רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
ריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

ריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז

לאחר אבחון מקיף של הילד להפרעת קשב וריכוז, מגיע שלב הטיפול שיעזור לילד לשפר את תפקודו הלימודי והחברתי והרבה פעמים גם מצבים רגשיים נלווים. הטיפול גם מסייע למשפחה אשר יכולה לסבול יחד עם הילד. הטיפול נוגע למתן עזרה ממוקדת יותר מבחינת מסגרת הלימודים שבה הקושי מתבטא במקרים רבים, בטיפול ממוקד בשיחות (פסיכותרפיה) המיועד לעזור לילד ולמשפחתו בנושאים כמו ארגון וקביעת לוחות זמנים, עמידה במטלות, קשב וכד' כולל הדרכת הורים ובטיפול תרופתי.

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה מצד אחד ושכיחות השימוש התרופתי מצד שני, גרמו לכך שהצטבר ניסיון רב בטיפול בילדים בהפרעת קשב וריכוז, אך גם לכך שהצטברו שמועות ואמונות לא נכונות בציבור. ללא ספק התרופה המוכרת ביותר לטיפול בהפרעת קשב וריכוז היא ריטלין שהחומר הפעיל בה הוא מתילפנידאט. תרופות נוספות המבוססות על חומר פעיל זה הן ריטלין SR, ריטלין LA, קונצרטה ודייטרנה.

מעוניינים שנצור קשר?

אילו סוגי ריטלין קיימים, ובמה הם שונים זה מזה?

נהוג לחלק את תכשירי ה​ריטלין​ בהתאם לזמן ההשפעה שלהם, כאשר ריטלין רגיל הוא בעל משך השפעה של כ-4 שעות. ​ריטלין SR ​היא תרופה לשיחרור מושהה היעילה לכ-6 שעות, ריטלין LA ​ל-8 שעות ו​קונצרטה​ הסוגרת את הרשימה עם השפעה של כ-12 שעות.

​דייטרנה לעומתם, היא מדבקה המכילה את החומר הפעיל, מתילפנידאט העובר מהעור לדם. בין היתרונות של דרך מתן זו היא האפשרות להסירה במידת הצורך, אין התעסקות בבליעת כדורים בילדים שלהם הדבר מפריע וכן אין מעבר ראשון דרך הכבד המפרק חלק מהתרופה בגלל שהתרופה עוברת מהעור לדם ולא דרך מערכת העיכול.

יחד עם זאת מדובר בתרופה יקרה, המכילה למעשה את אותו חומר פעיל, מתילפנידאט.

האם קיימות תרופות נוספות כתחליף לריטלין?

כדי להבין לעומק תרופה מוכרת נוספת המשמשת לטיפול בהפרעת קשב, אנו צריכים להתעמק קצת יותר באותו חומר פעיל, מתילפנידאט. חומר זה למעשה מכיל שני אננטיומרים השונים זה מזה רק בכיווניות שלהם. רק אחד מהם הוא החומר הפעיל באמת בתרופה. בתרופה, ​פוקלין​, בעצם מזקקים את האננטיומר הפעיל בלבד. הדבר יכול לאפשר הורדת מינון של התרופה ואף הפחתה בתופעות לוואי במקרים מסוימים.

חומר פעיל נוסף העוזר לתסמיני קשב וריכוז הוא אמפטמין. תרופות מוכרות המכילות חומר זה הן אדרל וויואנס.

אדרל​ היא תערובת של מלחי אמפטמינים. בגלל שמדובר בחומר פעיל שונה, גם פרופיל הפעולה ותופעות הלוואי יכולות להיות מעט שונות במקרה זה. ​וויאנס​ מעניינת בכך שמדובר בתרופה לא פעילה באופן התחלתי אשר הופכת לפעילה בגוף. תרופה זו מכילה את האננטיומר הפעיל מבין האמפטמינים שהזכרתי.

אטומקסטין או ​סטרטרה​ היא תרופה בעלת מנגנון שונה מהתרופות שהוזכרו. מדובר בתרופה שאיננה סטימולנט והשפעתה איננה מיידית כי אם נדרש זמן עד שנראה את תחילת השפעתה. תרופה זו תשפיע למשך כל היום וגם תופעות הלוואי שלה יהיו שונות.

מכון תל אביב לפסיכותרפיה שם במרכז את המטופל ומשפחתו לרבות צרכיו, הקשיים והרצונות ומנסה לתפור את הטיפול המיטבי בהתאם לכך לרבות טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי במידת הצורך לאחר המלצה של פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער.

האם ריטלין ממכר ומהן תופעות הלוואי?

בניגוד להרבה שמועות, הטיפול התרופתי בריטלין איננו ממכר. להפך, הימנעות מטיפול עלולה להגביר בקרב מבוגרים שימוש בחומרים ממכרים.

יחד עם זאת, כמו לכל תרופה, לריטלין ישנן תופעות לוואי. תופעות לוואי נפוצות הן הפרעה בשינה וירידה בתיאבון. יכולים להיות גם שינויים במצב רוח, כאבי בטן, כאבי ראש וכד'. יש להדגיש שיש צורך בהתאמה מדויקת של התרופה על ידי רופא והמשך מעקב רפואי לאחר מכן.

חשוב לטפל בהפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז איננה משפיעה רק על תפקודו של הילד בבית הספר אלא יש לה השלכות נרחבות הרבה יותר כולל על היבטים נפשיים וחברתיים. הטיפול נועד לעזור לילד למצות את הפוטנציאל שלו ולמנוע נזקים שחלקם קשה מאוד לתקן בעתיד מבחינת הערכה עצמית ותפקוד חברתי.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה אנו מבצעים אבחון מקיף כדי לספק תוכנית טיפול מדויקת, הכולל, בנוסף לתרופות, גם טיפולים פסיכותרפיים, הדרכת הורים ועבודה התנהגותית בכל הקשור להתנהלות במסגרות החינוכיות אשר ניתנים על ידי פסיכולוג ילדים ומטפלים מוסמכים אחרים, במטרה לסייע למטופל ולמשפחתו לקיים אורח חיים תקין ובריא.

נשמח שתצרו עמנו קשר לתיאום פגישה והתאמת טיפול אישי ומדויק עבורכם, או עבור ילדכם, תוך שימוש בידע, הכלים המקצועיים והניסיון שלנו.

אולי יעניין אותך גם:

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location