שבעצם משקף קשרים ויחסים מן העבר. הטיפול הפסיכודינמי מאפשר גם הוא להתמודד עם תחושות ותפיסות שאיננו מודעים להן ולמעשה כך מאפשר התקדמות.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT הוא טיפול קצר מועד, אשר מתמקד בקשר בין חשיבה והתנהגות, ומנסה לשנות ולהגמיש את התפיסות שגורמות להתנהגות לא רצוייה או לקשיים. מתקיים שיח סביב דפוסי החשיבה, מחשבות חוזרות וקיבעונות. המטפל מציע למטופל אלטרנטיבה אחרת לחשיבה ולהגמשת החשיבה. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי שהוכח כיעיל ביותר, בעיקר סביב תחום הטיפול בחרדות.

 

עזרה נפשית – אצלנו במכון

אצלנו במכון תל-אביב לפסיכותרפיה מנסים לסייע לכל אדם באמצעות עזרה נפשית מקצועית על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. המטפלים במכון בעלי ניסיון רב ומסוגלים לתת מענה לכל קושי רגשי עמו הנכם מתמודדים. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה.

 

 

 

מעוניינים שנצור קשר?