רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני – מומחה לנפש האדם

פסיכולוג קליני עוסק במגוון נושאים מקצועיים, בעיקר טיפול פסיכולוגי (פסיכותרפיה) וביצוע אבחון והערכה פסיכולוגים. הפסיכולוגים הקליניים עובדים במספר תצורות: באופן פרטני עם ילדים, נוער ומבוגרים, עם זוגות, משפחות, קבוצות טיפוליות ומסגרות רחבות יותר. קיימים תחומי התמחות ספציפיים כגון התמחות בהפרעות חרדה, הפרעות אכילה, מחלות נפשיות וכו'.

פסיכולוגים קליניים הינם מומחים לטיפול פסיכותרפי בתחומים שונים בהם התמחו ובשיטות טיפול שונות כגון טיפול פסיכודינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משפחתי, טיפול קצר מועד וכו'. במרבית המקרים, פסיכולוג קליני יעדיף שיטה אחת בה יעמיק את ההתמקצעות שלו, כאשר כלל האצבע הנו להתאים את יכולות המטפל לכל מטופל באופן ספציפי על מנת ליצור התאמה ויעילות מירבית בטיפול.

מתלבטים האם לפנות לטיפול?  פנו אלינו וננסה לענות על כל שאלה שעולה.

מלאו את הטופס או התקשרו 03-9505052

הכשרת פסיכולוג קליני

ההכשרה של פסיכולוג או פסיכולוגית קלינית בישראל כוללת לימודים אקדמאיים הכוללים תואר ראשון בפסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות (או תואר בעל קירבה לתחום) ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית. במהלך התואר השני נדרש פרקטיקום של שנה בו הסטודנט מתנסה בעבודה מעשית בתחום בריאות הנפש במקומות המאושרים לכך ע"י משרד הבריאות כגון תחנה לבריאות הנפש ובתי חולים פסיכיאטרים וכו'.

לאחר סיום התואר השני מתחיל שלב ההתמחות בן 4 שנים הכולל התנסות אישפוזית (לרוב בבתי חולים פסיכיאטרים) והתנסות מרפאתית. לאחר סיום ההתמחות יש לעבור מבחן מדינה לקבלת רישיון מומחה. פעמים רבות קיים בלבול בין התפקיד של פסיכולוגית קלינית לתפקיד הפסיכיאטרפסיכיאטר הנו רופא השם דגש על כלל הסימפטומים הגופניים והנפשיים ותפקוד המטופל. פסיכולוג קליני אינו רופא לפיכך אינו רשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות, כאשר עיקר ההכוונה היא כלפי עולמו הרגשי פנימי של המטופל.

מטפלים במכון

גישות טיפול פסיכולוג קליני

הגישות המרכזיות כיום לטיפול פסיכולוגי ע"י פסיכולוגים קליניים הן טיפול פסיכודינמי וטיפול קוגנטיבי התנהגותי. טיפול פסיכודינמי הנו טיפול תהליכי העוסק בקונפליקטים פנימיים של נפש האדם, מודעים ולא מודעים, כאשר מטרתו להבין קונפליקטיים אלו ומציאת דרכי התמודדות איתם. טיפול מסוג זה לרוב אינו קצר וכולל הכרות מעמיקה של המטופל כמעט בכל הרבדים של חייו: ילדותו, חייו הזוגיים, החברתיים, המשפחתיים וכו'.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו קצר יותר בטבעו משום שהנו טיפול ממוקד יותר (כגון מיקוד בחרדה). הטיפול משתמש בטכניקות קוגנטיביות כגון סכמות חשיבה ועבודה על עיוותי חשיבה על מנת לשנות את התפיסה של המטופל את העולם ואת עצמו. מציאת דפוסי חשיבה נוקשים האחראים לשימור סימטומים בלתי רצויים הנה אחת מהשיטות שבטיפול זה.

הערכה ואבחון פסיכולוגי

פסיכולוגים קליניים מתמחים גם בתחום הערכה ואבחון פסיכולוגי. אבחון פסיכולוגי כולל הערכה כוללת של נפש האדם, מבנה אישיותו, כוחות ומשאבי אגו, עולם פנימי וכו'. האבחון הפסיכולוגי מתאר את התפתחותו של האדם מבחינה קוגניטיבית, אקדמאית, רגשית, אישיותית, חברתית ועוד.

האבחון מנסה להבין בעיות והפרעות שונות המטרידות את נפש האדם ולפתח תוכנית טיפולית או התערבות אחרת. לצורך כך האבחון הפסיכולוגי עושה שימוש במבחני אינטליגנציה ומבחני אישיות שונים והתרשמות קלינית של המאבחן\נת.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה מחכים לכם פסיכולוגים קליניים המחכים לסייע לכם לפתור מועקות, לטפל בבעיות נפשיות, להתמודד עם בעיות שאתם כהורים, כזוג או כאינדיבידואל מרגישים שקשה לכם לפתור לבד. לנו יש את הניסיון, ההכשרה והרצון לסייע לכם לשפר את איכות חייכם ואת היכולת לצייד אתכם בכלים שיעזרו לכם להתגבר על הקושי שבו אתם נמצאים.

אנו מציעים למטופלינו מגוון שיטות טיפוליות ויכולים להתאים עבורכם את השיטה המתאימה לכם, את המטפל שאליו תוכלו להתחבר בצורה הנעימה לכם ביותר ביותר ולהציע לכם סביבה טיפולית נעימה ונוחה שתאפשר לכם לצמוח מתוכה.

צרו איתנו קשר כעת ונשמח לקבוע איתכם פגישת היכרות

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location