רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול פסיכולוגי
טיפול בפוסט-טראומה

טיפול בפוסט-טראומה

טיפול בפוסט-טראומה

טיפול באירוע טראומטי, פוסט-טראומה PTSD

פוסט טראומה הנו מצב רגשי של חרדה מתמשכת, המתפתח בתגובה לחוויה של אירוע לחץ קיצוני.
בניגוד להפרעות חרדה אחרות, שלא תמיד ברור מה בדיוק גרם להן להופיע, הפרעה פוסט טראומטית מופיעה תמיד לאחר אירוע מובחן וברור
בדרך כלל אירוע זה נחווה כאיום משמעותי המאיים על החיים, כגון פיגוע, מלחמה, אונס, אלימות, תאונה, מחלות וכדומה. האירוע נחווה כאשר ישנו פוטנציאל סכנה ממשית על החיים, גם אם הסכנה איננה התממשה. מצב של פוסט טראומה הוא מצב בו גם זמן רב לאחר אותו אירוע, כאשר הסכנה הממשית חלפה, האדם ממשיך להגיב בעוצמה רבה. במאמר זה נדון בנושא טיפול בפוסט-טראומה.

מעוניינים שנצור קשר?

לעיתים אנו מצליחים להתגבר על אירועים אלה בכוחות עצמינו, אך לעיתים האירועים לא מרפים, הם חוזרים ונשנים במחשבותינו שוב ושוב. הסימפטומים של הפוסט טראומה עשויים להתבטא בחוויה מחדש של האירוע הטראומתי, לעיתים באופן חודרני, הימנעות מדבר מה העלול להזכיר ולהציף מחדש את הטראומה, ועוררות יתר המתבטאת בעצבנות ניכרת, הפרעות שינה וקשיי ריכוז. כל אלו גורמים בדרך כלל לסבל רב ופוגעים באיכות החיים ובתפקוד התקין של האדם.

אצל רוב בני האדם, כאשר מתרחש אירוע טראומתי, ישנה תגובה של הגוף ושל הנפש- תגובה טבעית, שנובעת ממערכות אבולוציוניות (fight or flight) וממערכות פסיכולוגיות. לאחר תקופה מסוימת, יורדת באופן משמעותי השפעת האירוע על החיים, והוא הופך להיות לזיכרון, לעיתים לא נעים. אך אצל אנשים מסוימים במצבים מסוימים, השפעת האירוע אינה דועכת. הגוף ממשיך להגיב גם הרבה זמן אחרי האירוע. החוויה 'חיה' בגוף ובנפש, ולא עוברת למדפי הזיכרון. זהו מצב של הפרעת דחק פוסט טראומטית.

בזמן חשיפה לאירוע טראומטי, הנפש מוצפת בגירויים שאותם היא אינה יכולה להכיל ולעבד ולעיתים אותו אדם נאלץ להדחיק את המאורע המאיים ולא להתמודד איתו כראוי.
סימפטומים של פוסט טראומה הינם בעצם תגובה נורמלית למצב שאינו נורמלי. לכל אדם הגבול המסויים שלו וישנן יכולות הכלה שונים בין אחד לחברהו. מצב של פוסט טראומה איננו מעיד על חולשה, ומצריך חיזוק אדפטיבי של האדם המתמודד עם האירוע הטראומתי.

גורמים להפרעת פוסט טראומה

ידוע כיום כי כ-8% מהאוכלוסיה הסובלת מהפרעת פוסט טראומה, לרוב הינה בחתך של מבוגרים צעירים. הפרעת פוסט טראומה שכיחה יותר אצל נשים.
לרוב, החוויות הגורמות להופעת התופעה אצל גברים שונה מאוד מן החוויות הגורמות להופעת הפוסט טראומה אצל נשים, כאשר גברים נוטים לפתח אותה לאחר שנחשפים למצבי קרב קשים או חשיפה לאירועים מחרידים באירוע מלחמה. ואילו נשים נוטות לפתח את ההפרעה בעקבות אירועי תקיפה מינית או אונס.

