רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
פסיכולוג ילדים

פסיכולוג ילדים

פסיכולוג ילדים קליני

תקופת הילדות אינה בהכרח תקופה קלה כפי שלעתים אנו חושבים. בתקופה זו הילד מתאים עצמו לעולם באופן הדרגתי, וזאת בהתאם לתנאי ההתפתחות הרגשית והמוטורית שלו. כאשר ילדים חשופים לקשיים רגשיים הרי אין להם את ההגנות וההבנות שלנו המבוגרים יש. לכן לא מן הנמנע שנדרש סיוע נפשי של פסיכולוג ילדים.

בעיות נפוצות אצל ילדים בהן ניגשים לפסיכולוג ילדים ו\או הדרכת הורים:

קושי בשליטה בצרכים בכל הגילאים (שליטת יתר או חוסר שליטה), בעיות התנהגות ואימפולסיביות, קושי בויסות רגשות, חרדות נטישה ופרידה, קשיים חברתיים, קשיי הסתגלות למסגרות שונות וכו'.

יש לציין שטיפול פסיכולוגי לילדים עשוי להיות ארוך ומורכב, ואף להעמיד את ההורים בסיטואציה חדשה עבורם, בה נוצר קשר עמוק ומשמעותי עם אדם אחר. עליהם ללמוד להכיל ולקבל מצב זה ולתמוך ככל הניתן בתהליך על מנת לייצר סביבה מתאימה ותומכת עבור ילדם.

מעוניינים שנצור קשר?

כיצד פסיכולוג ילדים מבצע את עבודתו?

טיפול פסיכולוגי בילדים נעשה לרוב באמצעות טיפול במשחק (Play Therapy). הטיפול במשחק נעשה על ידי פסיכולוג ילדים. המשחק הוא תהליך מרכזי וחשוב בהתפתחותם הרגשית של ילדים, ולכן הוא מהווה כלי מרכזי בטיפול של פסיכולוג ילדים.

למעשה, המשחק מהווה ערוץ תקשורת בין המטפל (פסיכולוג ילדים) לילד. כך מתאפשר עבורו לבטא רצונות, רגשות ומחשבות, כאשר הביטוי מתאפשר ביתר קלות מכיוון שנעשה באמצעות המשחק, לדוגמה באמצעות דמויות דמיוניות ולא באופן שיחתי ישיר.

זהו בעצם הכלי המרכזי שעומד לרשותו של פסיכולוג הילדים ליצירת שינוי טיפולי, ומאפשר לפסיכולוג ילדים להכיר טוב יותר את עולמו הפנימי של הילד שמטופל עצמו, ומנגד מאפשר לילד לעבד ולהתמודד עם רגשות ועם קשיים פנימיים. באמצעות ה Play Therapy נוצר מרחב משחקי משותף ומאפשר, בו ניתן לפתח מיומנויות רגשיות שונות כגון פתרון בעיות ותרגול מצבים רגשיים חדשים.

טיפול פסיכולוגי לילדים בליווי הדרכת הורים

אנו במכון תל-אביב לפסיכותרפיה מלווים כל טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים בהדרכת הורים צמודה, מתוך אמונה כי העבודה הרגשית צריכה להיעשות קודם כל עם ההורים, ובשיתופם המלא, תוך המשכיות לנעשה בבית.

שני ההורים נפגשים עם פסיכולוג הילדים, וביחד מנסים לייצר תמונה קלינית של הילד על כל רבדיו: הריון ולידה, הגיל הרך, התפתחות פיזית, תפקוד כללי, מימדיים רגשיים, יכולות חברתיות, יכולות קוגנטיביות ולימודיות, יחסים במשפחה בין ההורים ועם אחים. מדובר בתהליך אינטייק אבחוני ע"פ דיווח שני ההורים בהנחיית הפסיכולוג. (במקרה של הורים גרושים ניתן לעשות זאת בנפרד).

לאחר דיווחי ההורים יפגוש פסיכולוג הילדים את הילד וימשיך את תהליך האבחון באופן המותאם לגילו.

חשוב להדגיש שבגיל הרך החשיבות של הדרכת ההורים היא משמעותית מאוד. בתקופה זו פסיכולוג הילדים יעזור לזוג ההורים להתמקם נכון מול ילדם ולייצב גבולות ברורים ונכונים, להכיר ולהבין מושגי יסוד המקובלים לגיל זה כגון הכלה, נתינה, איסורים וכו'. ההורים ילמדו לזהות מהם הצרכים הספציפיים של ילדם בתקופה בה אינו משתמש בשפה, ולתת מענה הולם לצרכים אלו.

הדרכת הורים מקצועית מיועדת למצבים בהם ההורים מרגישים אובדי עצות, חסרי אונים, מותשים, מבולבלים, במתח קבוע – זהו זמן נכון לשקול הדרכת הורים. כמו כן כאשר ההורים מקבלים מסרים על התנהגות בעייתית ממסגרות החינוך גם אז יש לשקול זאת בעת שפונים.

טיפול פסיכולוגי לבני נוער

גיל ההתבגרות הוא גיל לא פשוט לרוב בני הנוער. לצד כל השינויים הפיזיים, ההורמונליים והשינויים במצב הרוח, זהו הגיל שבו מתרחש הגילוי של המיניות – הנטייה המינית והזהות המינית של הנער או הנערה המתבגרים, הגיל שבו בעיות רגשיות מקצינות, וגם הגיל שבו מחלות נפש רבות מגיעות לבשלות.

בילדים בוגרים יותר ובני נוער הטיפול נעשה פעמים רבות על ידי משחק. המטפל והילד מחליפים ועושים הדמיה של עולם הילד באמצעות משחק אשר נערך בחדר הטיפול שערוך במיוחד לכך. לעיתים קרובות חדר של פסיכולוג ילדים עמוס במשחקים שונים.

ככל שהילדים גדלים יותר ונעשים בני נוער, הטיפול הפסיכולוגי דומה יותר לטיפול על ידי שיח, כפי שנעשה במבוגרים, כלומר באמצעות דיבור ישיר בין המטפל לבין הנער.

בכל המקרים בהם נעשה טיפול פסיכולוגי בילדים או בבני נוער, קיים שיתוף פעולה מלא עם ההורים ואף קיים דגש על טיפול משפחתי (במידת הצורך) שנועד לסייע לכל התא המשפחתי כיחידה שלמה. לעיתים בני המשפחה הנוספים שותפים פעילים לטיפול הפסיכולוגי ולעיתים הם רק שותפים לא פעילים אך משמעותיים בכל זאת.

בעת הצורך, ניתן לשלב טיפולים נוספים כגון טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטרית ילדים (ד"ר שירה כהן) או טיפולים אחרים כגון טיפול בתנועה או טיפול באומנות. פסיכולוג הילדים מפנה לטיפולים נוספים במקביל במידת הצורך. בכל מקרה של טיפולים במקביל נעשה שיתוף פעולה מלא בין המטפלים במכון על מנת להגיע לרמת הטיפול הטובה ביותר ולהבנה מקיפה יותר של הילד.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location
דברו איתנו