רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

ציפרלקס

ציפרלקס

ציפרלקס הינה תרופה אנטי- דיכאונית ואנטי-חרדתית, בעלת החומר הפעיל בשם אסציטלופרם (Escitalopram). מדובר בתרופה יחסית חדשה שפועלת במנגנון מעכב קליטה חוזרת של סרוטונין – SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor. התרופה מאושרת על ידי ה FDA האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל, ומוכרת לשימוש בתור טיפול תרופתי לדיכאון, הפרעת חרדה מוכללת GAD – General Anxiety Disorder, חרדה חברתית והתקפי חרדה.

תרופה אנטי חרדתית ואנטי דיכאונית מסוג זה יכולה להינתן במירשם פסיכיאטר או רופא משפחה. הפסיכיאטר מסוגל לעמוד באופן יותר מקצועי ועמוק על מצבו הנפשי של המטופל ולהבין בדיוק איזה טיפול תרופתי מתאים לו ובאיזה מינון. בעת ייעוץ פסיכיאטרי ניתן להסביר בפירוט מקצועי מהם תופעות הלוואי המצופות וכיצד ניתן להתמודד עימן, כמו כן מסוגל הפסיכיאטר להעריך ולהמליץ על טיפולים פסיכולוגים שונים במידת הצורך כגון טיפול CBT קצר מועד וטיפול פסיכודינמי.

לקביעת פגישה עם ד"ר שירה כהן פסיכיאטרית מומחית צרו עמנו קשר טלפוני 077-9969194, או מלאו את הטופס

ד

ד"ר שירה כהן

פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן היא פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית. ביכולתה לאבחן את הצורך של המטופל ולראות האם הפתרון הנכון עבורו הוא טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול משולב, וללוותו בתהליך על מנת להקל על הקושי בו הוא מצוי.

יעילות התרופה ציפרלקס

טיפול תרופתי אנטי דיכאוני מסוג SSRI נחשב בקרב פסיכיאטרים כיעיל לטיפול בדיכאון וחרדה. מבין התרופות השייכות לקבוצת ה-SSRI הנמצאות כיום בשוק התרופות הפסיכיאטריות, לאסציטלופרם (ציפרלקס) יש את הרגישות הגבוהה ביותר לסרוטונין הנמצא במוח האדם.

לציפרלקס הסלקטיביות הגבוהה ביותר לעיכוב הקליטה החוזרת של סרוטונין מבין כל התרופות בקבוצה זו. החומרה ושכיחות של התופעות לוואי בציפרלקס פחותה לעומת תרופות SSRI אחרות, דבר התורם לשימוש הפופולרי בתרופה.

ציפרלקס כטיפול תרופתי אנטי דיכאוני

נושא הטיפול התרופתי בדיכאון הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בתחום הפסיכיאטריה. אחד הממצאים המעניינים שנמצא הוא שבתפקוד המוח של אנשים הסובלים מדיכאון נמצאה ירידה משמעותית בכמות הנוירוטרנסמיטור הקרוי סרטונין באיזורים מסויימים במוח ובמיוחד בכאלו הקשורים לרגש. לפיכך, טיפולים תרופתיים אנטי דיכאוניים מנסים להגביר את כמות הסרטונין הנמצא בסינפסות שבין תאי המוח.

בעבר תרופות פסיכיאטריות ביצעו זאת באמצעות ייצור יתר של סרטונין והעצמת תפקוד הקולטנים של הסרטונין. הבעייתיות המרכזית של אותן תרופות הייתה שהן לא היו מדויקות וספציפיות לסרטונין והשפעתן היתה רחבה מדיי וייצרה תופעות לוואי שונות שפגעו בתפקוד המטופלים. כמו כן, שימוש יתר בתרופה במינונים גבוהים הייתה יכולה ליצור נזק ממשי ואף מוות במקרה של אובדנות. התרופות מהדור החדש כדוגמת ציפרלקס בנויות כך שאינן קטלניות במינון גבוה ולא ניתן לבצע באמצעותן אקט אובדני.

תופעות לוואי נפוצות של ציפרלקס

לציפרלקס תופעות לוואי שדומות לאלו של תרופות אחרות מקבוצת ה SSRI כגון פרוזק. במחקר גדול שנעשה על ידי ה FDA האמריקאי בארה"ב, נמצאו תופעות לוואי רק אצל 20% מאלו שנוטלים את התרופה (נבדקו מטופלים שנטלו מינון מלא). כמו כן נמצא שתופעות הלוואי המדוברות מאפיינות בדרך כלל את התקופה ההתחלתית של נטילת התרופה (שבועיים ראשונים) וכוללת תופעות כגון כאב ראש, יובש בפה, אי נוחות בבטן, יציאות רכות או שלשול, הזעת יתר ועייפות. כמו כן נמצאו השפעות על התפקוד המיני באחוז מסויים, תופעות כגון פגיעה בחשק המיני, שפיכה מאוחרת אצל גברים וקושי להגיע לאורגזמה.

יש לקחת בחשבון כי לעיתים לוקח מספר שבועות עד שפעילות התרופה מורגשת. רק אחרי מספר חודשים ניתן להעריך באופן שקול האם התרופה יעילה ואכן עוזרת לדיכאון ו\או לחרדה.

כל המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי \ פסיכיאטרי מקצועי. יש להתייעץ ברופא המטפל!

לקביעת פגישה עם ד"ר שירה כהן פסיכיאטרית מומחית צרו עמנו קשר טלפוני 077-9969194, או מלאו את הטופס

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location