הגורמים הידועים להתפתחות התופעה:

 • תקיפה מינית – אונס, הטרדה, התעללות
 • פיגוע רב נפגעים, טרור
 • תאונת דרכים
 • התעללות רגשית או גופנית
 • ניסיון רצח או חטיפה
 • חשיפה או שהייה באיזור לוחמה או אסון טבע בקנה מידה גדול
 • מוות או פגיעה של אדם קרוב
 • אבחנה של מחלה סופנית
 • חשיפה ישירה או עקיפה לאלימות, שוד, תקיפה וכדומה

 

הלומי קרב ונפגעי פוסט טראומה בצה"ל

לצערינו המצב בישראל ונסיבות החיים העלו את אחוז נפגעי הפוסט טראומה בארץ, הדבר נכון בעיקר לאלו שלקחו חלק פעיל באימונים, פעילויות מבצעיות ומלחמות, (כגון מלחמת העולם הראשונה והשנייה, מלחמת ויאטנם, המלחמה בעירק, מלחמת יום כיפור, מלחמת לבנון הראשונה, מבצע צוק איתן ועמוד ענן ועוד).
חיילים רבים נחשפים במהלך שירותם הצבאי למצבי לחץ קיצוניים, לעתים עד כדי אובדן התפקוד. במהלך פעילויות אלו עלולים החיילים להיות חשופים לחוויות טראומטיות שונות.
גם עשרות שנים לאחר החשיפה למראות המלחמה ניתן לפתח תגובות נפשיות קשות.

אצלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מטפלים מוסמכים עבור טיפול בפוסט-טראומה:
יעל בילו – מטפלת מומחית ל PTSD, עוסקת הרבה שנים בתחום ובעלת ניסיון רב.
איתמר פסקל – פסיכולוג קליני וקב"ן במילואים. מתמחה ומיומן בטיפול ב PTSD.

מאפיינים של הפרעה פוסט טראומטית:

 • פלאשבקים: תחושה של חווית האירוע מחדש, שוב ושוב.
 • עוררות גופנית: הופעת סימנים של עוררות גופנית ניכרת כגון הזעה, דפיקות לוב מואצות וכדומה
 • חלומות: הופעת חלומות חוזרים, הקשורים באופן ישיר או עקיף לאירוע הטראומתי, בדרך כלל מלווים בשכחה של פרטי האירוע בזמן עירות.
 • מחשבות טורדניות וחודרניות
 • אדישות: היעדן עניין וריחוק, חוסר יכולת להביע אהבה
 • הפרעות שינה
 • קשיים ניכרים בריכוז ובזיכרון
 • אי שקט ומתח
 • רגישות יתר: (לרעשים, שינויים ועוד)
 • הימנעות ממגע הקשור לאירוע הטראומתי: כגון אנשים, מקומות, תמונות וכדומה
 • התפרצויות זעם

 

יש לציין כי סימפטומים פוסט טראומטיHם מתחלקים ל 3 מאפיינים מרכזיים:
על מנת לאבחן PTSD צריך קודם כל לאתר קיומו של אירוע טראומטי.

 1. חזרתיות של הטראומה – האדם חווה שוב ושוב את הזכרונות הטראומטיים כפלשבקים. הזיכרונות נחווים במלוא העוצמה ומשחזרים שוב ושוב את הזיכרון הטראומטי כפי שהיה.
 2. המנעות והקהייה – האדם נמנע מכל מגע העשוי להיות קשור לאירוע הטראומטי, מנגיעה בנושא בשיחה ועד התקרבות פיזית או רגשית.
 3. עוררות פיזית – העוררות הפיזית עשויה לבוא לידי ביטוי בהפרעת שינה ודריכות יתר תמידית. לדוגמא: תגובתיות יתר לרעשים, לתנועות פתאומיות וקשיי ריכוז ולמידה.

 

דרכי טיפול בפוסט-טראומה

כיום, טיפול בפוסט-טראומה (PTSD) יכול להתבצע בטכניקות קוגניטיביות התנהגותיות שונות שנמצאו כיעילות ביותר. לדוגמא: שיטת EMDR (נעשה בה שימוש בצה"ל ובצבא ארה"ב), שיטת PE – Prolonged Exposure ועוד. חשוב לאבחן את הפוסט-טראומה, על מנת להתאים טיפול מתאים שיסייע בצורה המהירה והמועילה ביותר. עיקר הטיפול הוא עיבוד החוויה הטראומטית באופנים שונים.

תהליך מקובל כיום במסגרת טיפול בפוסט-טראומה שכזה, הינו ביצוע שיטתי של חשיפה מדומיינת, לעתים גם חשיפה מציאותית, לגירויים הקשורים בטראומה. החשיפה נעשית באופן הדרגתי, מתוך הסכמה של המטופל ובמסגרת קשר טיפולי תומך ומסייע. עם ביצוע החשיפות, הגירויים הופכים פחות מפחידים עבור המטופל. הוא לומד להכיר את הפחד שהוא חש, ומשיב לעצמו את תחושת השליטה בחייו, שאבדה לו בעקבות האירוע הטראומתי.

בנוסף מתרחש תהליך של "הבנייה מחדש" של המחשבות והאמונות של המטופל הקשורות באופן ישיר או עקיף לטראומה..
אבחון הפרעת דחק פוסט טראומטית הינו מורכב, מכיוון שדורש הערכה פסיכולוגית המתבססת על תיאורי הנפגע, שלרוב אינו שש לשתף ולדבר על החוויות הללו. הנפגעים מתבקשים לתאר את הסימפטומים, תחושותיהם ועוצמתם, ואף לעבור בדיקות רפואיות.

באם אובחן אדם כלוקה בהפרעה, ניתן לבנות תוכנית טיפול בהתאם לצרכי המטופל, גם כאשר חלף זמן רב מאז אותו אירוע טראומתי. הטיפול יעשה לרוב באמצעות שילוב דרכי טיפול שונות:

טיפול תרופתי – תרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון, עשויות להקל על הסימפטומים. הטיפול הפסיכיאטרי בהפרעת דחק פוסט טראומטית הינו בדרך כלל טיפול נלווה להתערבויות פסיכותרפויטיות שונות. מטרת הסל הטיפולי היא להפוך את הטראומה מחוויה חיה אשר משפיעה על כל תפקודיו של האדם, לזיכרון שאינו מעורר תגובות רגשיות קיצוניות.
הטיפול התרופתי בא למעשה כדי להקל על ההתמודדות של האדם, ולאפשר לו להגיע לטיפול על מנת לדבר ולעבד את החוויה הטראומתית, ולחזור לתפקוד בריא עבורו.

פסיכותרפיה – טיפול בפוסט-טראומה בחשיפה מבוקרת, המבוססת על ניסיון לעבד מחדש את החוויה הטראומתית, על ידי היחשפות לגירויים ולזכרונות המאיימים. הטיפול הפסיכותרפי מתמקד באירוע הטראומתי ומאפשר למטופל להצליח להפריד בין החוויה הטראומתית הממשית לבין חווית הפחד המתעוררת בעקבות גירויים נייטרליים מן היום יום. חשיפה במקום מוגן ובטוח עוזרת למטופל להתמודד עם החרדה ומחזירה לו את תחושת השליטה בחייו.

טיפול CBT – טיפול התנהגותי קוגנטיבי – מטרת הטיפול היא לזהות את הדברים מהם נמנע המטופל כדי לא לחשוב על האירוע, לבחון את המצבים המעוררים את הטראומה וכו'. בצורת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מזהים אמונות ומחשבות אוטומטיות המתעוררות אצל המטופל, אל מול הגירויים המקושרים לטראומה, וגורמות לסימפטומים. למחשבות האוטומטיות שזוהו, מציעים אופני מחשבה חדשים, חלופיים, מציאותיים ואופטימיים יותר

תמיכה – ההתמודדות עם נטל ההפרעה קלה ויעילה יותר כאשר קיים מעגל תמיכה כגון חברים, משפחה או קבוצת תמיכה.

מעוניינים שנצור קשר?